25 Ağustos 2016 Perşembe
Vinç
Cmak vinçin yeni ürünü HoistSense
CMAK Vinç ile gerçekleştirdiğimiz yazı dizimizin üçüncü bölümünde şirketin yeni ürünü HoistSense’in vinç sektörüne getireceği yenilikler var. CMAK Vinç İhracat Koordinatörü Orçun Erdem Çakmak, Türkiye’de bir ilk olan ve dünyada da birebir muadili bulunmayan HoistSense’in Ar-Ge aşamasından başlayarak ürünün çalışma prensipleri ve sektöre sağladığı faydalar üzerine bizlere kapsamlı bilgiler verdi.

27/09/2013

CMAK Vinç, sektörünün en kaliteli ürünlerine imza atma iddiasını kaybetmeden devam ettiği yolunda bünyesine HoistSense adlı yeni bir ürünü kattı. HoistSense, kısaca tarif edersek elektronik vinçlerde kullanılması için tasarlanmış bir yük kontrol kartı; ama daha derine indiğimizde uzun ve titiz bir Ar-Ge aşaması sonucu hayata geçirilen bu sistem, birçok uygulamayı tek bir bünyede toplayan yapısıyla dünyada muadili olmayan bir ürün olarak farkını gösteriyor. CMAK Vinç İhracat Koordinatörü Orçun Erdem Çakmak, yeni ürünleri hakkında verdiği bilgilerle HoistSense’in endüstriyel vinçlerin ekonomik ve faydalı bir ömür sürmeleri için sağladığı faydaları anlattı ve yakın gelecekte vinç sektörüne getirilecek düzenlemelerle ürünlerinin sektör için vazgeçilmez bir sistem halini alacağını söyledi.

“Ürünümüz HoistSense adını taşıyor. Bu ürün Türkiye’de bir ilk ve dünyada da komple bu özellikleri sunan bir ürün yok. Bu ürün için yaklaşık 2,5 sene önce bir Ar-Ge çalışmasına başladık. Elektrikli vinçler, tabir yerindeyse “aptal” bir makinayken, akıllı, neler yaptığını bilen, karşı tarafa da bunu anlatan ve gerektiğinde durumu lehe çeviren ve düzelten bir modül yaptık.”

Yeni ürününüze geçmeden önce, Ar-Ge’nin CMAK için önemi hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Türkiye’de sektörümüzde bizim kadar Ar-Ge yapan firma yok. Ar-Ge derken gidip dünyadaki bir ürünü kopyalamak değil, gerçekten bir ekip oluşturup yeni bir şeyler geliştirmek. Biz sadece Türkiye’de değil, dünyada bir fark yaratmak; üç beş adım öne çıkmak istiyoruz. Bu konuda ciddi emek sarf ediyoruz. Özellikle patent konusunda geçmişte yaptığımız hataları yapmamaya çalışıyoruz. Fikri haklarımızı mutlaka korumaya çalışıyoruz. Bir CM serimiz vardı, piyasada adeta bir norm haline gelip 12-13 seneden beri kullanılıyordu. Türkiye’de bunun aynısını yapan birçok firma var. Biz bunun farkındaydık, bu sebeple yeni ürünümüz için çok önceden Ar-Ge’ye başladık. Çünkü farklılaşmak zorundaydık. CMAK olarak bizim en önemli özelliğimiz teknolojik liderliğimizdir. Türkiye’de “Biz endüstriyel standart vinçleri sizden daha iyi yapıyoruz” diyebilecek bir firma bulamazsınız. Bizde imalat kalitesinden, kaynak ve boya kalitesine kadar her şey en üst düzeydedir. Hatta Avrupalı bir firmanın dahi birçok özelliğinin bizim ürünlerimizden düşük olduğunu görebilirsiniz. Bu kaliteye ulaşmak için öncelikle Ar-Ge’mize güveniyoruz. Hep bir farklılık yaratmak zorundayız. Teknolojik olarak en üst ürünü biz üretiyoruz ve biz satıyoruz.

Piyasaya sunduğunuz yeni bir ürününüz var. Nedir bu ürün?

Bizim şu anda çıkarttığımız ürün HoistSense adını taşıyor ve Türkiye’de daha önce olmayan bir ürün. Hatta dünyada da komple bu özellikleri sunan bir ürün yok. Bu ürün için yaklaşık 2,5 sene önce bir Ar-Ge çalışmasına başladık. 15 kişilik bir grup bu projenin üzerinde emek harcadı. Elektrikli vinçler, tabir yerindeyse “aptal” bir makinayken, akıllı, neler yaptığını bilen, karşı tarafa da bunu anlatan, gerektiğinde durumu lehe çeviren ve düzelten bir modül hazırladık. Bu aslında bir yük kontrol kartının merkezinde olduğu ciddi anlamda takip ve randıman artışı getiren komple bir sistemdir.

