30 Temmuz 2016 Cumartesi
Konveyör
Askılı konveyör sistemleri ve power and free konveyörler
Paul Timmerman`ın hazırlamış olduğu Askılı konveyör sistemleri ve power and free konveyörler isimli makale aşağıda... İyi okumalar...

Paul Timmerman 

ST. Konveyör-İç Lojistik Dergisi`ni okumak için -tıklayın-

Doğru konveyör(taşıyıcı) yüzey işlemlerinizde verimi, uyarlanabilirliği ve güvenilirliği arttırır... Power and free konveyörün uygulamanız açısından malzeme taşımanın en pratik yolu olduğunu bir kez belirledikten sonra uygulamanızın özelliklerini değerlendiriniz. Verimli bir konveyör tasarımı, yüzey işlemlerinizin kapsamlı biçimde değerlendirilmesine bağlıdır. Tasarlamadan önce parçalarınızı değerlendirin. Hangi tip parçalar var? Her birinin ağırlığı ne kadar? Boyutları ne? Parça boyut ve şekilleri ne kadar değişken? Birden fazla parça taşınabilir mi? Yükleme ve boşaltma manuel mi otomatik mi olacak? Vereceğiniz cevaplar sisteme uygun askı çubuklarını, bağlantı parçalarını ve taşıyıcıları belirlemenizde yardımcı olacaktır.  

Fabrikalarda askılı konveyör sistemlerinin kullanılması sayesinde önemli yer ve işçilik kazançları sağlanır. İstasyonlar arasında parçaların hareket ettirilmesinde, özellikle nesnenin hareket ettirilmesi için ilave personel ve süre gerektiren çok büyük tesisler açısından faydalıdırlar. Bu sistemlerin çalıştırılması; basınçlı hava, vakum, elektrik yoluyla olabildiği gibi makinanın işlevini yerine getirebilmesi için bir çalışan veya yer çekiminden faydalanılarak tümüyle tahriksiz de olabilirler. Bugün yaygın olarak kullanılan üç sistem şunlardır; I profilli monoray, power and free sistem veya kapalı raylı sistem. Aşağıda bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz...
Kapalı raylı bir konveyör sisteminin kurulumu esnasında kaynak işlemi yapılması gerekmez. Montajı son derece hızlıdır; böylece montaj için fabrika duruş süresi minimumdur. Yapımlarında kullanılan parçalar korozyona yol açan ortamlara dayanıklıdır; kolaylıkla yıpranmazlar. Kapalı ray sisteminde, zincir veya rulman yüzeyleri gibi sık bakım gerektiren maruziyete açık parçalar bulunmaz.
Parçaların aynı hat boyunca farklı hızlarda hareket ettirilmesi gerektiğinde power and free konveyörler kullanılır. Bu tip konveyör sistemlerinde parçalar bir bölümde biriktirilirken hattın diğer bir bölümündeki parçalar hareketlerine devam edebildiğinden parçaların muayene edilmeleri daha kolaydır. Bu tip askılı konveyörler genellikle montaj hatlarında, ara mamül içeren hatlarda ve sprey boya kabinleri gerektiren boya hatlarında kullanılır.
I profilli monoray konveyörler en fazla kullanılan askılı konveyör tipidir; buna askı arabalı (trolley) yöntem de denir. Hat, sonsuz bir monoray veya tüp biçimli raydan oluşur. Ray boyunca askı arabalarında elektrik motoru ile tahrik edilen bir halat veya zincire bağlı askı çubukları bulunur. Bu sistemler tasnifleme, dağıtım, uzun mesafeler ve ara bekletmeler için çok uygundur. Karmaşık ray yönlendirmeleri yapılabilir ve yüksek taşıma hızlarına ulaşılabilir. İniş ve çıkış eğimleri 90 derece açı ile yapılabilir.
Kapalı raylı sistemlerin montajı kolaydır, böylelikle montajları esnasında iş minimum düzeyde kesintiye uğrar. Raylar genellikle cıvata yardımı ile sabitlendiğinden kaynak işlemi gerekmez. Çoğu konveyörler kolay aşınmayan ve korozyona yol açan ortamlara dayanıklı parçalardan yapılmaktadır. Kapalı raylı sistemler, sık sık temizlenmesi ve bakım yapılması gereken rulman yüzeyleri ile zincirlerin kullanımını gerektirmez.
Kapalı raylı sistemlerin kullanım alanları; montaj hatları, boya hatları, boş ambalajların sipariş hazırlama hatlarına taşınması ve hatta bu hatlardan artıkların taşınmasıdır. Bu sistemler, bir bölümden diğer bölüme veya indirme istasyonundan stok alanlarına malzemelerin taşınması için uygundurlar.
Binalar arasında veya uzun mesafeler boyunca yapılan taşıma işlemleri bu konveyörlerin sıklıkla kullanıldığı alanlardır. Bu sistemler havada hareket ettiklerinden gereksiz yer işgaline neden olmazlar ve gezer stok uygulaması yapılan antrepolarda da kullanılabilirler.

ASKILI KONVEYÖR SİSTEMLERİNİN KULLANIM ALANLARI
Askılı konveyör sistemlerinin askı tertibatı çelik veya ahşap tavanlara yerleştirilir; duvarlar da aynı malzemelerdendir. Bu sistemler; antrepolarda, dağıtımda, boyama işleminde, perakende sektöründe teşhir amaçlı yaratıcı tasarımlarda, üretim ve montaj hatlarında ve gıda işleme sektöründe kullanılır. Çok sayıda ürünün bir alanda hızla hareket ettirilmesi için çok sayıda çalışan gerekmediği için işgücünden tasarruf sağlanır. Havada asılı olarak kullanıldıklarından tüm işletmeye ait kullanım sahasının optimizasyonu için de mükemmeldirler. Bu sistemlerin kullanılması sayesinde sağlanan gürültü seviyesindeki düşüşün çok daha güvenli bir çalışma ortamı sağladığı gösterilmiştir.


HABERİN DEVAMI İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKLERİ TIKLAYINIZ:

Yüzey işlemlerinde kullanılan konveyörler - Power and free konveyörlerin tasarımı

Askılı konveyör sistemleri ve power and free konveyörler
ST. Konveyör-İç Lojistik Dergisi / Şubat 2010

ÇOK OKUNAN 3 HABER
 • YORUMLAR
   Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
  1 2 3 4
  Anketler
  Kurumsal
  E-Bülten Üyeliği
  Ad Soyad :
  Email :
  Firma Adı :
  » Enerji» Endüstriyel İletişim » Pano » Endüstriyel Yazılım
  » Kontrol Cihazları » Kontrol Sistemleri » Mekatronik » Sensör
  » Sürücü » Emniyet Çözümleri » Kontrolör » Makine
  » Makina Emniyeti » Pnömatik » Hidrolik » Motor
  » Elektrik » Barkod » Paslanmaz » Çelik
  » Demir » Vinç » Taşıma Üniteleri » Kaldırma Üniteleri
  » Demir Yolu » Konveyör » Robotlu Üretim » Robotik Otomasyon
  » İç Lojistik » Kaynak» Lazer Kesim » Yenilenebilir Enerji