24 Mayıs 2016 Salı
Aktüel
Öldrülen PKK`lıların cesetleri ailelerine verilmiyor
BDP Siirt Milletvekili Osman Özçelik, çatışmalarda öldürülen PKK’lıların cesetlerinin ailelerine verilmediğini belirterek, “Cesetlerin bir an önce ailelere teslimi, acıların kısmen de olsa hafiflemesini sağlayacak. Hangi nedenle olursa olsun bireyleri PKK saflarına katılmış aileleri cezalandırmak insan haklarına, insan ahlakına, insan vicdanına sığmaz” diye konuştu.

-Özçelik, oğlu yıllar önce PKK’ya katılan Mehmet Karakaya’ya oğlunun cesedinin verilmediğini belirterek “Baba yerel kaynaklardan edindiği bilgilere göre oğlunun kimyasal silahlarla öldürüldüğü kanaatinde ve cesedin verilmemesini buna bağlıyor” dedi.

BDP Siirt Milletvekili Osman Özçelik, çatışmalarda öldürülen PKK’lıların cesetlerinin ailelerine verilmediğini belirterek, “Cesetlerin bir an önce ailelere teslimi, acıların kısmen de olsa hafiflemesini sağlayacak. Hangi nedenle olursa olsun bireyleri PKK saflarına katılmış aileleri cezalandırmak insan haklarına, insan ahlakına, insan vicdanına sığmaz” diye konuştu. Özçelik, oğlu yıllar önce PKK’ya katılan Mehmet Karakaya’ya oğlunun cesedinin verilmediğini belirterek, “Baba yerel kaynaklardan edindiği bilgilere göre oğlunun kimyasal silahlarla öldürüldüğü kanaatinde ve cesedin verilmemesini buna bağlıyor” dedi.
Özçelik, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, İçişleri Bakanlığı’na yönelttiği soru önergesi hakkında verdi. Mehmet Karakaya isimli Bingöl ili Kiğı ilçesi doğumlu bir vatandaşın halen Kocaeli Çayırova ilçesinde ikamet ettiğini kaydeden Özçelik, Karakaya’nın sürgün bir vatandaş iken şimdi acılar içinde bir baba olduğunu söyledi. Mehmet Karakaya’nın 1987 doğumlu oğlu Ahmet Şerif Karakaya’nın yıllar önce PKK’ya katıldığını ve 15 Mayıs 2009’da, Siirt’in Eruh ilçesi kırsalında, PKK’lılarla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada öldüğünü ifade eden Özçelik, şunları söyledi:
“Oğlunun şehit olduğunu Roj Tv’nin haber bülteninde öğrenir. Bunun üzerine baba, 21 Mayıs 2009 günü Eruh Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak oğlunun akıbetini öğrenmek istedi. Eruh Cumhuriyet Başsavcılığı, cesetlerin alınmasının tamamen idari bir tasarruf olduğu ve herhangi bir kuruma talimat verme gibi bir yetkilerinin olmadığını belirterek, ilgili makama başvurulması gerektiğini ifade ederek aileyi Siirt Valiliğine yönlendiriyor. Baba Karakaya Siirt Valiliğine başvurmuş. Vailik, il jandarmadan bir yazıyla bilgi istiyor ve alınan cevapta, arazi koşulları ve diğer zorluklar nedeniyle cesetlere ulaşılamadığını belirtiyor.”

-“KİMYASAL SİLAH KULLANILIYOR” İDDİASI-

Baba Mehmet Karakaya’nın Eruh Cumhuriyet Başsavcılığına başvurduğu gün kendisine savcılıkta bir video CD gösterildiğini, CD’de ‘öldürülmüş gerilla’ görüntülerinin olduğunu söylediğini bildiren Özçelik, Karakaya’nın oğlunun cesedini teşhis ettiğini ve cesedin teslimini istediğini kaydetti. Özçelik, “Baba Mehmet Karakaya eski Kürt değil. Elinde cep telefonu var ve teknolojiden yararlanmayı da biliyor. Şöyle diyor. Eruh savcılığı oğlumun cenazesini CD’den teşhis ettirirken, cep telefonumun kamerasıyla gizliden görüntüleri kaydettim. Baba yerel kaynaklardan edindiği bilgilere göre, oğlunun kimyasal silahlarla öldürüldüğü kanaatinde ve cesedin verilmemesini de buna bağlıyor” diye konuştu.
“İddia edildiği gibi ceset zor doğa koşulları nedeniyle olay yerinden alınmamış ve orada kalmışsa yakın çekim video görüntüleri nasıl izah edilecek?”diye soran Özçelik, PKK’lıların cesetlerinin ya arazide bırakılarak kurda kuşa yem edildiğini ya da ailelere verilmeyen cesetlerin topluca gömüldüğünü savundu. Özçelik, “Bu olayda ceset veya cesetler devletin elinde ise neden ailelerine verilmiyor. Ölüler masumdur, ölüleri cezalandırmaya kimsenin hakkı yoktur. Hangi nedenle olursa olsun bireyleri PKK saflarına katılmış aileleri cezalandırmak insan haklarına, insan ahlakına ve vicdanına sığmaz” diye konuştu. 

 

http://www.haberortak.com 
 
ÇOK OKUNAN 3 HABER
 • YORUMLAR
   Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
  1 2 3 4
  Anketler
  Kurumsal
  E-Bülten Üyeliği
  Ad Soyad :
  Email :
  Firma Adı :
  » Enerji» Endüstriyel İletişim » Pano » Endüstriyel Yazılım
  » Kontrol Cihazları » Kontrol Sistemleri » Mekatronik » Sensör
  » Sürücü » Emniyet Çözümleri » Kontrolör » Makine
  » Makina Emniyeti » Pnömatik » Hidrolik » Motor
  » Elektrik » Barkod » Paslanmaz » Çelik
  » Demir » Vinç » Taşıma Üniteleri » Kaldırma Üniteleri
  » Demir Yolu » Konveyör » Robotlu Üretim » Robotik Otomasyon
  » İç Lojistik » Kaynak» Lazer Kesim » Yenilenebilir Enerji