HoistSense’i diğer ürünlerden ayıran özellikler nelerdir?

Öncelikle Türkiye’de bu ürünün her hangi bir muadili bulunmamakta; Dünyada ise, birkaç özelliği benzeyen ürün var; ama biz “Daha iyisi nasıl olmalı, daha fazla ne ekleyebiliriz?” mantığıyla Ar-Ge çalışmalarımızı sürdürdük. Burada en önemli şeylerden biri şu; HoistSense, makina üstünde gerçek bir izleme sunuyor. ‘Safe Working Period’ (SWP) literatürde ‘Güvenli Çalışma Periyodu’ olarak geçiyor. Bu aslında FEM’in 9.755 standardına göre yapılan bir hesaplama. Bu hesaplamayı kağıt üstünde yaparsanız sene sonunda afaki bir sonuca ulaşırsınız; ama bizim sistemimizde tam,  gerçek zamanlı bir sonuca ulaşıyorsunuz. SWP şu işe yarıyor; arabanızı düşünün, arabanızı hep uzun yolda kullanıyorsanız 30 bin-40 bin kilometre sonra servise gitmeniz için sizi uyarıyor. Şehir içinde kötü yollarda dur kalk yaparak kullandıysanız 15 bin kilometreden sonra servise gitmenizi söyler. SWP de aynı bunun gibi, kendi standartlarına göre eskiyen parçaları tahmin ediyor ve makinanızın gerçek, kalan ekonomik ömrünü gösteriyor.

Bunun yanı sıra kantar özelliği var. Kullanıcı yükü kaldırdığı zaman yükün ne kadar olduğunu görebiliyor. Bu çok yeni bir özellik değil; ama bunların tümünün tek bir kartın içinde yer alması yeni. Aşırı yüklemeye karşı direkt önleyici ve kayıt özelliğine sahip. Sistemin ekranında da görüyorsunuz. 10 tonluk bir vinçte 11 tona çıktığınız takdirde hem kaldırma işlemini durduruyor, hem de aşırı yükleme yapılmıştır diye uyarıyor.

Bununla beraber artırılmış randıman için de şöyle bir şey düşündük; vinç 10 tonu da, 40 tonu da aynı hızla kaldırıp indirir. 40 tonluk bir vinç, 1-2 tonluk bir ağırlığı kaldırıyorsa motorunun gücünü boşuna harcıyor demektir. Bizim ürünümüzün ise getirdiği artı şudur: Yükün ağırlığını ölçüyor, “Madem küçük bir yükle çalışıyorum, neden yavaş çalışayım ki?” diyor ve yüzde 150 hıza çıkıyor. 5 metre dakikayla hareket ederken bir anda 7,5 metre dakikayla çalışmaya başlıyor. Bu ayarlama ile işçilikten çok yüksek bir tasarruf sağlanıyor. Vincin tüm hareketlerine; kaldırma-indirme, ceraskalın sağa sola hareketi veya sistemin ileri-geri yürüyüşünü tamamen hızlandırıyor. Yükün düşükse daha hızlı çalışıyor, yüksekse normal hızla çalışıyor. Diğer bir özelliği ise “Servis optimizasyonu modülü”. Servis optimizasyonu otomobiliniz gibi servis zamanı geldiğinde uyaran bir siteme sahip. Bu modül aktif edildiği taktirde, ne kadar saat sonra servis yapılması gerektiğini söylüyor. Servis saati yaklaştığı zaman bilgilendirme ekranına uyarılar geliyor. Bu sistemi normal bir sayaç olarak düşünmeyin, “Güvenli Çalışma Periyodu  - SWP “ hesabında tespit ettiği çalışma şeklinize ( Hafif, Orta, Ağır, Çok Ağır ) göre bir sonraki servis zamanını dinamik olarak hesaplıyor ve kullanıcıya gösteriyor. Örnek olarak, sürekli hafifte çalışıyorsanız servis süreniz uzamaya başlar. Veya arada ağır yüklerde çalışıyorsanız servis sürenizi ona göre hesaplar, öne çeker. Yani kullanımınıza göre gerçek zamanlı hesaplayarak servis saatinizi belirliyor. Tüm bunlara ek olarak, kullanımı kolay ve yüzde 100 kullanıcı dostu bir ürün olduğunu söylemeliyim.

Kullanıcı bakım zamanı geldiğinde bakım yaptırmadan vincine zarar verme riskini göze alarak kullanıma devam edebilir mi?

Edebilir, evet. Vinçte herhangi bir kitleme gibi bir durum söz konusu olmuyor. Bu sadece bilgilendirme amaçlı. Bu, müşteriye zorluk çıkarmak için değil; onu bilgilendirmek, makinasının randımanını artırmak için yapılmış bir özelliktir.

Peki, her vince adapte edilebiliyor mu bu sistem? Örneğin; sizin eski modeliniz olan CM serisinden bir vince veya diğer marka vinçlere sahip biri “Ben de bu sistemi kullanmak istiyorum” derse, bu mümkün mü?

