27 Mayıs 2016 Cuma
Aktüel
Yalçındere`den OSTİM`e özel yasa iddiası
Ostim Organize Sanayi Bölgesi(OSB) içinde bulunan Kuruçayırlı Küçük Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yalçındere, geçtiğimiz hafta torba yasa içinde geçen OSB’lerle ilgili düzenlemenin Ostim OSB’ye özel olarak yapıldığını savundu.

 

OSTİM OSB: Yeni yasa temsilde adaleti amaçlıyor... -tıklayın-

Organize Sanayi Bölgesi(OSB) içinde bulunan Kuruçayırlı Küçük Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yalçındere, geçtiğimiz hafta torba yasa içinde geçen OSB’lerle ilgili düzenlemenin Ostim OSB’ye özel olarak yapıldığını savundu. Yalçındere, yasanın Ostim Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi’ni, Ostim OSB’nin tek hakimi konumuna getireceğini ve bu durumda Ostim OSB içindeki diğer küçük sanayi sitelerinin zarar göreceğini, bunun da Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz Çarşamba günü 30 bin polis ve 25 bin öğretmen alımını içeren torba yasanın içine Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu’nda bazı değişiklikler de konuldu. Yapılan değişiklikle diğer OSB’lerden farklı olarak küçük sanayi sitelerinden oluşan bölgelerin genel kurulları yeniden düzenlendi. Buna göre, OSB Genel Kurulu’nda temsil edilebilmek için, küçük sanayi sitesi yapı kooperatifleri, toplu işyeri kooperatifleri, işletme kooperatifleri, site yönetimleri, imar planında yer alan ve her birinde bir işletmenin yer alacağı en az 3 bin metrekare veya yönetmelikle belirlenecek müstakil sanayi parsel sahipleri ile 3 bin metrekareden küçük sanayi parseli şeklinde yer almış en az 50 parsel malikinin örgütlenmesi gerekiyor. Bu şekilde örgütlenemeyen küçük sanayi siteleri, OSB Genel Kurulu’nda temsil haklarından feragat etmiş sayılacak. Tek bir kooperatif alanının, içinde bulunduğu OSB alanının yüzde 60’ını geçmesi halinde, bu OSB’deki katılımcıların genel kurul temsilcileri her 100 üye için bir kişi olarak tespit edilecek. Temsilciler, kooperatiflerin yetkili organları ile site yönetimi tarafından seçilecek.

Küçük sanayi sitelerinden oluşan OSB’ler, olağan genel kurul toplantılarını her yılın ilk 6 ayı içinde yapacaklar. OSB, katılımcıların ödemesi gereken arsa ve altyapı katılım payları, elektrik, su, doğalgaz, arıtma tesisi gibi tüketim bedelleri, işletme ve yönetim aidatlarını kooperatif ya da site yönetimlerinden tahsil edecek.

OSTİM’E ÖZEL YASA

Ostim Organize Sanayi Bölgesi içinde bulunan küçük sanayi sitelerinden Kuruçayırlı Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yalçındere, ANKA’ya yaptığı açıklamada kanunun Ostim OSB için özel olarak hazırlandığını ve yasanın, Ostim Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi’ni Ostim OSB içinde hakim konuma getireceğini savundu.
Ostim OSB sınırları içinde on küçük sanayi sitesi bulunuyor. Bunlardan Ostim Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi, Yeni Ostim Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi, 2. El Oto ve Oto Yedek Parçaları Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi, Ankara İnşaat ve Demir Satıcıları İşyeri Yapı Kooperatifi, Gül 86 Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi ve Ankara İl Keresteciler mensupları Küçük Sanayi Sitesi Yapı kooperatifi ile Yıldız Sanayi Sitesi Ostim OSB Genel Kurulu’nda bulunuyor. Ostim OSB sınırları içinde bulunan Kuruçayırlı Sanayi Sitesi, Kocasinan Sanayi Sitesi ile Örnek Sanayi Sitesi ise Ostim OSB Genel Kurulu’nda temsil edilmiyor.

