25 Mayıs 2016 Çarşamba
İş`te Sağlık
Kanserde alternatif tıp deneyimleri
Özellikle kanserde alternatif tıp uygulamaları tüm dünyada klinikler seviyesinde kullanılıyor. Ancak Türkiye’de bu sektör çoğunlukla internet üzerinden hizmet veriyor. Peki, bu hizmeti alan hastaların akıbeti ne oluyor.

HaberOrtak.com alternatif tıbbı kullananların yaşadığı deneyimi sizler için araştırdı. Her hafta 1 hasta ya da hasta yakınıyla alternatif tıp deneyimlerini konuşuyoruz. İlk konuğumuz Bilge Sayın...

Bilge Sayın, bankacı. 74 yaşındaki babasının beyninde tümör tespit edilmesiyle kanser hastalığını yakından tanımış. Bilge Sayın’la Teşhis ve tedavi sürecinde yaşadıklarını, alternatif tıp yöntemleri ile nasıl tanıştığını ve babasının bugünkü durumunu konuştuk.

Merhaba Bilge Hanım, öncelikle geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz… Babanızın kanser hastası olduğu nasıl ortaya çıktı. Tedavi için neler yaptınız?
Teşekkür ederim… Babamda fark ettiğim bazı küçük işaretlerden (unutkanlık, denge sorunları vb.) sonra kapsamlı bir check-up yaptırmaya karar verdim. Haziran 2008’de son tetkik olarak nöroloji servisinde MR çekildi ve o korkunç haberle karşılaştık. Babamın beyninde 3,5 cm. çapında bir tümör tespit edildi. Hemen ameliyat olmazsa birkaç ay içinde felç geçirebileceğini ve takip eden aylarda da ölebileceğini söylediklerinde çok endişelendik. İlk başta bizim için çok yıkıcı olmuştu ancak kısa sürede ne yapmamız gerektiği konusunda harekete geçtik. 6 ayrı beyin cerrahı ile babamın tetkikleri üzerinde görüştük. Tamamı acilen ameliyat olması gerektiğini söyledi ve çok kısa sürede ameliyata alındı. Ameliyatı ülkemiz ve dünyanın sayılı beyin cerrahlarından biri tarafından özel bir hastanede yapıldı. 5 gün sonra babamı eve getirdik. Ancak eve getirdiğimiz gerçekten babam mıydı değil miydi bilemiyorum. Eve geldiğinde çok kötü durumda idi.  Zaten ertesi gün ağrıları nedeni ile acile götürmek zorunda kaldık. Bu durum doktorlarımızın başarı ölçütü olarak hastanın nefes almasını görmeleri konusunda ibret olarak karşımızdadır. Ameliyat sonrasında sol tarafında kısmi felç geçirdi, his ve görme kaybı koordinasyon problemi, halüsinasyon görme gibi birçok sorun meydana geldi.

Peki bu süreçte alternatif tedavi yöntemleri ile tanışmanız nasıl oldu?
