27 Ağustos 2016 Cumartesi
Teknik Makale
Kule vinçler
Kardeşler Vinçli Nakliyat San. Tic. Ltd. Şti.`nden Ramazan Midilli`nin hazırlamış olduğu Kule vinçler isimli makale aşağıda... İyi okumalar...

Kule vinç, genellikle şantiyelerde sabit ya da hareketli (genellikle sabit) bir taşıyıcı üzerinde ağır yüklerin yatayda ve düşeyde taşınmasını sağlayan çelik strüktürdeki bir makinadır. Kule gibi yükselen bir gövdesi olduğundan bu şekilde isimlendirilmiştir. Gövde bölümü dışında BOM adı verilen ağırlık taşıyan kolu bulunur. Bu kolu dengelemek için bomun arka ucunda denge taşları vardır. Kule vinçlerin birçok tipi vardır. Kendi başlarına ayakta durabildikleri gibi bina yükseldikçe onunla beraber yükselirler. Yapıya çeşitli aralıklarla atılan bağlantı ankrajlarıyla sabitlenirler. Kule vinçler yükseltilmek istendiğinde orta kısımlarında bulunan ekleme bölümünün vinci ortadan ayırıp yükseltir, bu oluşan yeni boşluğa vinç dışarıdan gelen ek parçayı kaldırıp yanaştırır. Yanaşan parça içe alınıp monte edilir ve bağlanır. Kule vinçlerini, kule vinç operatörleri yönetir. Gövde ile bomun kesiştiği yerde bulunan kabinde çalışırlar. Kule vinçlerin kapasiteleri yükün bomdaki yerine göre değişir. En çok kullanılan modeller genelde bom ucunda 1250 kg taşırlar. Dipte ise 6000 kg taşıyabilirler. Kule vinçler güvenlik açısından saatte 50 km hızla esen rüzgarda çalıştırılmamalıdır. Periyodik olarak makina mühendisleri tarafından bakımları yapılmalıdır.Bu vinçler Türkiye’ye 1980’lerin ortasından itibaren giriş yapmaya başladı. Ataköy’deki konut projeleri, Maslak’taki iş merkezleri gibi çok nadir projelerde kullanıldı. Asıl büyük gelişme bugünkü Hükümetinin iş başına gelişi ve TOKİ projelerinde, deprem riski nedeniyle tünel kalıp sistemi ve kule vinç kullanma zorunluluğu getirilmesi ile yaşandı. Bir tünel kalıp yaklaşık 1,5-2 ton ağırlığında olduğu için bunu kaldırıp oraya koyabilecek tek makine kule vinç. Tünel kalıp ve kule vinçle bir katı bir günde bitirebiliyorsunuz. 10 katlı bir binanın kaba inşaatını 10 günde tamamlayabiliyorsunuz.

TÜRKİYE’DE 1500 ADET VAR
Tahminen Türkiye’de 1500 tane dürbün kule vinç var ama bu sayı çok az. 55 milyon nüfuslu İtalya’da iç piyasaya her sene sıfır olarak 3 bin tane kule vinç satılıyor. Sayı olarak bilmiyorum ama Dubai’de Türkiye’nin 4-5 katı vinç vardır. Türkiye’deki vinçlerin satış fiyatı 150-200 bin euro arasında. Kiralama bedeli aylık 15 bin TL + KDV. Türkiye’deki vinç fiyatları dış pazardaki fiyatlara kıyasla satışta daha ucuz, kiralama daha pahalı.

1 VİNÇ 50 İŞÇİYE BEDEL
Avantajlarına gelince; bir kule vinç 50 işçiye bedeldir. Bu muazzam bir güç. Vincin üst tarafındaki uzun kısım ortalama 50 metre. Operatör oturduğu yerden 50 metrelik bir alanı tarayabiliyor. Yerde bir bağ demir varsa binanın üzerine nasıl çıkacak? Kaç işçiyle çıkarılacak? Kaç saatte çıkarılacak? Bir kule vincin onu alıp yukarıya koyması 1 dakikadır.

TIR’LARIN EN BÜYÜK MÜŞTERİSİ: KULE VİNÇ
Türkiye’de satılan bir standart vinç yaklaşık 6-7 TIR’la geliyor. Bir TIR’ın kiralanması 3 bin euro derseniz, vincin nakliyesi yaklaşık 20 bin euro eder. Kule vinç bir ara bütün TIR filolarını aldı. Yaklaşık 1 yıl önce TIR’cıların yüzde 60’ı kule vinçlere çalışıyordu.ÇİN VİNÇLERİ ÖLÜM SAÇIYOR

Kule vinçlerin yüzde 90’ı Avrupa’dan geliyor, en güçlü ülke de İtalya. Bu vinçlerin en pahalısı Almanya’dan, en ucuzu İspanya’dan geliyor. Bunun dışında Çin’den girmeye çalışıyorlar. Çin vinci en ucuzu ama çok riskli. Hatta Erzincan’da Çin malı bir kule vinç devrildi. Vinç yere 120 tonluk ağırlık veren, 50-60 metre yükseklikteki bir makina. Türkiye AB’ye üye olsa bir tane bile Çin vinci giremez.

KULE VİNÇLERİN KURULUMU
Kule vinç 15 metreye kadar mobil vinç yardımıyla kuruluyor. Sonra kaldırma, taşıma işini yapan teleskopik ünite yerleştiriliyor. Kule vinç bu 15 metreden sonraki her parçayı kendi bünyesine ekleyerek yükseliyor. Bunu yaparken önce teleskopik ünitedeki pistonlarla kendi gövdesinin üst kısmında boşluk oluşturuyor. Bu boşluğa 4 metre yüksekliğinde gövde parçalarını koyarak yükseliyor.

Diğer Teknik Makaleleri okumak için `tık`layın

 
ST. Vinç ve Kaldırma Üniteleri Dergisi / Ocak 2010

ÇOK OKUNAN 3 HABER
 • YORUMLAR
   Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
  1 2 3 4
  Anketler
  Kurumsal
  E-Bülten Üyeliği
  Ad Soyad :
  Email :
  Firma Adı :
  » Enerji» Endüstriyel İletişim » Pano » Endüstriyel Yazılım
  » Kontrol Cihazları » Kontrol Sistemleri » Mekatronik » Sensör
  » Sürücü » Emniyet Çözümleri » Kontrolör » Makine
  » Makina Emniyeti » Pnömatik » Hidrolik » Motor
  » Elektrik » Barkod » Paslanmaz » Çelik
  » Demir » Vinç » Taşıma Üniteleri » Kaldırma Üniteleri
  » Demir Yolu » Konveyör » Robotlu Üretim » Robotik Otomasyon
  » İç Lojistik » Kaynak» Lazer Kesim » Yenilenebilir Enerji