24 Ağustos 2016 Çarşamba
Teknik Makale
Cetveller geçmişte kaldı, gelecek laser tarayıcıların
Mimarlar ve inşaat mühendisleri çalışmaları için milimetrik düzeyde hassas incelemelere ihtiyaç duyarlar. Bir binanın veya inşaat sahasının klasik cihazlarla ölçümü çok meşakkatli ve karmaşık bir süreçtir. Modern laser tarayıcılar zaman ve maliyet tasarrufu sağlar – üstelik sadece mimari alanında değil. Blogumuzda bu yenilikçi teknolojiye yer verdik.

FARO Türkiye

LASER TARAYICILAR: GELECEĞİN ÖLÇÜM TEKNOLOJİSİ
Uzun bir zaman boyunca binalar ve inşaat sahaları için genellikle kullanılan ölçüm araçları, ölçüm çubukları, su terazileri ve teodolit’lerdi. İnceleme, iki nokta arasındaki uzaklığı gösteren laser ölçüm cihazları ile kolaylaştı. 3D laser tarayıcılarla gerçek bir binayı ölçmek ve sadece birkaç adımda sanal bir modelini oluşturmak artık mümkün. Lider laser tarayıcılar saniyede bir milyona varan veri noktası kaydediyor. Birkaç dakika içinde çevrelerinin karmaşık bir görüntüsünü oluşturuyorlar. Mimari çizimler, kat planları ve cepheler inceleme verisi ile oluşturulabiliyor. Laser tarayıcı teknolojisi belgeleme için kullanılan klasik yöntemlere kıyasla daha hızlı ve daha düşük maliyetli.

LASER TARAYICI TEKNOLOJİSİNİN ÇOK ÇEŞİTLİ UYGULAMALARI
Yenilikçi laser tarayıcı teknolojisinden yararlanan tek alan mimari değil. 3D ölçüm teknolojisi birçok endüstride kendine yer edindi. Örneğin, film prodüksiyonları ve oyun üreticileri gerçek mekanları laser tarayıcılarla kaydediyorlar. İnceleme verisinden bir 3D model oluşturuluyor. Bu da bilgisayar ürünü görüntü (CGI) aracılığı ile bir oyun seviyesi veya film seti olarak kullanılıyor. Örneğin Inception (Başlangıç) filmi bu teknolojinin yeteneklerini göz alıcı bir şekilde sergilemektedir. Film yapımcıları sahneleri fiziksel yasalara aykırı biçimde modifiye ettiler. Köprüleri veya duvarları kaydırdılar veya birden bire tüm dünyayı (film) çarpıttılar. 
Laser tarayıcı teknolojisi için olası uygulamalar:
• Mimari ve yapı mühendisliği
• İnşaat mühendisliği
• Havacılık
• Makina mühendisliği, otomotiv endüstrisi, gemi yapımı
• Adli tıp ve kaza araştırmaları
• Enerji
• Tibbi sistemler, eczacılık, kimya& gıda endüstrileri

Blogumuzda size 3D ölçüm teknolojisinin çeşitli uygulama alanlarına dair bilgiler bulabilirsiniz. 
LASER TARAYICI BLOGU YENİLİKÇİ TEKNOLOJİYE ADANMIŞTIR

Blogda ele alınacak temel konu, laser tarayıcı teknolojisi ve 3D ölçüm teknolojisinin kullanımıdır. Bu yüzden, size diğer tüm içeriğin yanı sıra laser tarayıcının kullanımı hakkında eğitici notlar da sunuyoruz. Sizin için doğrudan kullanıcılardan ipuçları toplamak amacıyla görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Olası uygulamalar ve bu teknolojinin getirdiği yararlar ön plana çıkıyor. Ayrıca yeni ürünleri tanıtıyor ve laser tarama ile 3D ölçüm teknolojisine ilişkin olaylar hakkında raporlar hazırlıyoruz. Yenilikçi laser teknolojisini daha iyi anlamanızı sağlamayı umuyoruz. Ne düşündüğünüzü öğrenmek bizi mutlu eder. Her makalemizin altında bir yorum ekleme bölümü göreceksiniz. Laser tarayıcılar konusunda her türlü sorunuz ve öneriniz için size yardımcı olmaktan mutluluk duyacağız.

Diğer Teknik Makaleleri okumak için `tık`layın 
ST. Makina Dergisi

ÇOK OKUNAN 3 HABER
 • YORUMLAR
   Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
  1 2 3 4
  Anketler
  Kurumsal
  E-Bülten Üyeliği
  Ad Soyad :
  Email :
  Firma Adı :
  » Enerji» Endüstriyel İletişim » Pano » Endüstriyel Yazılım
  » Kontrol Cihazları » Kontrol Sistemleri » Mekatronik » Sensör
  » Sürücü » Emniyet Çözümleri » Kontrolör » Makine
  » Makina Emniyeti » Pnömatik » Hidrolik » Motor
  » Elektrik » Barkod » Paslanmaz » Çelik
  » Demir » Vinç » Taşıma Üniteleri » Kaldırma Üniteleri
  » Demir Yolu » Konveyör » Robotlu Üretim » Robotik Otomasyon
  » İç Lojistik » Kaynak» Lazer Kesim » Yenilenebilir Enerji