28 Ağustos 2016 Pazar
 • Makina leasingi için KDV oranı % 1`e indirildi Türk Plastik Sanayicileri, Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı`nın (PAGEV) girişimleri sonucunda, plastik sektörü makina yatırımları için uygulanan yüzde 18 KDV oranından kurtuldu. Çıkarılan kararname ile sektörün önündeki çok önemli bir engelin aşılmasını sağladı.
 • Makine leasingi için KDV oranı % 1`e indirildi Türk Plastik Sanayicileri, Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı`nın (PAGEV) girişimleri sonucunda, plastik sektörü makine yatırımları için uygulanan yüzde 18 KDV oranından kurtuldu. Geçtiğimiz yıl Plasteurasia Fuarı`nın açılış töreninde makine yatırımları için plastik sektörüne uygulanan KDV oranının yüzde 1`e düşürülmesi yönünde gerekli düzenlemelerin yapılacağı sözünü alan PAGEV, bu yılki fuarın açılışına 2 gün kala çıkarılan kararname ile sektörün önündeki çok önemli bir engelin aşılmasını sağladı.
 • Emlak sektörü bahara hazırlanıyor Emlak sektöründe 2012 yılında görülen canlılık, yılın en hareketli döneminin başlayacak olduğu ‘Bahar` ayları öncesinde hazırlığını tamamladı. Kentsel Dönüşüm, Mütekabiliyet Yasası ve 2B ile ilgili düzenlemelere geçtiğimiz yıl kavuşan emlak sektörü, bu yılın başında konutta KDV problemi ile karşı karşıya kaldı. 01 Ocak 2013`ten sonra ruhsat alan projelerde KDV oranının yüzde 1`den yüzde 18`e kadar çıkmasının fiyat artışlarını beraberinde getirdiğini belirten Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, bu nedenle tüketicinin hem yeni hem de KDV artışından etkilenmeyen projelere yöneldiğinin altını çiziyor. Hakan Erilkun, inşaat firmaları açısından bakıldığında ise ruhsatı 2013 yılında alınmış projelerin arasından sıyrılarak; eldeki stokları tüketmek hedefinde olan bu projelerin, bahar döneminde KDV kozunu satıştaki en önemli fark unsuru olarak sunmaya başladığını söylüyor
 • Konutta yeni KDV uygulaması ANKARA – Maliye Bakanlığı`nın metrekaresi bin lira ve üzerinde olan konut projelerinde KDV oranının yüzde 18`e yükseltilmesine yönelik uygulaması, inşaat sektörünü tedirgin etti. İnşaat sektörünün Başkentteki temsilcileri, yeni uygulama ile özellikle 1+1 ve 2+1 konutlara yönelik talebin daralacağını, bu konutların yatırım aracı olarak cazibesinin kalmayacağı düşüncesinde. İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, devletin kendi menfaatini gözeterek, vergi gelirini artıracak bir uygulama başlattığını vurgulayarak, şunları söyledi:
 • Makine leasinginde KDV düşüyor PAGEV (Türk Plastik Sanayicileri, Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı), Plast Eurasia Fuarı’nın açılış konuşmasını yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürlüğü Sanayi Politikaları Daire Başkan Vekili Zühtü Bakır’dan makine yatırımları için plastik sektörüne uygulanan KDV oranının yüzde 18’den yüzde 1’e düşürülmesi yönünde gerekli düzenlemelerin yapılacağı sözünü aldı.
 • Hasan Sever`den sektör değerlendirmesi Hasoğlu Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Sever, inşaat sektörü ile ilgili gündemdeki konuları değerlendirdi. Mütekabiliyet Yasası ve KDV oranı gibi konularda görüşlerini paylaşan Sever, sektörün gidişatı ile ilgili fikir ve öngörülerini de açıkladı.
 • Traktörde KDV artışı çiftçiyi zorlayacak TürkTraktör Genel Müdürü Marco Votta, KDV oranının yeniden %18’e çıkarılmasının, çiftçinin kullandığı traktörün fiyatını yükselteceğini vurguladı.
 • İlaç üreticisine KDV indirimi müjdesi İlaç üretiminde kullanılan etkin madde ve etkin madde üretiminde kullanılan hammaddelere uygulanan KDV oranı yüzde 8’e oranı indirildi.
 • Yerli ilaca devlet desteği İlaç üretiminde kullanılan ana girdilere uygulanan yüzde 18`lik KDV oranı yüzde 8`e çekilecek.
 • Ette KDV indirimi olacak mı? Ette toptan satışta KDV oranının indirilmesinin ardından, fiyat indiriminin vatandaşa yansıması için gözler perakendeye çevrildi.
 • Ziraatçilerden KDV talebi Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, sütteki KDV oranının yüzde 8`den yüzde 1`e düşürülebileceğini, yem fiyatlarının da sübvanse edilebileceğini söyledi.
 • KDV ve faiz düşmeli, fuar teşvikleri artmalı İş makinalarında KDV oranının tüm yatırım ürünlerinde yüzde 8’ e düşmesi gerektiğini söyleyen Divriş; “Sektörün üzerinde büyük bir finans yükü bulunuyor. Bu yükün de kredi imkanları ile artırılması gerekiyor" dedi.
 • TOBB Ticaret Borsaları Konseyi, ette KDV`nin yüzde 8`den yüzde 1`e indirilmesini istedi TOBB Ticaret Borsaları Konseyi, ette KDV`nin yüzde 8`den yüzde 1`e indirilmesini, hayvansal yem girdilerinde ve gübrede KDV oranının da yüzde 1`e çekilmesini istedi.