Kuruçayırlı Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Yalçındere, yasanın uygulamaya girmesiyle Ostim OSB içindeki on sanayi sitesinden Ostim Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi’nin Ostim OSB Yönetim ve Denetim Kurulu’nda görev alacağını ifade etti.
Yapılan değişikliğin Ostim OSB için çözüm değil, çözümsüzlük getireceğini ifade eden Yalçındere, kanundaki 3 bin metrekare sınırının çok geniş olduğunu, 50 kişiyi bir araya getirmenin de fiilen çok zor olduğunu dile getirdi.

KANUNDA OSTİM TARİF EDİLİYOR

Kanundaki “Tek bir kooperatif alanı, içinde bulunduğu OSB alanının yüzde 60’ını geçmesi halinde; bu OSB’deki katılımcıların genel kurul temsilcileri, her 100 üyesi için bir kişi olarak tespit edilir” cümlesinin Ostim Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi’ni tanımladığını savunan Yalçındere, “Böylece temsil edilemeyenler, temsil edilmemesi sürerken temsil edilen yedi site temsilcisinden sadece Ostim Kooperatifi temsilcilerinin yönetim ve denetim kurullarında görev almasını sağlamaktadır” dedi.

Yasadaki “örgütlenmeyenler temsil haklarından feragat etmiş kabul edilir” cümlesinin ise Ostim OSB’nin kuruluşundan bugüne geçen 11 yıllık sorunları çözemeyeceğini, aksine kalıcılaştırdığını anlatan Yalçındere, Ostim OSB’nin kuruluşundan bugüne kadar Ostim Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi yöneticilerinin OSB yönetimlerinde söz sahibi olduklarını, OSB olmak için 1999 yılında belirledikleri OSB sınırlarını kendi istedikleri şekilde onayladıklarını kaydetti. Ostim OSB’nin, kuruluş protokolünün, mevzuata uygun kurulmuş sekiz sanayi sitesinin temsilcilerince imzalanmadığına dikkat çeken Yalçındere, kuruluş sürecinde mevzuata uygun tek küçük sanayi sitesinin Yeni Ostim Sanayi Sitesi olduğunu, diğerlerinin ise yasal olmadığı halde OSB’ye kabul ettirildiğini söyledi.

Gül 86 Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi’nin 1986’da kurulmuş olmasına karşın 1999’da Ostim OSB kuruluş protokolünde yer almadığına da dikkat çeken Yalçındere, ayrıca kuruluşta onaylanan sınırlar içinde bulunan bazı kooperatif ve bağımsız parsellerinin, sahiplerinden habersiz OSB sınırları içine alındığını da sözlerine ekledi.
Yalçındere, Ostim OSB ile Ostim Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi’nin eş anlamlıymış gibi kullanılarak kafa karışıklığı yaratıldığını, Ostim OSB’deki diğer küçük sanayi sitelerine götürülmeyen hizmetlerin Ostim Küçük Sanayi Sitesi’ne götürüldüğünü de belirterek şunları kaydetti:

“Bahsettiğimiz gerekçelerimiz sonucu; ilgili kanun değişikliği Anayasanın 10. maddesinde belirtilen eşitlik ilkesine aykırı olmakla birlikte Anayasanın 48. maddesinde ifade edilen çalışma hürriyeti açısından da aykırılık teşkil etmektedir. Evrensel bir ilke olan ‘Temsilde adalet’ ilkesi açısından da olumsuz bir uygulamadır. Yasayla parsel sahiplerinin temsil hakları fiilen ellerinden alınmaktadır. Ostim OSB’nde Ostim Kooperatifi temsilcilerinin yönetim erkini kalıcılaştırmaktadır.”
Yalçındere, çözümün, çözümün OSB kanunun yeniden düzenlenmesi değil, mevcut kanun ve yönetmeliğin uygulanması olduğunu ifade etti.(ANKA)

