30 Mayıs 2016 Pazartesi
İş`te Sağlık
Vektörel hastalıklar ve tehlikeleri
Ankara Üniversitesi (AÜ) Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Barbaros Çetin, literatürde hanta virüsünün ``gömülen pire`` isimli bir pire türünden ve kenelerden insanlara geçtiğine dair bilgilere ulaştıklarını belirterek, ``Özellikle Zonguldak ve çevresindeki pirelerde ve kenelerde virüs var mı yok mu araştırılması gerekiyor`` dedi.

Çetin, İbn-i Sina Hastanesi Hasan Ali Yücel Konferans Salonu`nda ``Vektörel Hastalıklar ve Türkiye`yi Bekleyen Tehlikeler`` konulu konferans verdi.
Vektörel hastalıkların kene, sivrisinek, pire gibi canlılarla yayılan hastalıklar olduğunu anlatan Çetin, Dünya Sağlık Örgütü`nün (WHO) küresel ısınmanın vektörel hastalıkların büyük oranda artmasına sebep olacağını ve insanlığın 1970`den itibaren 39 yeni salgın hastalıkla karşı karşıya kalacağını açıkladığını aktardı.
Küresel ısınmanın nedeninin yoğun insan faaliyetleri olduğuna işaret eden Çetin, 1980`lerden itibaren de geriye dönüş olmadan dünyanın ortalama sıcaklığının giderek arttığını belirtti. Dünya genelindeki 5 derecelik bir sıcaklık artışının doğal yaşam döngüsünde bozulmalara yol açacağını bazı hayvan türlerinin artmasına, bazılarının azalmasına neden olacağını anlatan Çetin, bunun da bazı türlerle insanlara bulaşan sıtma, tüberküloz, brusela, bağırsak gibi kimi hastalıklarda artışa yol açabileceğini savundu.
Çetin, yaz aylarında Türkiye genelinde de sıcaklıklarda artış yaşanacağına işaret ederek, ``Ankara`da bu yaz 50 dereceleri göreceğiz. Bir biyolog olarak bunu söylüyorum`` dedi.
Kenenin tükürüğünde alerji, iltihap, pıhtılaşma önleyici, bağışıklığı baskılayıcı, felç yapıcı ve uyuşturucu etkilerinin bulunduğuna işaret eden Çetin, ``Bir kene 400-200 bin dolayında yumurta yapar. Hem ürerken, hem de kan emerken bu virüsleri doğaya bırakıyor. Hal böyleyken, istediğiniz kadar ilaçlama yapın. Her yıl sayıları katlanıyor. Bu nedenle bu canlıyı tanımadan onunla mücadele edilemez. Bu canlı türüyle işimiz zor`` diye konuştu.
    
``HANTA VİRÜSÜ PİRELERLE Mİ YAYILIYOR ARAŞTIRILSIN``
    
Prof. Dr. Barbaros Çetin, pirelerin de kan emici parazitlerden olduğunu, Ortaçağda`da sıçanlardaki veba mikrobunun pireler vasıtasıyla insanlara taşındığını gösteren araştırmalar bulunduğunu aktararak, ``Yoksa neden binlerce sıçan insanı ısırsın ki?`` dedi.
Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) ile aynı grupta yer alan Hanta virüsünün çıkması üzerine literatür taraması yaptığını aktaran Çetin, literatürdeki yayınların virüsün 2001`e kadar kemiricilerden insanlara geçtiği yönünde olduğunu, ancak 2001`de Marilyn A. Houck, Hong Qin, Heather R. Roberts tarafından yayımlanan bir araştırmada ise hanta virüslerinin yayılmasının kene gibi ete yapışan ve ``gömülen pire`` isimli pireler üzerinden gerçekleştiğinin kanıtlandığını bildirdi. Çetin, sözlerini şöyle sürdürdü:
``Hanta virüsü bulaşan bir hastanın yakını kemiricilerle hiç temaslarının olmadığını söyledi. O zaman bu başka bir neden olmalıydı. Pireler ve keneler de kemiriciler üzerinde yaşıyorlar. O zaman şu soruyu sordum. Acaba hanta virüsü bu yolla geçebilir mi? Sonunda da da yaylılımını buldum. Bu çalışma dünyada bir ilk. Pireler hanta virüsünü taşıyor. Keneler de taşıyor. Bu çalışma bunu ortaya konmuş.
Bu araştırma, normal yaşamını devam ettiren yani kemiricilerin üzerinde olmayan serbest dolaşan kene örneklerinde de virüsün bulunduğunu tespit etti.``
    
