28 Ağustos 2016 Pazar
Tarım-Hayvancılık
Keçi çiftliği adeta bacasız fabrika
Önümüzdeki yıllarda keçi sayısını 300`e çıkarmayı hedeflediğini ifade eden Zandal, oldukça yüksek kâr getirisine sahip olan sektöre yatırım yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Karadeniz Ereğli`de bir ilki gerçekleştirerek keçi çiftliği kuran Erdemir`den emekli Sedat Zandan, işadamlarına çağrıda bulunarak "İşadamlarımızın bu işe yatırım yapmalarını tavsiye ediyorum. Çok araştırdım. Bu iş üç yıl içerisinde kendini amorti ediyor. Sonraki yıllar kâr sağlıyor. Riski ise yok denecek kadar az" dedi.

Karadeniz Ereğli`nin keçi yetiştiriciliği açısından oldukça elverişli olduğunu söyleyen Zandal, araştırmalarının ardından geçtiğimiz yıl Alpin Saanen ismindeki keçi çiftliği kurma çalışmalarına başladığını ve çiftliğinde toplamda 70 keçinin bulunduğunu kaydetti.

Önümüzdeki yıllarda keçi sayısını 300`e çıkarmayı hedeflediğini ifade eden Zandal, oldukça yüksek bir kâr getirisine sahip olan sektöre yatırım yapılması gerektiğinin altını çizdi. Keçi yetiştiriciliğinin yüksek kârlı ve riski çok az bir iş olduğunu dile getiren Zandal, sözlerine şöyle devam etti:

"Türkiye`nin önemli zenginleri şimdilerde bu işe yatırım yapıyor. Keçi çiftliği adeta bacasız fabrikadır. Sürekli keçi ve süt üretiyor. Ben bu işe Ereğli`de ve bölgedeki işadamlarının da ilgi göstermesini bekliyorum. Çünkü geleceğin gıda sektörüdür. Bu iş üç yıl içerisinde kendini amorti eder ve sonraki yıllarda kârını alırsınız. Benim isteğim Ereğli`de bu işin çoğalması. Keçi sütü ile geçim sağlanabilinir.

Keçilere düzenli bakımı yapılması ile zarar etme olanağı çok az. Keçi konusunda ülkemizin açığı çok büyük. Planlı yatırım yapıp, programlı şekilde faaliyet gösterdikten sonra kesinlikle zarar ettirmeyecek, oldukça fazla kâr getirisi olabilecek bir yatırımdır.

Çiftliğimiz 450 metre kapalı ve 14 bin 468 metrekare açık alandır. Hedefim 300 keçiye ulaşmak. Ayrıca gıda sektöründe keçi sütü insan sağlığı açısından da önem arz etmektedir. Keçiler inatçı olarak bilinir ancak ülkemizde yedi çeşit keçi mevcut. Benim çiftliğimde saanen cinsi keçi besleniyor. Çiftliğimde şu an için bir kişi çalışıyor. Birkaç yıl içerisinde bu sektörde iyi bir yatırımcı olacağıma inanıyorum."

Tüm tarım-hayvancılık haberleri için -tıklayın-

Son dakika haberleri için -tıklayın-
ÇOK OKUNAN 3 HABER
 • YORUMLAR
   Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
  1 2 3 4
  Anketler
  Kurumsal
  E-Bülten Üyeliği
  Ad Soyad :
  Email :
  Firma Adı :
  » Enerji» Endüstriyel İletişim » Pano » Endüstriyel Yazılım
  » Kontrol Cihazları » Kontrol Sistemleri » Mekatronik » Sensör
  » Sürücü » Emniyet Çözümleri » Kontrolör » Makine
  » Makina Emniyeti » Pnömatik » Hidrolik » Motor
  » Elektrik » Barkod » Paslanmaz » Çelik
  » Demir » Vinç » Taşıma Üniteleri » Kaldırma Üniteleri
  » Demir Yolu » Konveyör » Robotlu Üretim » Robotik Otomasyon
  » İç Lojistik » Kaynak» Lazer Kesim » Yenilenebilir Enerji