31 Mayıs 2016 Salı
Aktüel
Orman işçisi, toplu sözleşme masasında
5 yıldır süren 25 bin civarındaki orman işçisinin yapılamayan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri, Yargıtayın yetkiyi Hak-İş`e bağlı Öz Orman-İş Sendikasına vermesinin ardından yeniden başladı.

    Türk-İş`e bağlı Türkiye Orman-İş Sendikası ile Hak-İş`e bağlı Tarım Orman-İş Sendikası arasında, Orman Genel Müdürlüğündeki toplu iş sözleşmesi yetkisine yönelik 2004 yılında başlayan mücadelede Yargıtay 9. Hukuk Dairesi`nin verdiği kararla yeni bir sürece girildi.
     Daire, yaklaşık 5 yıl süren rekabet ve dava süreci sonunda yetkiyi Tarım Orman-İş Sendikasının birleştiği yine Hak-İş`e bağlı Öz Orman-İş Sendikasına verdi.
     Bu gelişme üzerine Öz Orman-İş Sendikası, işvereni temsilen Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası ve Orman Genel Müdürlüğü yetkilileri ile orman işçileri için yaklaşık 5 yıllık aranın ardından toplu iş sözleşmesi yapmak için masaya oturdu.
     Öz Orman-İş Genel Başkanı Settar Aslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 25 bin işçinin çalıştığı iş yerlerinde işçilerin talebi üzerine Haziran 2004`te Hak-İş`e bağlı Tarım Orman-İş Sendikasının örgütlenme çalışmalarına başladığını söyledi.
     Bu süreçte, yaklaşık 22 bin işçinin noter parasını kendisi ödeyerek Türkiye Orman-İş`ten istifa edip Tarım Orman-İş`e üye olduğunu anlatan Aslan, toplu sözleşme yetkisinin Tarım Orman-İş`e verilmesinin ardından yetkiye yapılan itirazla yargı sürecinin başladığını belirtti.
     Yargı sürecinde 15 tane 3`er kişilik bilirkişi heyetinin iddialarla ilgili inceleme yaparak görüş bildirdiğine işaret eden Aslan, davanın 3 kere Yargıtaya gittiğini ve yargılama sonunda kararın lehlerine çıktığını kaydetti.
     Settar Aslan, ayrıca toplu sözleşme yetkisine ilişkin dava sürerken ``kuruluş şartları yerine getirilmediği`` gerekçesiyle ``Tarım Orman-İş`in kapatılması`` talebiyle bir başka dava daha açıldığını söyledi.
     Bu dava sürerken Tarım Orman-İş`in 3 Mayıs 2008`deki genel kurulunda, sendikanın bütün hak ve menfaatleriyle Öz Orman-İş`e katılması kararı alındığını ifade eden Aslan, bu nedenle Tarım Orman-İş`in kazandığı toplu sözleşme yetkisinin otomatikman Öz Orman-İş`e verildiğini dile getirdi.
    
     -``EMEĞİN KARŞILIĞINI ALMA MÜCADELESİ``-
    
     Aslan, yargının toplu iş sözleşmesi yetkisi konusunda son noktayı koymasının ardından yaklaşık 5 yıllık aradan sonra orman işçilerini temsilen toplu sözleşme masasına oturduklarını bildirdi.
     Sendikalar arasındaki uyuşmazlık devam ederken işçilerin mağdur olmaması için yapılan başvurular sonunda kamu işçilerine yapılan zamlardan orman işçisinin da yararlandığına işaret eden Aslan, bunun yanında işçilerin alamadıkları 16 ay 8 günlük farkları bulunduğunu, toplu sözleşme sürecinde bunu gidermeyi amaçladıklarını kaydetti.
     Aslan, bundan sonraki süreçte öncelikli amaçlarının 25 bin orman işçi arasında birlik ve beraberliği sağlamak olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:
     ``Ayrılıkları ortadan kaldırmaya çalışacağız ve emeğin karşılığını almanın mücadelesini vereceğiz. Orman Genel Müdürlüğünde çalışan işçiler hiçbir kamu çalışanına benzemiyor. Yangınla mücadelede 7 gün 24 saat esasıyla çalışıyorlar. Yaklaşık bin yangın müdahale ekibi var. Bunlar yangın sezonlarında araziye çıkıp aylarca buralarda görev yapmaktalar. Çalışanların çeşitli sıkıntıları var, bunları iyileştirmeye çalışacağız. Ekonomik ve sosyal haklarını da Türkiye`nin imkanları çerçevesinde geliştirmeyi amaçlıyoruz.``
    
     -``KAPATMA DAVASI BEKLENMELİYDİ``-
    
     Türkiye Orman-İş Genel Başkanı Baki Yüksel ise Yargıtayın yetki konusunda verdiği kararın ardından Tarım Orman-İş`in kapatılması talebiyle açılan davanın sonucu beklediklerini söyledi. Yüksek, şunları kaydetti:
     ``Sendikanın kapatılmaması kararı çıkarsa o zaman konu bitmiş demektir. Sendikanın yasal olarak kuruluş şartlarına sahip olmadığına karar verilirse yaptığı işlemlerin ve bir başka sendika ile birleşmesinin anlamı olmayacaktır. Bu nedenle toplu sözleşme görüşmelerine başlanması konusunda tedbir istedik, bu davadan çıkacak karar beklenmeliydi ancak beklenmedi. Bundan sonra mahkeme kararını bekleyip, çalışmalarımıza bu doğrultuda yön vereceğiz.``
     Toplu iş sözleşmesi görüşmeleriyle yaklaşık 25 bin orman işçisinin mali ve sosyal hakları yeniden belirlenecek. 
 

        
 
 
AA

ÇOK OKUNAN 3 HABER
 • YORUMLAR
  • Cavit TAŞ / 11-03-2009 12:50 Gasp edilen haklarımız
   Kastamonu orman bölge müdürlüğüne bağlı cide işletmesinde çalışmaktayım. Kadro almadan önce 30 gün işe gelip 15 yevmiye aldık ayrıca yangın fazla mesailerimiz eksik ödendi pazarlar hiç ödenmedi senelik izinlerimiz imza attıralak kullanılmış gibi gösterildi. Bu haklarımızın geri alınması.
  • Sami TİMURBUĞA / 09-03-2009 12:38 SKANDAL SÖZLEŞME
   Evet, bu toplu iş sözleşmesi bugün imzalanacak ama dünya sendikacılık tarihinde de bir ilk olma özelliği kazanacak, öyleki bu sözleşme ile ilk defa yapılan bir toplu iş sözleşmesi ile işçi işverene borçlandırılacak....
  1 2 3 4
  Anketler
  Kurumsal
  E-Bülten Üyeliği
  Ad Soyad :
  Email :
  Firma Adı :
  » Enerji» Endüstriyel İletişim » Pano » Endüstriyel Yazılım
  » Kontrol Cihazları » Kontrol Sistemleri » Mekatronik » Sensör
  » Sürücü » Emniyet Çözümleri » Kontrolör » Makine
  » Makina Emniyeti » Pnömatik » Hidrolik » Motor
  » Elektrik » Barkod » Paslanmaz » Çelik
  » Demir » Vinç » Taşıma Üniteleri » Kaldırma Üniteleri
  » Demir Yolu » Konveyör » Robotlu Üretim » Robotik Otomasyon
  » İç Lojistik » Kaynak» Lazer Kesim » Yenilenebilir Enerji