Ağustos ayında gerekli bilgileri aldıktan ve ikna olduktan sonra ailemin de onayı ile alternatif tedavi sürecine başladık. O dönemde, babam ameliyat sonrasında yarı yatalak bir durumdaydı diyebilirim. Radyoterapi görüyordu ve ameliyat sonrasında geçirdiği kısmi felç nedeni ile ancak iki üç kişinin yardımı ile hareket ediyordu. Benim alternatif tedavi yöntemleri ile tanışmam da bu dönemde oldu. Babamın durumu nedeni ile radyoterapinin yan etkileri ve diğer tedavi yöntemleriyle ilgili araştırmalar yaparken Kanser Deşifresi ekibi ile irtibata geçtim ve herbalist Adnan Akar bey ile görüştüm. Almış olduğumuz karar gereği radyoterapi ve alternatif yöntemi birlikte uyguladık. Büyük bir tesadüftür ki kargoyla ilaçların bize ulaştığı gün radyoterapinin de ilk günüydü. 6 hafta süren radyoterapi seansları sırasında ilaçları kullanmaya devam ettik ve babamda gözle görülür bir iyileşme oldu. Enerjisi yerine geldi, iştahı açıldı ve hızla toparlandı. Bize söylenen ise radyoterapinin etkileri nedeni ile babamın bazı sorunlar yaşayabileceği, yemek yemek istemeyebileceği, yerse kusabileceği, bitkin düşebileceği gibi olasılıklardı. Neyse ki babamda bunların hiçbiri gerçekleşmediği gibi durumu sürekli iyiye doğru gitti ve gitmeye devam ediyor. Ben bunun gerçekleşmesinde Adnan Bey ve ekibinin hazırlamış olduğu ilaçların etkisi olduğuna yürekten inanıyorum.  Ameliyat sonrası iki üç kişinin yardımı ile ancak hareket edebilirken şimdi çok daha iyi durumda ve doktorlarımızda aynı fikirde. Bir de daha önce hiçbir yerde bahsetmediğim bir şeyi de anlatmakta sakınca görmüyorum. Babamdan ameliyatla alınan tümör beynin sağ tarafında idi. Ancak yapılan tetkikler sırasında beyninin sol tarafında da iyi huylu ve küçük bir tümör daha tespit edilmişti. Bu her insanda olabilecek türden zararsız bir tümördü ve hastanede bu tümöre yönelik herhangi bir tedavi uygulanmadı. Kullandığımız bitkisel ilaçlardan sonra bu tümörde de küçülme olduğu tespit edildi. Bu durumda Adnan Bey ve ekibinin tedavisine olan inancımızı ve güvenimizi bir kat daha artırmış oldu.

Kanser tedavisinde alternatif tıbba yönelen hasta ve yakınlarına nelere dikkat etmelerini önerirsiniz.
Alternatif tedavilerle ilgili olarak hasta yakınlarına tavsiyem çok dikkatli ve seçici olmaları. Ancak her şeyden önce inançlı olmalısınız. Yaptığınız iş ile ilgili bütün ayrıntıları öğrendikten ve inceledikten sonra görüştüğünüz kişilere de güvendiğinizde, işe inançla başlamalısınız. Modern tıbbı hiçbir zaman reddetmeyin. Ben kullanılan ilaçların içeriğini onkolog bir arkadaşıma da danışarak kontrol ettim. Mutlaka çok ayrıntılı ve dikkatli bir inceleme yapsınlar. Yurtiçi yurtdışı hangi olanakları varsa kullansınlar.  Her türlü bilgiyi akıl süzgecinden geçirsinler. Suistimale çok açık bir konu olduğu için, birçok yanlış insanla da karşılaşılabiliyor. Hatta içlerinde şarlatan diye nitelendirilebilecek kişiler bile var.  Bu tedaviyi uygulamış insanlar var ise onlarla mutlaka iletişim kursunlar, her türlü konuda sorular sorsunlar. Tedaviyi uygulayan kişilere de aynı şekilde bütün ayrıntıları sorarak karar versinler. Çünkü bu tedavi yöntemindeki en önemli konu çalıştığınız kişilerin sizde yaratacağı güven. Ben de Adnan Akar Bey ve ekibinden bu hissi aldım. Her türlü soruma ve isteğime her zaman cevap alıyorum ve benimle ilgilenildiğini biliyorum. Hastane ve doktorlarda yaşanan en önemli sorunlardan biri de bu. Eleştirmek için söylemiyorum ama zamanları hep çok az ve size yeterince süre ayıramıyor, soru ve sorunlarınızla sizin istediğiniz şekilde ilgilenemiyor. Hatırlıyorum, doktora gitmeden soru listeleri hazırlardım; ancak belki bir iki tanesini sorabiliyordum. İstediğimiz ilaçlar zamanında ve uygun şartlarda elimize ulaşıyor. Bitkisel tedavide uygulanan ilaçların içeriği ve etkileriyle ilgili bütün bilgiler net bir şekilde paylaşılıyor, gizli ya da özel formül gibi bazılarının arkasına saklandığı mazeretler yok. Ekipte doktorların da olması seçimimizde etkili oldu. Ayrıca ilaçların kullanılması da çok kolay, içilebilir olduğu için diğer yöntemlere göre çok fazla artısı var. Bugüne kadar babam da işe yaradığına inanıyorum. Ancak her kanser türü ve her hastanın da ayrı özelliklerinin olacağı unutulmamalı.


