24 Ağustos 2016 Çarşamba
Makina
Deneyim, bilgi, yaratıcılık ve hayal gücü
Fikssan Fikstür, fikstür tasarım ve imalatı konusunda ilklerde imzası olan ve pazar liderleri arasında sayılan bir firma. Fikssan Fikstür Satış ve Pazarlama Müdürü Şenol Günay; nihai hedeflerinin verimlilikte önemli artış, rekabeti korumak ve genişletmek olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Deneyim, bilgi, yaratıcılık ve hayal gücüne sahibiz.”

16/08/2013

Fikssan; fikstür tasarım ve imalatı konuları yanında otomotiv sektörüne seri olarak parça imalatında uzmanlaşmış kadrosu ile otomotiv başta olmak üzere tarım, demir yolu ve havacılık sektörlerine hizmet veriyor. Türkiye’nin ilk fikstür ve kenet imalatını yapan firma olan Fikssan, kendi tasarladığı fikstürler üzerinde seri olarak otobüs ve midibüs çelik karkasları üretimi yapıyor. Fikssan Satış ve Pazarlama Müdürü Şenol Günay, “Fikssan Fikstür`ü diğerlerinden farklı kılan en önemli özelliği tasarımını ve imalatını kendi bünyesinde yaptığı fikstürler ile seri imalatta kazandığı tecrübedir” diyor.

Fikssan’ın yapılanmasından bahseder misiniz? Nerede, ne zaman bu yana faaliyet gösteriyorsunuz?

1974 yılında İstanbul’da kurulan Fikssan, Türkiye’de ilk fikstür ve kenet imalatı yapan firmadır. Fikstür imalatı konusunda pazar liderliğini halen koruyan firma, kenet imalat ve satışında da halen pazarda söz sahibi konumdadır. 2010 ve 2011 arası yeni tesis, makina ve personel yatırımı ile toplam 20 bin metrekare kapalı alana sahip olan şirketimiz, yeni işleme tezgâhlarına, robot kaynak hatlarına ve en önemlisi de kurumsal bir yapıya kavuştu.

Fikssan Fikstür`ü diğerlerinden farklı kılan en önemli özelliği tasarımını ve imalatını kendi bünyesinde yaptığı fikstürler ile seri imalatta kazandığı tecrübedir. 40 yıla yakın bir süredir otomotiv pazarına hizmet veriyor ve küçük otobüs pazarında öncü konumda olan şirketler için 25 yıldır seri imalat gövde üretimi yapıyoruz. Otomotivden aldığımız bu seri imalat ve fikstür tecrübesini tarım ve raylı sistem sektörlerine de taşıyoruz.

“Fikssan Fikstür`ü diğerlerinden farklı kılan en önemli özelliği tasarımını ve imalatını kendi bünyesinde yaptığı fikstürler ile seri imalatta kazandığı tecrübedir. 40 yıla yakın bir süredir otomotiv pazarına hizmet veriyor ve küçük otobüs pazarında öncü konumda olan şirketler için 25 yıldır seri imalat gövde üretimi yapıyoruz.”

Ürün gamınız hakkında bilgi alabilir miyiz? Fikstür konusunda hangi ürünleriniz mevcut?

Fikssan kendi tasarladığı fikstürler üzerinde seri olarak otobüs ve midibüs çelik karkasları üretimi yapıyor. Fikssan tesislerinde yılda ortalama 2 bin adet otobüs karkası set olarak üretilerek boyanıyor, günlük programlar doğrultusunda tam zamanında teslimat prensiplerine uygun olarak müşterilerine sevk ediliyor.

Fikssan traktör sektörü için yine kendi tasarlayıp imal ettiği fikstür, kalıp ve seri üretim hatları ile traktör kabini, çeşitli traktör platformları ve yakıt tanklarını modern tesislerinde son kat boyalı olarak imal ediyor. Fikssan, traktörler için aynı zamanda şasi ve yakıt deposu görevi yapan yakıt tanklarının imalatında uzmanlaşmış olup yurt içi ve yurt dışı traktör firmalarına seri olarak üretim yapıyor. Yıllık satış miktarımız traktör pazarı talebine bağlı olarak saydığım ürün çeşitlerinde toplam 5 bin ile 10 bin adet arasındadır.

