30 Ağustos 2016 Salı
Fuarlar
İstanbul Av, Silah fuarı açıldı
İstanbul Av, Silah & Outdoor Fuarı açıldı

Fuarda, Sürmene bıçakçısının el yapımı bıçaklarından, ödüllü "Bora 12 Keskin Nişancı Tüfeği"ne kadar pek çok ürün sergileniyor.

"İstanbul Av, Silah & Outdoor fuarı", İstanbul Fuar Merkezi`nde açıldı.

EFEM Fuar ve Organizasyon Şirketi tarafından düzenlenen fuarda, av ve avcılık malzemeleri ve ekipmanları, bıçaklar, avcılık, av tekstili, turizm, kara taşıtları, avcılıkla ilgili el sanatları ve tamir bakım işleri ürün grupları yer alıyor.

Fuarda, Sürmene el yapımı bıçakçısının, el yapımı bıçakları ile Makine Kimya Endüstrisi Kurumu`nun Pakistan`da ödül alan "Bora 12 Keskin Nişancı Tüfeği" dikkat çeken ürünler arasında bulunuyor.

Dede ve baba mesleğini sürdüren Sürmene el yapımı bıçakçısı Ali Karamahmutoğlu, fuardaki standında, Sürmene`de ev bıçağı, av bıçağı ve yöresel olarak kama tarzı bıçaklar yaptıklarını belirterek, isteğe bağlı olarak da sipariş aldıklarını söyledi.

İnsanların bu bıçakları daha çok hediyelik olarak aldıklarını ifade eden Karamahmutoğlu, bu bıçakları koleksiyon yapan kişilerin de bulunduğunu kaydetti.
Bıçağı paslanmaz çeliği döverek yaptıklarını, çeliğe su verirken yunus balığının yağını kullandıklarını anlatan Karamahmutoğlu, bu bıçakların fiyatının 10 liradan başlayıp 4 ile 5 bin liraya kadar çıktığını ifade etti.

Karamahmutoğlu, "Şu anda birisi Hazreti Ali`nin kılıcı "Zülfikar"ın bire bir aynısını sipariş verdi. Şimdi onun üzerinde çalışıyoruz" dedi.
Yörede bu işi yapan usta sayısının 10`u geçmeyeceğini, mesleğin yok olmak üzere olduğunu belirten Karamahmutoğlu, bu işte ustalık aşamasına gelmek için en az 2 yıl gerektiğini vurguladı.
Karamahmutoğlu, geleneksel tekli kamanın "Ezel" dizisindeki "Ramiz Dayı" karakteri ile popülerlik kazandığını ve kamanın adının "Tekli Ramiz Dayı Kaması" olarak kaldığını, dizi sayesinde tekli kama satışlarının 200-300 kat arttığını da belirtti.

Ödüllü tüfek de fuarda sergileniyor

Fuarda ilgi çeken ürünlerden birisini de Makine Kimya Endüstrisi Kurumu yapımı Bora 12 Keskin Nişancı Tüfeği oluşturuyor.
Pakistan silahlı kuvvetlerinin keskin nişancı tüfeği almak için düzenlediği yarışmada birinci olan tüfek, 1.200 metre menzile sahip silah, yurt dışına da ihraç ediliyor.

Bu arada, "İstanbul Av, Silah & Outdoor Fuarı" ile birlikte eş zamanlı olarak 5. Dalış, Olta Balıkçılığı ve Su Sporları Fuarı (MEDEX) da düzenleniyor.

Tüm Fuar Haberleri için -tıklayın-

Son dakika haberleri için -tıklayın-
ÇOK OKUNAN 3 HABER
 • YORUMLAR
   Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
  1 2 3 4
  Anketler
  Kurumsal
  E-Bülten Üyeliği
  Ad Soyad :
  Email :
  Firma Adı :
  » Enerji» Endüstriyel İletişim » Pano » Endüstriyel Yazılım
  » Kontrol Cihazları » Kontrol Sistemleri » Mekatronik » Sensör
  » Sürücü » Emniyet Çözümleri » Kontrolör » Makine
  » Makina Emniyeti » Pnömatik » Hidrolik » Motor
  » Elektrik » Barkod » Paslanmaz » Çelik
  » Demir » Vinç » Taşıma Üniteleri » Kaldırma Üniteleri
  » Demir Yolu » Konveyör » Robotlu Üretim » Robotik Otomasyon
  » İç Lojistik » Kaynak» Lazer Kesim » Yenilenebilir Enerji