``TEHLİKE SOĞUK HAVALARDA``
    
Küresel ısınmanın virüslerin yayılmasında etkisinin bulunduğunu kaydeden Çetin, şunları kaydetti:
``Endişem şu ki, önümüzdeki soğuk aylar virüsün aktif olduğu dönemler olacak ve bu olayla karşı karşıya gelebiliriz. O nedenle hanta virüsünün Türkiye`de ilk görüldüğü yer olarak ifade edilen Zonguldak ve Bartın gibi yörelerdeki pirelerin araştırılması gerekiyor. Bu virüsün taranması gerekiyor. Pirelerde hanta var mı yok mu araştırılmalı. Korkum hanta virüsünün hem dünyada hem de Türkiye`de bu pireler üzerinden yayılması. Korkum, virüsün pirelerde mutasyona uğrayarak insandan insana geçmesi, asıl tehlike burada. ``
Geçen yıl Çanakkale`de bir köyde çok sayıda pirenin insanlara yapıştığını, iki hafta önce de Bartın`da çok sayıda kene görüldüğüne dair haberler çıktığını dile getiren Çetin, ``Hanta da orada çıktı biliyorsunuz. Meslektaşlarımdan duyduğuma göre Bartın`ı yalnız keneler değil, pireler de basmış. O nedenle mutlaka bu pireler araştırılmalı`` dedi.
Prof. Dr. Barbaros Çetin, vektörel hastalıklarla ilgili alınacak önlemleri şöyle sıraladı:
``Doğa ile insanlar arasında köprü sağlayan biyologlar bu süreçte mutlaka istihdam edilmeli,
Türkiye`nin eko sistemini talan eden aşırı ve bilinçsiz ilaçlama derhal durdurulmalı
Kanatlı hayvan üretimi yeniden teşvik edilmeli,
2004`te 5177 sayılı yasa ile 3213 sayılı Maden Kanununda yapılan değişiklik derhal kaldırılmalı,
Kurban bayramlarında büyük kentlere getirilen hayvanlara dikkat edilmeli,
Yaban hayatı avcılığı yeniden değerlendirilmeli ve bir kaç yıl yasaklanmalı,
Anız yakma kesinlikle engellenmelidir.`` 
    
http://www.haberortak.com
AA

ÇOK OKUNAN 3 HABER
 • YORUMLAR
   Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
  1 2 3 4
  Anketler
  Kurumsal
  E-Bülten Üyeliği
  Ad Soyad :
  Email :
  Firma Adı :
  » Enerji» Endüstriyel İletişim » Pano » Endüstriyel Yazılım
  » Kontrol Cihazları » Kontrol Sistemleri » Mekatronik » Sensör
  » Sürücü » Emniyet Çözümleri » Kontrolör » Makine
  » Makina Emniyeti » Pnömatik » Hidrolik » Motor
  » Elektrik » Barkod » Paslanmaz » Çelik
  » Demir » Vinç » Taşıma Üniteleri » Kaldırma Üniteleri
  » Demir Yolu » Konveyör » Robotlu Üretim » Robotik Otomasyon
  » İç Lojistik » Kaynak» Lazer Kesim » Yenilenebilir Enerji