30 Mayıs 2016 Pazartesi
İş`te Sağlık
Dezenfekte edilmemiş havuzlara dikkat
Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Meral Sönmezoğlu, dezenfekte edilmemiş havuzların hastalık yaydığını belirterek, sürekli denetlenen havuzların tercih edilmesi gerektiğini bildirdi.

Sönmezoğlu yaptığı yazılı açıklamada, insanların ortak kullandıkları bir alan olan havuzların hastalık bulaştırmada etkili olabileceklerini kaydetti. 
Pek çok kişinin bir arada bulunduğu havuzlarda tüm vücuttaki floraların suya geçtiğini ifade eden Sönmezoğlu, havuza giren kişilerin burun florası, deri üzerindeki bakteriler, genital akıntılar, idrar yolu akıntılarının havuz suyuna karışabildiğine dikkati çekti. 
Sönmezoğlu, deri üzerindeki mantarların, çok zararlı bazı bakterilerin ve yaralar üzerindeki bakterilerin havuz suyuna daha kolay bulaştığını vurguladı. 
Çocuklar ve hassas cilt yapısı olanlara bu tür bakterilerin daha çabuk zarar verebildiğine işaret eden Sönmezoğlu, bu tür vakaların denizde olmadığını, denizin kendi dezenfeksiyon özelliği olduğunu belirtti. 
Meral Sönmezoğlu, denetimin önemine dikkati çekerek, ``Dezenfekte edilmemiş havuzlar hastalık yayıyor. Bu nedenle sürekli denetlenen havuzlar tercih edilmeli, aksi halde havuzlardan pek çok hastalık bulaşabilir`` uyarısında bulundu. 
Sönmezoğlu, Sağlık Bakanlığının, havuz sularının nasıl dezenfekte edilmesi ve klorlanması gerektiği konusunda bir yönetmelik yayımladığını hatırlattı. 
Belediyenin önerdiği klor miktarlarıyla havuzun dezenfekte edildiğine dair belgenin tesis girişinde asılı olması gerektiğini kaydeden Sönmezoğlu, bu belgenin yetkiliye sorulabileceğini bildirdi. 
Sönmezoğlu, bu yönetmeliğe göre, saça bone takılması, havuza girmeden önce duş alınması ve ayakların dezenfektan sudan geçirilmesi gerektiğini ifade etti. 

http://www.haberortak.com

 
AA

ÇOK OKUNAN 3 HABER
 • YORUMLAR
  • Zeynep / 15-06-2009 03:39 önce kafaları dezenfekte edin
   Özellikle tercih etmemiz gereken bir havuz var mı acaba?
   Ya adamlar havuza işiyor, dezenfekte etsen ne olur. Önce bu tiplerin kafasını dezenfekte edin
  1 2 3 4
  Anketler
  Kurumsal
  E-Bülten Üyeliği
  Ad Soyad :
  Email :
  Firma Adı :
  » Enerji» Endüstriyel İletişim » Pano » Endüstriyel Yazılım
  » Kontrol Cihazları » Kontrol Sistemleri » Mekatronik » Sensör
  » Sürücü » Emniyet Çözümleri » Kontrolör » Makine
  » Makina Emniyeti » Pnömatik » Hidrolik » Motor
  » Elektrik » Barkod » Paslanmaz » Çelik
  » Demir » Vinç » Taşıma Üniteleri » Kaldırma Üniteleri
  » Demir Yolu » Konveyör » Robotlu Üretim » Robotik Otomasyon
  » İç Lojistik » Kaynak» Lazer Kesim » Yenilenebilir Enerji