 • Lokantalardaki KDV oranı %18`e çıktı Birinci sınıf lokantalar ile 3 yıldız ve üzeri oteller, tatil köyleri ve benzeri tesislerin bünyesindeki lokantalarda uygulanan KDV oranı, yüzde 8`den yüzde 18`e çıkarıldı.
 • Makina satışlarında uygulanan KDV indirimi devam etmelidir Makina satışlarında uygulanan KDV oranını % 8’e indiren Bakanlar Kurulu Kararının yürürlük süresi 30 Haziran’dan sonrası için uzatılmalı ve kapsamı genişletilmelidir. Bu indirim sadece makina satışlarının artması için değil, makina alarak yatırımlarını geliştirebilecek tüm diğer sektörler için bir teşvik olup, istihdamın artması veya en azından korunabilmesi için de gereklidir.
 • Mobilya fiyatları yüzde 20 ucuzladı KDV oranındaki yüzde 10`luk indirimin estirdiği rüzgar, kimi mobilya mağazalarında bu oranın da üzerinde yansıma gösteriyor. İndirimin doğrudan tüketiciye yansıtıldığını ve her kesimden olumlu tepkiler aldıklarını açıklayan Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği yetkilileri, KDV indiriminin hem mobilya sektörünü hem de ülke ekonomisini olumlu etkilediği görüşünde.
 • Süt ürünlerinde KDV yüzde 1 olacak mı Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, süt ve süt ürünlerindeki KDV oranının yüzde 8`den 1`e indirilmesi için girişimlerde bulunulduğunu, konunun özenle takip edildiğini bildirdi.
 • Sütte KDV oranının düşürülmesi Edirne Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Suiçmez, sütteki KDV oranının yüzde 8`den yüzde 1`e çekilmesi çalışmalarının süt üreticilerini sevindirdiğini belirtti.
 • İş makinalarında 2.KDV can suyu oldu Hükümetin Endüstrinin yapı taşlarından olan Forklift ve Mobil Vinçlerde KDV oranını Yüzde 18’den yüzde 8’e çekmesi İş makineleri sektöründe moralleri düzeltti. Daha önce de yatırım ve üretimi canlandırmak için özellikle KOBİ`lerin kullandığı bazı sanayi ve iş makinelerinde benzeri bir KDV indirimi yapılmıştı.
 • Mobilya sektörünün beklentileri İzmir Mobilyacılar Odası Başkanı Mustafa Kara, hükümetin mobilya sektöründe KDV oranını üç ay süreyle yüzde 8`e indirmesi kararının iç pazara önemli hareketlilik kazandırdığını belirterek, ``Sektörümüzde büyümenin ve ihracatın devam etmesi için bu oranın kalıcı olması gerekir`` dedi.
 • 5. Ekonomik paket açıklandı Beşinci ekonomik paket çerçevesinde 30 Haziran’a kadar tapu harcı binde 5’e olarak belirlenirken, sanayi makinaları, mobilya sektörü ve bilgisayar ürünlerinde de KDV oranı yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülecek.
 • KDV indirimi sektörü hareketlendirecek Türkiye mobilya sektörünün cirosal bazda yarısından çoğunu temsil eden MOSDER`den yapılan açıklamada, "Tüm ev ve ofis mobilyalarında KDV oranının üç ay süreyle yüzde 18`den yüzde 8`e indirilmesi, özellikle evlilik alışverişlerinin arttığı bu sezonda hem üreticiye, hem tüketiciye kazanç sağlayacaktır. Böylelikle stok fazlalıkları eriyecek ve üretim yeniden ivme kazanacaktır." denildi.
 • Gıda ürünlerinde KDV sıfırlanmalı TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 5’inci tedbir paketini değerlendirerek, “Bugüne kadar yürürlüğe konulan tedbir paketlerinin sosyal boyutu eksik. Piyasaların rahatlaması, dar gelirli toplumsal kesimlere destek ve güven verilebilmesi için gıda ürünlerinde ve zorunlu tüketim mallarında 2009 yılı sonuna kadar KDV oranı sıfırlanmalıdır” dedi.
 • KDV indirimi konut piyasasına yaramadı Hükümetin dördüncü önlem paketi kapsamında net alanı 150 metrekare ve üzeri konut teslimlerinde KDV oranını yüzde 18`den yüzde 8`e indirilmesine ilişkin kararının ardından gayrimenkul piyasasında henüz bir hareketlenmenin yaşanmadığı bildirildi.
 • Doğal gaz ve elektrikteki kdv inmeli TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, dünyayı saran küresel mali krizden daha az zararla kurtulmak ve işsizliğin artmasını önlemek için personel giderleri yerine doğalgaz ve elektrikteki giderlerin azaltılması gerektiğini belirterek, “Doğal gaz ve elektriğe uygulanmakta olan KDV oranı, temel ihtiyaç maddelerinde olduğu gibi yüzde 1’e düşürülmelidir” dedi.
1 2 3 4
Anketler
Kurumsal
E-Bülten Üyeliği
Ad Soyad :
Email :
Firma Adı :
» Enerji» Endüstriyel İletişim » Pano » Endüstriyel Yazılım
» Kontrol Cihazları » Kontrol Sistemleri » Mekatronik » Sensör
» Sürücü » Emniyet Çözümleri » Kontrolör » Makine
» Makina Emniyeti » Pnömatik » Hidrolik » Motor
» Elektrik » Barkod » Paslanmaz » Çelik
» Demir » Vinç » Taşıma Üniteleri » Kaldırma Üniteleri
» Demir Yolu » Konveyör » Robotlu Üretim » Robotik Otomasyon
» İç Lojistik » Kaynak» Lazer Kesim » Yenilenebilir Enerji