Evet, mümkün. Bunu şöyle anlatayım; sektörde regülasyon yok, denetimler kötü ve hala standart üretimi zorlayan bir yönetmelik yok. Ama inanıyoruz ki, yakın zamanda bu değişecek. Dünyada 24 ülkede direkt bayimiz var. Oralarda bu işler tamamen bu sistemler üzerinden yapılıyor. Endüstriyel vinçlerin ne kadar ömrü kaldığını net bir şekilde söyleyebiliyorlar. Diyelim ki vincinizin hiç SWP raporlamasını yapmıyorsunuz. O zaman diyecekler ki; “Senin vincin dört sene boyunca böyle çalışabilir, dört seneden sonra mührü koyarız, çalışamaz.” Her sene biri gelip denetleyecek, denetçilere bir sürü para ödeyeceksiniz. Her sene sonunda, “Benim prosesimde döngüler şöyle, vincimle şu kadar ağırlık kaldırmışımdır, şu kadar çalışmışımdır, şu kadar ömrü kalmıştır” gibi net olmayan kağıt üzerinde hesaplar yaptınız. Bulduğunuz değer üstünden gidiyorsunuz diyelim, o zaman da şöyle diyecekler; “Vinciniz altı yıl böyle gidebilir; ama süre sonunda yine denetçileri çağıracaksınız ve onların raporuna göre aynı vinçle devam edip etmemenize karar verilecek.” Bir de gerçek zamanlı SWP takip edilen vinçlerin ömrü 10 seneye uzuyor. Bu baktığınız zaman çok önemli bir süre. Dört sene ile 10 sene arasında ciddi fark var. Dünyada elektrikli vinç kullanan gelişmiş ülkeleri “SWP ne diyorsa odur” diyorlar. Türkiye gelişmekte olan bir ülke... Bugün değilse de yarın bu denetimler gelecek. O zaman bu sistemler çok yoğun şekilde kullanılmaya başlanacak. Bizim sistemimizin muadili dünyada yok. Birçok işi tek bünyede toplayan böyle başka bir ürün yok. Yurt dışından yüksek fiyatlara SWP hesaplayıcı yapan bir ürün getirtebilirsiniz. Ama bizim yaptığımız ürün hem düşük fiyatlı, hem de tamamen bize ait, özgün bir tasarım. Türk mühendisleri tarafından hayata geçirildi. Ürünü çok beğenenler diğer vinçlerine de taktırmak isteyebilir, ki buna da uygun. Bir saatlik bir modifiye süresiyle herhangi bir vinçte de çalışabilir duruma getirmek mümkün. Bir vincin FEM’deki ekonomik ömrü 10 sene. Üç sene sonra bu regülasyonlar zorunlu hale gelirse kişi vincini atamayacağına göre modifiye etme yoluna gidecektir. Biz de onlara bu imkanı sağlıyoruz.

Peki, söz konusu ürününüzün fiyatı aşağı yukarı nedir? Çok pahalı bir sistem mi?

Müşterilerin maliyetleri açısından çok uygun bir ürün. Ürünümüzün 500-600 euro civarında bir fiyatı var. Hem müşterilerimiz tanısın bu özelliklerden yararlansınlar, hem de piyasada yaygın olarak kullanılmaya başlansın diye bu fiyatta karar kıldık.

ORÇUN ERDEM ÇAKMAK KİMDİR?

ODTÜ İşletme (B.Sc.), Sabancı Üniversitesi Bilişim Teknolojileri (M.Sc.) ve New York Eyalet Üniversitesi İşletme/Finans (B.Sc.) mezunu olan Orçun Erdem Çakmak, CMAK Vinç ikinci nesil ve yedi senedir CMAK Vinç çatısı altında İhracat Koordinatörü olarak hizmet veriyor.
 

Vinç sektörü haberleri için -tıklayın-

Son dakika haberleri için -tıklayın-

 
ÇOK OKUNAN 3 HABER
 • YORUMLAR
   Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
  1 2 3 4
  Anketler
  Kurumsal
  E-Bülten Üyeliği
  Ad Soyad :
  Email :
  Firma Adı :
  » Enerji» Endüstriyel İletişim » Pano » Endüstriyel Yazılım
  » Kontrol Cihazları » Kontrol Sistemleri » Mekatronik » Sensör
  » Sürücü » Emniyet Çözümleri » Kontrolör » Makine
  » Makina Emniyeti » Pnömatik » Hidrolik » Motor
  » Elektrik » Barkod » Paslanmaz » Çelik
  » Demir » Vinç » Taşıma Üniteleri » Kaldırma Üniteleri
  » Demir Yolu » Konveyör » Robotlu Üretim » Robotik Otomasyon
  » İç Lojistik » Kaynak» Lazer Kesim » Yenilenebilir Enerji