29 Mayıs 2016 Pazar
Aktüel
İstanbul`da Lale Festivali Emirgan Korusu`nda başlayacak
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen 5. Uluslararası İstanbul Lale Festivali, 2 Nisanda Emirgan Korusu`nda düzenlenecek törenle başlayacak.

 Belediyeden yapılan açıklamaya göre, kentin önemli simgelerinden ve Türk kültürünün de bir parçası olan laleyi İstanbullularla buluşturan festival, ``En Güzel Lale İstanbul`da Yetişir`` ve ``İstanbul Lalesiyle Buluşuyor!`` sloganıyla 2005 yılında başladı.
Bu yıl 5`incisi gerçekleştirilecek festivalin açılışı, 2 Nisanda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş`ın da katılımıyla Emirgan Korusu Beyaz Köşk`ün bahçesinde yapılacak. Festival, 18 Nisana kadar sürecek.
Festival süresince Emirgan Korusu, Taksim Meydanı, Hidiv Korusu, Göztepe Gül Bahçesi, Büyük Çamlıca Korusu, Sultanahmet Meydanı ve Gülhane Parkı çeşitli etkinliklere sahne olacak.
Etkinlikler kapsamında ressam İsmail Acar`ın ``lale`` temalı resim sergisi, 4 Nisanda Cemal Reşit Rey Konser Salonu`nun fuayesinde açılacak.
Ebrudan, heykele lale temalı pek çok ürünün satışının yanı sıra resim ve fotoğraf sergisi ile müzik dinletileri gerçekleştirilecek.
Ebru sanatçıları yapacakları canlı performans gösterileriyle sanatseverlerle buluşurken, ``En Güzel 50 Lale Yarışması``nda en güzel lale fotoğrafını çeken 50 kişi ödüllendirilecek. Festival kapsamında canlı lale satışı da yapılacak.
Silivri`den Tuzla`ya İstanbul`un tamamında bu yıl 82 farklı türde lale dikimi yapıldı. Lale soğanları, Konya`nın Çumra ilçesi başta olmak üzere İstanbul`un Silivri, Çatalca ve Şile ile Sakarya`nın Pamukova ve Geyve ilçeleri köylüleri tarafından yetiştirildi. Üreticiye ek gelir imkanı sağlanan projeler ile hem üreticiye destek hem de çiçek soğanlarının ıslahı sağlandı.
Gülhane Parkı`na 23 türde 594 bin, Emirgan Korusu`na 48 türde 1 milyon 370 bin, Yıldız Korusu`na 36 türde 802 bin, Soğanlı Bitkiler Parkı`na 72 türde 480 bin, Beykoz Korusu`na 17 türde 450 bin, Göktepe Gül Bahçesi`ne 13 türde 132 bin, Büyük Çamlıca`ya 21 türde 210 bin, Küçük Çamlıca`ya 14 türde 191 bin, Fethi Paşa Korusu`na 16 türde 86 bin, Hidiv Çubuklu Korusu`na 28 türde 499 bin lale dikildi.
Böylece kent geneline dikilen toplam 9 milyon 300 bin lale, 1 milyon 488 bin liraya maloldu. 
 http://www.haberortak.com
 
 
 
AA

ÇOK OKUNAN 3 HABER
 • YORUMLAR
   Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
  1 2 3 4
  Anketler
  Kurumsal
  E-Bülten Üyeliği
  Ad Soyad :
  Email :
  Firma Adı :
  » Enerji» Endüstriyel İletişim » Pano » Endüstriyel Yazılım
  » Kontrol Cihazları » Kontrol Sistemleri » Mekatronik » Sensör
  » Sürücü » Emniyet Çözümleri » Kontrolör » Makine
  » Makina Emniyeti » Pnömatik » Hidrolik » Motor
  » Elektrik » Barkod » Paslanmaz » Çelik
  » Demir » Vinç » Taşıma Üniteleri » Kaldırma Üniteleri
  » Demir Yolu » Konveyör » Robotlu Üretim » Robotik Otomasyon
  » İç Lojistik » Kaynak» Lazer Kesim » Yenilenebilir Enerji