31 Ağustos 2016 Çarşamba
Geri Dönüşüm
İzmir`de atıkta geri dönüşüm başarısı
İzmir Büyükşehir Belediyesi, ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanması projesinde başarı sağladı. 2009’un ilk 7 ayında toplanan atık miktarı, geçen yılki toplamın iki katına ulaştı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanması projesinde başarı sağladı. 2009’un ilk 7 ayında toplanan atık miktarı, geçen yılki toplamın iki katına ulaştı.
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Avrupa Birliği uyum sürecinde başlatılan “Ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanması” projesinde, önceki yıllara göre 2 kat başarı sağladı. Büyükşehir Belediyesi’nin protokol imzaladığı Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan lisanslı firmalar tarafından toplanan ambalaj atığı miktarı, 2008 yılında toplam 8.315 ton olurken, 2009 yılının sadece ilk 7 ayında bu rakam 16.000 tona ulaştı.
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından “Ambalaj ve Ambalaj atıklarının kontrolü yönetmeliği” çerçevesinde 2004 yılında uygulanmaya başlanan proje çerçevesinde 9 ilçede 136.000 konutta, büyük otel, hastane, resmi kurumlar, okullar ve alışveriş merkezlerinde ambalaj atıkları ayrı olarak toplanmaya başlandı. Bu kapsamda 2004 – 2005 yılları arasında 4.180 ton, 2006 yılında 5.761 ton, 2007 yılında 6.736 ton, 2008 yılında 8.315 ton toplanmıştı. 2009 yılında mevcut uygulama bölgelerinde genişlemeler yapılarak proje 245.000 konuta yayıldı. Ayrıca Atatürk Organize Sanayi Bölgesi, tüm askeri birlikler, ESBAŞ, satış noktaları ve üniversiteler de projeye dahil edildi. Bunun sonucunda toplanan ambalaj atığı miktarı 7 ay içinde 16.000 tona ulaştı. 2004 yılından bu yana toplanan ve geri dönüşüme kazandırılan ambalaj atığı miktarı ise 41.000 tona ulaştı.

PROTOKOL HIZ KAZANDIRDI

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin koordinatörlüğünde ilçe ve ilk kademe belediyeleri ile Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olan ÇEVKO Vakfı ve İzmir’deki ambalaj atığı toplama-ayırma tesisi lisansına sahip firmalar arasında Kasım 2007’de protokol imzalanmıştı. Bu kapsamda lisanslı firmaların oluşturduğu konsorsiyumun kurduğu İZGEP Atık Toplama Geri Kazanım San. Tic. A. Ş. tarafından toplanan atıklar, türlerine göre (kağıt, cam, plastik, metal) ayrıştırılarak lisanslı geri dönüşüm tesislerine yönlendirilerek ekonomiye geri kazandırılıyorlar.

http://www.haberortak.com

 
ÇOK OKUNAN 3 HABER
 • YORUMLAR
   Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
  1 2 3 4
  Anketler
  Kurumsal
  E-Bülten Üyeliği
  Ad Soyad :
  Email :
  Firma Adı :
  » Enerji» Endüstriyel İletişim » Pano » Endüstriyel Yazılım
  » Kontrol Cihazları » Kontrol Sistemleri » Mekatronik » Sensör
  » Sürücü » Emniyet Çözümleri » Kontrolör » Makine
  » Makina Emniyeti » Pnömatik » Hidrolik » Motor
  » Elektrik » Barkod » Paslanmaz » Çelik
  » Demir » Vinç » Taşıma Üniteleri » Kaldırma Üniteleri
  » Demir Yolu » Konveyör » Robotlu Üretim » Robotik Otomasyon
  » İç Lojistik » Kaynak» Lazer Kesim » Yenilenebilir Enerji