“ALTERNATİF TEDAVİ YÖNTEMLERİ TÜM DÜNYADA ÇOK YOĞUN OLARAK UYGULANIYOR”

Türkiye’de bu amaçla başvurulacak klinikler mevcut mu?
Zaten bu tür tedavi yöntemleri tüm dünyada çok yoğun bir şekilde uygulanmakta. Ülkemizde desteklenmediği ve yasal boşluklar da olduğu için bu klinikler Türkiye’ de henüz yok. İnternet üzerinden yaptığınız araştırmalarda bu kliniklerin dünyanın her yerinde mevcut olduğunu ve bunlardan fayda görmüş insanların forumlarda ve gruplarda bir araya gelerek tecrübelerini ve bilgilerini paylaştıklarını görebilirsiniz. Hasta yakınlarının bu noktada çok açık fikirli olmaları gerekiyor. Her türlü bilgiyi süzgeçten geçirerek değerlendirmeliler. Sonuç olarak yakınınız olan kişinin daha iyi bir hayat sürmesi için tedavi olmasını istiyorsunuz. Ama mevcut tedavi yöntemleri, benim de gözlerimle şahit olduğum kadarı ile çok sıkıntılı bir süreç olarak karşımızda. Babamım 6 haftalık ışın tedavisi sırasında birçok hasta ve hasta yakını ile karşılaştım. Tedavi bütün hastalar üzerinde ciddi etkiler bırakıyor maalesef.
Sonuç olarak ben de bir hasta yakını olarak benzer durumda bulunan kişilerin psikolojisinin çok iyi biliyor ve anlıyorum. Elimizde böyle bir tedavi yönteminin de bulunduğunu unutmayınız lütfen. Akıllı ve dikkatli bir şekilde yapılacak seçimler hastalarımızın tedavi olmasını sağlayarak, yaşam kalitesini artırabilir.  Ama tekrar söylemek isterim ki seçtiğimiz kişileri ayrıntılı bir şekilde inceleyerek karar almalıyız. Bu nedenle ben de, hasta yakınlarının bana ulaşabilmeleri için iletişim bilgilerimi veriyorum. Tüm hastalarımıza acil şifalar, hasta yakınlarımıza da sabır ve dirayet diliyorum.
 

Teşekkür ederiz Bilge hanım. Babanıza ve tüm hastalara Yüce Allah’tan şifa dileriz.

Bilge Sayın’ın kendi isteği üzerine iletişim bilgilerini yayınlıyoruz:
e-posta adresi: bilgesayin1973@hotmail.com

HaberOrtak`tan önemli açıklama: İnternette, alternatif tedaviyle kansere yüzde yüz çözüm bulduğunu iddia eden çok sayıda kişi bulunmaktadır. Bu tip şahıslardan hizmet almadan önce mutlaka araştırma yapılmasını önemle tavsiye ederiz... Kanser röportajlarımız devam edecek.