Fikssan sözünü ettiğim imalat konularından farklı olarak seri olarak kenet imalatı yaparak yurt içi ve yurt dışına satış yapıyor. Bunların dışında otomasyon üzerine çalışmalarımız da mevcut. Robotlu kaynak hücrelerinde projelendirme yapıyoruz. Laboratuvarımızda müşterilerimiz için özel kaynak denemeleri ve müşteri talebine göre özel kaynak prosesleri de uygulanıyor.

Hangi firmalarla iş ortaklıklarınız bulunuyor? Piyasaya sunduğunuz çözümler daha çok hangi alanlarda kullanıyor?

Öncelikle kısaca makina parkımızdan bahsetmek isterim. 7 eksenli işleme merkezimiz (x: 20.000 mm, y: 4.000 mm, z: 2.000 mm) ile 4 adet CNC freze, 11 adet dikey işleme merkezi, 1 adet yatay işleme tezgahı, 3 adet universal freze, 5 adet torna tezgahı, 5 adet abkant pres, 2 adet hidrolik pres, 4 adet mekanik pres, 1 adet lazer kesme tezgahı, 14 adet kesme tezgahı, 3 adet matkap makinası, 12 adet kaynak makinaları ve istasyonlar, 8 adet ölçme tezgahı ,11 adet özel makine ve 4 adet kaynak robotlu sistem bulunuyor.

Fikssan, fikstür tasarım ve imalatı konuları yanında otomotiv sektörüne seri olarak parça imalatında uzmanlaşmış kadrosu ile otomotiv başta olmak üzere, tarım demir yolu ve havacılık sektörlerine hizmet veriyor.
2013 yılı başı itibari ile raylı sistemler ve savunma sanayinde iş yapan büyük birkaç firma için üretim yapıyoruz.

Firmanızı sektördeki diğer markalardan farklı kılan nedir?

Verdiğimiz hizmetlerde başarıya ulaşmak için yüksek personel kalitesinin yanı sıra göz önünde bulundurduğumuz faktörler var tabii. Hizmet verilen firma ile bütünleşme ve ihtiyaç analizi, saha çalışması, uygun kadro seçimi, personel ve müşteriye takip ve çift yönlü geri bildirim bizi muadillerimizden farklı kılan özelliklerimiz arasında geliyor. Başarılı bir çalışma, ortaklaşa bir istikrar ve karşılıklı güven olmadan mümkün değildir. Biz kapsamlı bireysel çalışma ve problem çözümleri sunuyoruz. Deneyim, bilgi, yaratıcılık ve hayal gücüne sahibiz. Verimlilikte önemli artış ve rekabeti korumak ve genişletmek bizim nihai hedefimizdir. Bizim için performansımızın tam bir dokümantasyonu gizlilik, müşterilerimiz için en üst seviye detaylandırma ve görevlerimiz için heyecan demektir.

“Türkiye’de raylı sistemler parça imalatı için kullanılan EN 15085-2 ve dünyada raylı sistemler çelik konstrüksiyonlu parça imalatı için istenen İRİS sertifikasını alan ilk Türk şirketiyiz.”

Yeni bir ürününüz var mı? Var ise kısaca bahseder misiniz?

Tabii ki yeniliklerimiz olacak. Fikssan, pnömatik kenet üretimi için de Ar-Ge çalışmalarına devam ediyor. Ayrıca, Ocak 2013’ten beri 130 yıllık Alman firması olan Maedler’in Türkiye distribütörlüğünü yapmaya başladı. Maedler’i seçme sebebimiz 130 yıllık bir firma olması ve toplam 26 bin adet ürün çeşidi ile 27 ülkede faaliyet gösteren bir firma olmasıdır. Ürünlerinin yüzde 80’sini kendi üretiyor. Bu konuda ki satışlarımızı kendi bünyemizde ve bayiler aracılığı ile gerçekleştirmekteyiz.

