28 Mayıs 2016 Cumartesi
Konuk Yazarlarımız
Yeni Türk Ticaret Kanunu Uygulama Takvimi
Yaklaşık 850 bin sermaye şirketini ilgilendiren ve ticaret hayatını yeniden yapılandıracak olan Yeni Türk Ticaret Kanunu(YTTK) 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe girecek.

Bu kadar köklü bir değişimin 1 Temmuz’da birden gerçekleşmesini beklemek hayalperestlikten öteye geçmez. Dolayısıyla kanun koyucular şirketlerin yeni kanuna uyumunu sağlamak ve geçiş sürecini yumuşatmak için bu süreci belirli bir takvime bağladılar. Bu takvime göre:
 
1 Temmuz 2012 tarihinde Türk Ticaret Kanunu yürürlüğe girecek,
 
14 Ağustos 2012’ye kadar Anonim Şirketler esas sözleşmelerini, Limitet Şirketler de sözleşmelerini YTTK ile uyumlu hale getirmek zorundalar,
 
1 Ocak 2013 tarihinden itibaren muhasebe kayıtları ve finansal tablolar TMS ve UFRS’ye göre düzenlenmesi gerekecek, kayıtlardaki uyumu sağlamak için şirketler bu sene düzenleyecekleri Bilanço, Gelir Tablosu gibi finansal tablolarını UFRS ve TMS’ye göre hazırlayacaklar. 1 Ocak 2013 tarihli açılış kayıtları da bu tablolara göre hazırlanıp yürürlüğe girecek. Ayrıca 31 Aralık 2013’te hazırlanacak finansal tablolar 31 Aralık 2012 tarihli finansal tablolarla karşılaştırılmalı olarak sunulacak.
 
1 Mart 2013 Tarihine kadar şirketlerin bağımsız denetçilerini seçmeleri ve anlaşmalarını yapması gerekecek, aksi taktirde mahkeme tarafından bağımsız denetçi atanacak.
 
1 Temmuz 2013 tarihi şirketlerin internet sitelerini hazırlaması ve ya yeni kanuna göre düzenlemesi için son gün olup bu tarihten itibaren üç ay içerisinde sitesini uyumlu hale getirmeyen veya oluşturmayanlar için hapis ve para cezaları uygulanacak, bu konuyla ilgili olarak önümüzdeki günlerde ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağım.
 
14 Şubat 2014 tarihine kadar anonim ve limitet şirketler sermayelerini kanunun 332 ve 580. Maddelerinde belirtilen değerlere yükseltmek zorunda, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı çok özel durumlarda bu süreyi birer yıl olarak en fazla iki sefer uzatabilecek.

Yazarın diğer yazılarını okumak için `tık`layın
ÇOK OKUNAN 3 HABER
 • YORUMLAR
   Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
  1 2 3 4
  Anketler
  Kurumsal
  E-Bülten Üyeliği
  Ad Soyad :
  Email :
  Firma Adı :
  » Enerji» Endüstriyel İletişim » Pano » Endüstriyel Yazılım
  » Kontrol Cihazları » Kontrol Sistemleri » Mekatronik » Sensör
  » Sürücü » Emniyet Çözümleri » Kontrolör » Makine
  » Makina Emniyeti » Pnömatik » Hidrolik » Motor
  » Elektrik » Barkod » Paslanmaz » Çelik
  » Demir » Vinç » Taşıma Üniteleri » Kaldırma Üniteleri
  » Demir Yolu » Konveyör » Robotlu Üretim » Robotik Otomasyon
  » İç Lojistik » Kaynak» Lazer Kesim » Yenilenebilir Enerji