ÇOK OKUNAN 3 HABER
 • YORUMLAR
  • Nizam çavuşoğlu / 14-08-2012 11:25 KANSER SÖMÜRÜCÜLERİ
   Değerli yorumcular,
   herkes istediği gibi düşünebilir,ama öncelikle bilinmelidir ki, kanser her zaman sömürüye açık bir hastalıktır.Alternatif tıb , kanserin baş sömürücüsüdür. Görsel ve yazılı basına düşen şarlatanlar dışında dünyada ve ülkemizde bu şarlatanlardan binlercesi var. Zakkumcu genel cerrah vardı ,parayı buldu ama oralıklarda yok, zakkumcu gibi anadoluda binlercesi var. Şimdi sıku durun bunun son örneği , dünya çapında ün salmış italyan doktor. tullio simoncini kendi ülkesinde 2003 yılında 3 yıl hapis ve lisansinin iptal edilmesi üzerine , sömürüsünü gelişmemiş ülkelerde ,basının yardımıyla kaçak olarak sürdürmektedir. En son çalıştığı hastane , türk ortaklı olup arnavutluk ta bulunmaktadır. kanserlerin mantarlardan oluştuğunu iddia edip sodyum bi karbonat ile bu tümörleri kaybettiren bu ünlü doktor, neden çok gelişmiş ülkelerde değil de sağlıkta, eğitimde ve ekonomide geri kalmış bir ülkede çalışmasına izin verilmektedir.
   Acaba sağlık mafyası bu sömürücülerle iş birliği içinde olmasın ??
  • cansu mizamoglu / 15-04-2012 20:08 kansermiyim ?
   benim tek sorunun cok siddetli bas donmem,halsizlik,titreme,cok atesleniyorum ara ara burnumda kanama damaklarin yara oluyo birde damagim ve dudaklarim kuruyo uyku vucudumda heryerim agriyo bazen bacaklarimi hissetmiyorum acaba bende kotu hastalik belirtisimi var ayrica carpintida oluyo lutfen bisey soyleyin napabilirim.hangi bolume cikayimm simdiden tesekkurler.acil cvp bekliyorum
  • arzu seven / 23-09-2011 17:01 adnan akar'a teşekkür
   ben adnan akar bey ve ekibine sonsuz teşekkür ediyorum.adnan beyin bitkisel ilaçlarının kanserli hastaların bağışıklığını güçlendirip kemoterapi ve radyoterapinin yan etkilerini yok ettiğini bizzat gördüm.annem akciğer zarı kanseri ve tedavisi tamamlanmıştı.ancak annemin vücudu iflas etmişti.iştahsızlık,halsizlik,bitkinlik.bir çözüm bulmalıydım.adnan beye ulaştım ve görüştüm.bana güven vermişti.ilaçlara başladık.daha bir ay olmuştu ama annemdeki değişikliği farketmemek mümkün değildi.annemin şikayetleri geçmişti.herkese güvenle tavsiye ediyorum
  • meltem turan / 08-08-2011 02:53 murat akal a
   sayın murat akal,guzıde doktorlarımızın uyguladıkları klasık tıbbın su an zorunlu kıldıgı kemoterapı ve radyoterapıden sadece 1 hasta basına yıllık odenekten ne kadar aldıgını bılıyor muydunuz? demek ıstedıgım ısın tıcarı kaygısı bazı guzıde doktorlarımızı yoldan saptırmıs durumda..ve bu KANSER dedıgımız rahatsızlık tamamen bagısıklık sıstemının kuvvetlendırılmesıyle ancak ve ancak ıyılestırılebılecek bır hastalık..maalesef kı bız de bu adfını bıle soylemek ıstemdegımız rahatsızlıgı yasıyoruz.kemoterapının halen var olan ıyı hucrelerımız de öldürdügünü bıle bıle nası dogadan gelen sıfadan uzaklasırızz..bagısıklık sıstemmız ıcın en onemlı sey besındır bıtkıdır.lutfen rıca edıyorum senelerce bıtkı bılımıyle ugrasan ınsanları 6 sene egıtım gormus sonrada uzmalasmıs doktorlarımızdan ayrı tutmayalım..
  • nur çiçek kozan / 04-06-2011 02:24 bitkibilim
   merhabalar,herkes bilsin isterim. antibiyotik ve ilaç kullanmıyorum.Kızım 7 yaşında ve ortakulak enfeksiyonu dahil bütün tedavileri bitkiseldir.Ateşini bile bitkilerle düşürdük hep.Tüm kan,idrar tahlilleri mükemmel çıkar.Bitkilerde saklı mucizeler.Onlar kanser dahil her hastalığın anahtarıdır.Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fak. mezunuyum.BİTKİLER benim hayatım.