OSTİM ile ilgili tüm haberler için -tıklayın-

Son dakika haberleri için -tıklayın-

Tüm ekonomi haberleri için -tıklayın-
ÇOK OKUNAN 3 HABER
 • YORUMLAR
  • MEHMET YALÇINDERE / 26-06-2010 06:46 Ostim OSB'nde seçim mi? Atama mı?
   2010 Yılı OSB Genel Kurulu’nda önceki OSB Yönetim Kurulu, Bakanlık Temsilcisinin yasa değişikliği gerekçesi ile genel kurulu erteleme girişimi ve sonrasında da Bakanlığın önceki yönetim kurulu’na yetkilerinin 2011 yılına kadar geçerli olduğuna dair bir yazı verdiği duyurusu düşündürücüdür… Bakanlığımızın yazı vereceğini sanmıyoruz. Aksi halde yasa değişikliğinin amacının sorunları çözmek değil, önceki yönetimi kalıcılaştırma girişimi olarak tarihe geçecektir.

   Yasalarımız gereği seçimle işbaşına gelen yönetimlere bakanlığımızın ve ilgili kurumlarımızın sahip çıkmasını bekliyoruz. Aksi halde Anayasamıza ve ilgili yasalarımıza karşı yapılmış bir yaklaşım ve atama olmaması için tarafları uyarıyoruz.

   Seçimi kaybettiğini kabullenemeyen kişilerin girişimleri sonucu, hukuka aykırı işlemlerle bölgemizi zarara uğratmaması ve olumsuz düşüncelerin giderilmesi için sağduyuya, hukukun üstünlüğüne uymalarını bekliyoruz.
  • Mehmet Yalçındere KSS Başkanı / 25-06-2010 03:17 Hukukun üstünlüğü ve hukuka saygı
   Ostim OSB 6. Olağan Genel Kurul toplantısı sonucu oluşan yeni yönetim kurulu da görev paylaşımını yapmıştır. Devir teslimin şüphe oluşturmadan yapılmasında yarar vardır. OSB Yasası'nda değişiklik yapan yasal düzenleme dolayısı ile sorunlar yaşanması ise üzücüdür. Koltuk derdine düşmeden birbirimizi üzmeden yıpratmadan çözebilirsek hizmet yarışı ve kamu görevi kutsallığı ile saygınlığını da koruruz.
   OSB'mize emeği geçen herkese teşekkürlerimizle...
  • kudret kavram / 22-06-2010 23:30 kudretkavram
   Yahu bunları duyan da bugüne kadar osb ler için bir çivi çakmış zanneder. Kimi araba parçalıyo kimi hurda demir topluyo kimi de kaporta boyuyo... Üretimin ne olduğunu bile bilmeyen bu kuru kafalar neyin tiranlığından bahsediyor anlayamıyorum. Ben yıllardır takip ediyorum. Ostim iyi işler yapıyor.
  • cafer türker / 22-06-2010 20:29 OSB yönetimleri
   Türk sanayinin belkemiğini oluşturan kobiler sorunlarını bilen yönetimlere kavuşmalıdır. Ancak sözkonusu geceyarısı yasası OSTİM osb deki yönetim tiranlığına hizmet etmektedir.
  1 2 3 4
  Anketler
  Kurumsal
  E-Bülten Üyeliği
  Ad Soyad :
  Email :
  Firma Adı :
  » Enerji» Endüstriyel İletişim » Pano » Endüstriyel Yazılım
  » Kontrol Cihazları » Kontrol Sistemleri » Mekatronik » Sensör
  » Sürücü » Emniyet Çözümleri » Kontrolör » Makine
  » Makina Emniyeti » Pnömatik » Hidrolik » Motor
  » Elektrik » Barkod » Paslanmaz » Çelik
  » Demir » Vinç » Taşıma Üniteleri » Kaldırma Üniteleri
  » Demir Yolu » Konveyör » Robotlu Üretim » Robotik Otomasyon
  » İç Lojistik » Kaynak» Lazer Kesim » Yenilenebilir Enerji