31 Ağustos 2016 Çarşamba
Halefşan Sümen
İç lojistikte Verimlilik Kuralları
Email: sumenh@alternatifyayincilik.com

Lojistik faaliyetleri tedarik, üretim ve dağıtım lojistiği olarak üçe ayıran literatür, üretim lojistiği konusunu iç lojistik ve intralojistik gibi değişik isimlerle ele almakta. İç lojistik dergimizin temel konusu. Bu sayımızda iç lojistik uygulamalarında verimlilik konusunu inceliyoruz. İç lojistik uygulamalarında çok çeşitli ekipman kullanılıyor. Bunların büyük kısmı asıl ekipman, bir kısmı bu ekipmanların tamamlayıcısı, diğerleri de ikame ekipmanlar. Ancak hepsi aynı verimlilik kurallarına tabiler.

Önce verimliliği tanımlayalım; iç lojistik fonksiyonlarını minimum kaynak kullanımı ile yapmamız maksimum verimlilik anlamına gelmekte. İç lojistik verimliliği rekabet gücü kazanmak ile özdeş. Çünkü iç lojistik üretim faaliyetlerinin verimliliğini de pozitif yönde etkilediğinden firmada sinerji yaratma potansiyeli olan bir konu. Verimliliği yüksek tutmak için ilk kuralımız “sistemi güncel tutmak”!  Verimlilik teknolojik ilerlemeyi izleyip uygulamakla gerçekleşebilecek bir konu olduğundan yeni teknoloji anlamlı bir performans artışı getiriyorsa yatırım dün yapılmış bile olsa yenileme yapmak zorunluluktur.
İkinci kuralımız aramızın matematikle her zaman iyi olmasını gerektiren bir konuya, “toplam sahip olma maliyetine“ dikkat etmektir. Bu kavram ilk fiyatın dikkate alınmasının yeterli olmadığını, ek olarak operasyon giderlerinin de göz önünde tutulması zorunluluğunu vurgular. Ancak işin matematiği burada bitmez; toplam sahip olma maliyetini belirlemek sistemin kendisini hangi zaman noktasında geri ödemiş olacağını görmek içindir. Bu nokta çok uzaktaysa sizin de sisteme uzak olmanızda fayda vardır!
Üçüncü önemli konu “güvenilirlik”tir. Teknik bir terim olan bu kavram sistemin “iki arıza arası ortalama zamanı” ile “ortalama onarım zamanını” vurgular. Bir iç lojistik ekipmanı kullanılabildiği süre içinde değer yaratabilir. Bu sürenin uzun olduğu sistemler güvenilir, dolayısıyla verimlilik dostudurlar. Özellikle otomasyon kapsamı yüksek sistemler duruş süreleri pahalı olduklarından güvenilir olmalıdırlar. Bu değer bir olasılık olup mühendislik hesaplamaları ile bulunabilmektedir. Müşteri istediğinde de verilir. Bilinçli müşterilerin dikkatlerine arz ederim.
İç lojistik sistemini insan kullanacağından “ergonomik ve kullanıcı dostu” olmak lüks değildir. Bu özellik ne kadar güçlü ise öğrenme eğrisi o kadar dik olacak ve insan hatası da minimumda kalacaktır. Hatta kazalardan söz bile edilmeyecektir. Her sistem insan için vardır, insan sistem için çalışmamalıdır!
Verimlilik geniş zamanı dikkate alan bir hesaplamadır. Dolayısıyla yatırım yaparken şirketin geleceğinin de dikkate alınması önem taşır. Ancak gelecekte gereksinimlerin artacağı gerekçesiyle bugünden büyük sistem edinmek yanlıştır. Büyük beden sistem bugün verimsizlik, küçük beden sistem de yarın verimsizlik demektir! Denge ölçeklenebilir bir sisteme yatırım yapmaktan geçer. Ölçeklenebilirlik sistem her zaman tam kapasite ile çalışılır, atıl kısım bulunmaz.                                                                                             
Verimliliğinizin yüksek olması dileklerimizle…  
 

17.10.2012

Bu Yazı 3166 Kez Okunmuş
Yorumlar Toplam Yorum Yapılmış
    Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılmamış
1 2 3 4
Anketler
Kurumsal
E-Bülten Üyeliği
Ad Soyad :
Email :
Firma Adı :
» Enerji» Endüstriyel İletişim » Pano » Endüstriyel Yazılım
» Kontrol Cihazları » Kontrol Sistemleri » Mekatronik » Sensör
» Sürücü » Emniyet Çözümleri » Kontrolör » Makine
» Makina Emniyeti » Pnömatik » Hidrolik » Motor
» Elektrik » Barkod » Paslanmaz » Çelik
» Demir » Vinç » Taşıma Üniteleri » Kaldırma Üniteleri
» Demir Yolu » Konveyör » Robotlu Üretim » Robotik Otomasyon
» İç Lojistik » Kaynak» Lazer Kesim » Yenilenebilir Enerji