  • nur kozan / 04-06-2011 01:48 bitkibilm
   merhaba,başımdan çok ciddi rahatsızlıklar geçti.Ama asla ANTİBİOTİK VE İLAÇ kullanmadım.Bitkiler mucizedir.Onlarda bize haktan armağandır.
  • veli aksoy / 20-08-2010 10:32 Kim sahtekar
   Lütfen kanser hastalarını yanlış yönlendirecek yorumlardan kaçının bilinçli insanlar sadece arayış içerisindedir. Buldukları herbalist olsun doktor olsun fark edermi sonuç önemlidir. Herbalistleri kötülemek kolay hiç düşündünüz mü doktorlardan daha başarılı olabilecekleri rahatsızlıklar vardır diye, lütfen biraz araştırın kanser aşısı diye bişi var bu olumsuz yazı yazan arkadaşlara soruyorum 12000 dolar olduğunu biliyormusunuz bu aşı tedavisinin ve kime iyi gelmiş kaç tane doktor bu aşıdan cebini doldurmuş şarlatanlar doktorlarda olduğu kadar evet herbalistlerde de var ben başardım diyenin rapor göstermesi gerek bence
  • sema ünal / 01-08-2010 18:58 tepki
   murat akal bey tanımadan bilmeden araştırmadan nasıl şarlatan dersiniz.büyük konuşmayın bizim yaşadıklarımızı yaşasaydınız hiç konuşmazdınız.ayrıca modern tıp kandırmacasının da çok acı sonuçlarını gördük.
  • Özge AK / 20-07-2010 10:32 LÜTFEN OKUYUN
   iyi günler , benim vbabamda kolon kanseri bir hafta sonra kemoterapiye başlayacaklar doktorlar %90 cevap vermeyeceğini söylüyorlar bu durum beni ve ailemi endişelendiriyor , benim aklımdan alternatif tıbbı kullanmak geçiyor fakat bu konuda hiç bir bilgim yok . Sizinde yakınlarınızdan veya tanıdıklarınızdan kolon kanseri olmus olan varsa bana yardımcı olmanızı istiyoorum , ve alternatif tıb hakkında beni aydınlatmanızı rica ediyorum.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
  • ismime gerek yok / 05-08-2009 02:20 sakın umut kırma
   Murat Akal dostum bende senı kınıyorum... senın basına gelmemıs sanırım bu hastalık ve umarımda gelmez ancak yasayan anlar tıptan umıdını kestıgınde afedersın herseyden umıd bekler hale gelıyosun ve bu safhadada altarnatıf tıbbın ınanılmaz derecede basarısı var...VE SANA SUNU DIYEYIM SAKIN BI DAHA BI BASKASININ UMUDUNU KIRMAYA CALISMA BELKIDE ONUN YASAMASININ SEBEBI O UMUTTUR....
  • Turgay Ayder / 13-01-2009 23:16 Kanser tedavisi neden zor
   Hastalık ilerledikçe kanserli hücreler birbirine bitişik topak halini alıyor. Alınan ilaçlar kana karışıp topağa ulaşıyor. İlaç topağın ancak dış cidarındaki hücrelere etkili olup işi orada bitiyor, içeri işlemiyor. Bu yüzden, ilerleyen safhalarda ilaç çare olmayıp, topak üzerine ışın gönderme yoluyla yok edilmeye çalışılıyor. Işının sağlam hücrelere zarar vermesini olabildiğince önlemek için odaklanacak noktayı daha iyi tespit edip sadece oraya ışınlama yapılacak hassasiyette teknoloji üzerinde sürekli çalışılıyor.
  • HaberOrtak / 12-01-2009 18:56 HABERORTAK.com'dan Açıklama
   ''Bizden daha farklı şeyler bildiğini iddia eden herkes şarlatandır'' mantığı modern tıbbın gelişimine en büyük engeldir!
