31 Mayıs 2016 Salı
İş`te Sağlık
Sigaradan yılda kaç kişi ölüyor ?
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), sigaradan her yıl en az 5 milyon kişinin öldüğünü bildirerek, sigarayla mücadelede daha güçlü önlemler alınmazsa bu rakamın artabileceği uyarısında bulundu.

     DSÖ`nün tütün kullanımı ve kontrolüyle ilgili yeni raporunda, dünya nüfusunun yüzde 95`ine yakınının sigara yasağıyla ilgili yasalarla korunmadığı da vurgulandı.
     DSÖ, pasif içiciliğin her yıl 600 bin civarında kişinin ölümüne yol açtığını da bildirdi.
     Raporda, ülkelerin sigaraya karşı oluşturduğu çeşitli stratejiler; insanları sigaradan korumak, tütün ürünleri reklamlarına yasaklar koymak ve tütün ürünlerinin vergilerini artırmak olarak sıralandı.
     DSÖ`nün Tütünsüz Girişim programının direktörü Douglas Bettcher da "insanların, sigaranın sağlığa zararlı olduğu uyarısından daha fazlasına gereksinim duyduğunu" söyleyerek, insanların, hükümetlerinin, bu konudaki DSÖ Çerçeve Sözleşmesini uygulamaya ihtiyacı olduğunu belirtti.
     Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi, 2003 yılında 170 kadar ülke tarafından onaylanmıştı. Sözleşme, teorik olarak ülkelere, tütün ürünleri kullanımını azaltmak için önlemler alması yükümlülüğü getiriyor, ancak sözleşmede bunu yapmayan ülkelere yaptırım uygulanıp uygulanmayacağına ilişkin açıklık bulunmuyor.
     Tütün kullanımı, engellenebilir ölüm nedenlerinin başında geliyor. DSÖ`ye göre, ülkeler esaslı önlemler almazsa, çoğu gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere 2030 yılına kadar her yıl sigaradan ölenlerin sayısı 8 milyona kadar çıkacak.


http://www.haberortak.com
aa

ÇOK OKUNAN 3 HABER
 • YORUMLAR
   Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
  1 2 3 4
  Anketler
  Kurumsal
  E-Bülten Üyeliği
  Ad Soyad :
  Email :
  Firma Adı :
  » Enerji» Endüstriyel İletişim » Pano » Endüstriyel Yazılım
  » Kontrol Cihazları » Kontrol Sistemleri » Mekatronik » Sensör
  » Sürücü » Emniyet Çözümleri » Kontrolör » Makine
  » Makina Emniyeti » Pnömatik » Hidrolik » Motor
  » Elektrik » Barkod » Paslanmaz » Çelik
  » Demir » Vinç » Taşıma Üniteleri » Kaldırma Üniteleri
  » Demir Yolu » Konveyör » Robotlu Üretim » Robotik Otomasyon
  » İç Lojistik » Kaynak» Lazer Kesim » Yenilenebilir Enerji