İleriye yönelik projeleriniz ve gelecek hedeflerinizden bahseder misiniz?

2012 yılı hedefimiz 2013 yılı için yüzde 50 büyüme hedefimiz var ve son 7 aylık rakamlarımıza bakıldığında bunu başaracağımızı görüyoruz.  Seri imalatta yurt dışına ağırlık verdik. Artan iş potansiyelimizle geçen sene 202 kişi olan çalışan sayımız, şu an 250 kişiye ulaştı.

Fikssan olarak 2014 yılında yatırımlarımıza devam etmeyi planlıyoruz; çünkü üretim hattımızı özellikle raylı sistem parçalarının imalatı için daha uygun hale getirmemiz gerekiyor. Türkiye’de raylı sistemler parça imalatı için kullanılan EN 15085-2 ve dünyada raylı sistemler çelik konstrüksiyonlu parça imalatı için istenen İRİS sertifikasını alan ilk Türk şirketiyiz.
Diğer sektörlerde de gelişmek, özellikle ihracat ciromuzu artırmak hedefimiz var. Ürün yelpazemizi artırmak istiyoruz. Seri imalat için üzerinde çalıştığımız birçok yeni projelerimiz var. Yakında montaj olarak kullanacağımız bir yer daha kiralamayı planlıyoruz.

Fikstür sektöründe size göre en büyük problem nedir?

Müşteri kitlemizin yatırımlarını yenilemesi gerektiğini ve bu konuda büyük bir potansiyel olduğunu düşünüyoruz. Ancak rekabet ortamının gittikçe sertleştiği ve bundan dolayı da müşterilerimizin yatırım kararlarında zorlandığını ve kararların geç alındığını görüyoruz.

Söz konusu sorunlara yönelik sizce ne gibi çözümler gerekiyor?

Yeni fabrika binamız, modern talaşlı imalat ve ölçme teknikleri ile otomatik kaynak robotları üzerinde yaptığımız yatırımlar, imalat kapasitemizin ve verimliliğimizin artmasını sağlamış buna bağlı olarak yurt içi ve yurt dışı yeni müşterilere ulaşma imkanlarımızı artırdı.

Ayrıca firmamızda sürekli iyileştirme ve sürekli eğitim politikası mevcut. İnsan kaynaklarımız bizim en büyük zenginliğimiz. Bu nedenle teorik ve iş başı eğitimleri şirketimizde planlı olarak sürekli yapılıyor. Bunun yanı sıra yeni yazılım, risk analizi, FMEA gibi yöntemleri de artırdık.

ŞENOL GÜNAY KİMDİR?
Kaynak Mühendisi olan Şenol Günay, Fikssan’da Nisan 2012’de Otomasyon Müdürü olarak göreve başladı. Otomasyon konusundaki 25 yıllık tecrübesi ile iç imalat proseslerine de destek veren Günay, 2012 yılının sonundan beri ise satış ve pazarlama müdürlüğü görevini sürdürüyor. 

Tüm makina haberleri için -tıklayın-

Son dakika haberleri için -tıklayın-
ÇOK OKUNAN 3 HABER
 • YORUMLAR
   Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
  1 2 3 4
  Anketler
  Kurumsal
  E-Bülten Üyeliği
  Ad Soyad :
  Email :
  Firma Adı :
  » Enerji» Endüstriyel İletişim » Pano » Endüstriyel Yazılım
  » Kontrol Cihazları » Kontrol Sistemleri » Mekatronik » Sensör
  » Sürücü » Emniyet Çözümleri » Kontrolör » Makine
  » Makina Emniyeti » Pnömatik » Hidrolik » Motor
  » Elektrik » Barkod » Paslanmaz » Çelik
  » Demir » Vinç » Taşıma Üniteleri » Kaldırma Üniteleri
  » Demir Yolu » Konveyör » Robotlu Üretim » Robotik Otomasyon
  » İç Lojistik » Kaynak» Lazer Kesim » Yenilenebilir Enerji