   HaberOrtak.com'un kanser konusunu gündemine taşımasının birtek amacı vardır o da insanlığın yararı için çalışmak...
   Bu yazıda gerçeği yansıtmayan hiçbir bilgi yoktur, tüm okurlarımıza saygıyla duyurulur.
   HABERORTAK.com
  • Turgay Ayder / 11-01-2009 10:21 Kanser ve Bağışıklık Sistemi
   Bir görüşe göre, vücudumuzda kanserli hücreler sürekli oluşuyor. Bağışıklık sistemimiz bunları sistemden uzaklaştırıyor. Ne zaman ki bağışıklık sistemimiz zayıflıyor, tehlike o zaman artıyor. Alternatif tedavilerde besinlerin bitki kaynaklı olduğu görülüyor. Hayvansal gıdaların asidoz etkilerinin aksine, bitkiler alkalik etkileriyle vücudun baz dengesine katkıda bulunarak ve enzimleriyle bağışıklık sistemini güçlendiriyorlar. Bence bitkisel beslenmeye alternatif denmemeli.
  • Uğur Yılmaz / 10-01-2009 17:52 Kanser illeti
   Kanser o kadar kötü bir illetki, bu illetle mücadele eden insanların içinde bulunduğu durumu ancak yaşayanlar ve görenler bilebilir. Bu tür tedavilerden fayda görmüş insanların olduğuda unutulmamalı. Lütfen yargılamadan önce dikkatli bir şekilde incelemeli, o insanları gerekirse dinlemeliyiz. Buradaki hanımefendide açık yüreklilikle bunu ifade ediyor. Tıp bilimini kesinlikle dışlamadan alternatif yöntemlerle denenmelidir. Tüm hastalara acil şifalar, yakınlarına kuvvet diliyorum
  • Murat Akal / 10-01-2009 10:28 KINAMA
   Türkiye'nin yetiştirdiği güzide üniversitelerimizden mezun olmuş doktorlarımız yerine, alternatif tıp yöntemlerini öven böyle bir yazıyı yayınlamanızı kınıyorum. Doktorlardan başka yöntemlerle hastalıklara çare aramak şarlatanlıktn öteye gidemez. Zaten çaresizlik içinde olan kanser hastalarının duygularıyla oynayarak 3 hit fazla alsanız ne olur ki...
  • Turgay Ayder / 09-01-2009 21:39 Kanser Bir Çeşit Mantar Hastalığı Mı?
   İtalyan bir doktor, Dr. Tullio Simoncini kanserin aslında bir mantar hastalığı olduğunu iddia ederek, asitli ortamı seven mantarların tuzlu ortamdan uzaklaştığını bulduğunu söylüyor. Görüşünü bilimsel tıp kongrelerinde video gösterileri desteğinde sürdürüyor. Bu videolarda, tuzlu suyla yıkanan ortamlardan, örneğin bağırsak kolonundan bizim kanser tümörü dediğimiz, onun beyaz mantar dediği topakların uzaklaştığını, örneğin bir haftalık seans sonunda ortamın temizlendiğini gösteriyor. Bu görüntüler youtube da var. Dr. Simoncini
  1 2 3 4
  Anketler
  Kurumsal
  E-Bülten Üyeliği
  Ad Soyad :
  Email :
  Firma Adı :
  » Enerji» Endüstriyel İletişim » Pano » Endüstriyel Yazılım
  » Kontrol Cihazları » Kontrol Sistemleri » Mekatronik » Sensör
  » Sürücü » Emniyet Çözümleri » Kontrolör » Makine
  » Makina Emniyeti » Pnömatik » Hidrolik » Motor
  » Elektrik » Barkod » Paslanmaz » Çelik
  » Demir » Vinç » Taşıma Üniteleri » Kaldırma Üniteleri
  » Demir Yolu » Konveyör » Robotlu Üretim » Robotik Otomasyon
  » İç Lojistik » Kaynak» Lazer Kesim » Yenilenebilir Enerji