31 Ağustos 2016 Çarşamba
Çevre
İstanbul, atık yönetiminde lider
Küresel değişiklikler karşısında sürdürülebilir atık yönetimi stratejilerini geliştirmeyi hedefleyen “İstanbul Atık Mutabakatı”, dünyanın farklı bölgelerinden gelen 31 şehrin belediye başkanları ve temsilcilerinin görüşüne sunularak imzalandı.

18/06/2013

Sürdürülebilir katı atık, su ve atık su yönetimini bilimsel bir platformda konuşmak ve deneyim paylaşmak amacıyla düzenlenen İstanbul Uluslararası Katı Atık, Su ve Atıksu Kongresi, Haliç Kongre Merkezi’nde 22-24 Mayıs 2013 tarihleri arasında düzenlendi. 39 ülkeden 500’ü yabancı toplam 1300 kişinin katılım gösterdiği kongrenin açılış törenine, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof.Dr. Veysel Eroğlu, TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Erol Kaya ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Adem Baştürk katıldı. 

 

Kongrede “İstanbul’un son yıllarda adından söz ettiren alt ve üst yapı yatırımlarının en önemli ayaklarından olan atık yönetiminde dünyaya örnek ve bölgesinde lider bir şehir konumunda bulunması ve özellikle son 10 yılda edindiği bilgi birikimini ve tecrübeyi dünyaya aktaracak niteliğe ulaşması” vurgulandı. 

 

Programda yaptığı konuşmada, hayatın devamı için suyun öneminden bahseden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof.Dr. Veysel Eroğlu, dünyada 1,5 milyar insanın suya erişemediğine dikkat çekti. Türkiye’den örnek veren Orman ve Su İşleri Bakanı, “Ülkemizde her vatandaşımız rahatlıkla suya ulaşabiliyor. Su rezervleri 2050 yılına kadar yetebilecek durumda. İstanbul’da 1994 yılında atık suların yalnızca yüzde 5’i arıtılabiliyordu ama şu anda yüzde 98’i arıtılmakta.” dedi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar da nüfus artışı, yoğun şehirleşme, sanayileşme ve şehirlerin yeniden dizaynı gibi faktörlerin atık su sorununu ortaya çıkardığına değindi. 2012 sonu itibarıyla ambalaj atığı tesisi sayısının 706’ya ulaştığını kaydeden Bayraktar, yılda 2,3 milyon tonun üzerinde ambalaj atığının geri kazanıldığını söyledi.

 

 MUTABAKAT SÜRDÜRÜLEBİLİR ATIK YÖNETİMİ STRATEJİLERİNİ GELİŞTİRMEYİ HEDEFLİYOR

Kongrenin en önemli konularından biri Almanya, Avusturya, Macaristan, Ürdün, Hindistan ve Malezya başta olmak üzere 30 ülke ve 31 şehirden, 12 Belediye Başkanı, 9 Belediye Başkan Yardımcısı ve 73 delegasyonun katıldığı Dünya Belediye Başkanları toplantısı oldu. Toplantıda küresel değişiklikler karşısında sürdürülebilir atık yönetimi stratejilerini geliştirmeyi hedefleyen “İstanbul Atık Mutabakatı” dünyanın farklı bölgelerinden katılan belediye başkanları ve yerel idareciler ile paylaşılarak imzalandı. 

 

Kongrede 6 paralel salonda toplam 36 oturum gerçekleştirildi. Oturumlarda Türkiye, Balkanlar, Ortadoğu, Orta Asya, Afrika ve Avrupa bölgelerindeki 29 farklı ülkeden 142 bildiri sunumu ve 111 poster bildiri sunumu yapıldı. Oturumlara yurt içi ve yurt dışından 27 davetli konuşmacı katıldı.

 Son dakika haberleri için -tıklayın-

 
ÇOK OKUNAN 3 HABER
 • YORUMLAR
   Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
  1 2 3 4
  Anketler
  Kurumsal
  E-Bülten Üyeliği
  Ad Soyad :
  Email :
  Firma Adı :
  » Enerji» Endüstriyel İletişim » Pano » Endüstriyel Yazılım
  » Kontrol Cihazları » Kontrol Sistemleri » Mekatronik » Sensör
  » Sürücü » Emniyet Çözümleri » Kontrolör » Makine
  » Makina Emniyeti » Pnömatik » Hidrolik » Motor
  » Elektrik » Barkod » Paslanmaz » Çelik
  » Demir » Vinç » Taşıma Üniteleri » Kaldırma Üniteleri
  » Demir Yolu » Konveyör » Robotlu Üretim » Robotik Otomasyon
  » İç Lojistik » Kaynak» Lazer Kesim » Yenilenebilir Enerji