Yaşadığı dünyanın kaynaklarının sınırlı olduğunu bilen ve gelecek nesillerin yaşama hakkına saygı duyan ülkelerle geri dönüşüm sektörünün gelişmiş olduğu ülkeler arasındaki paralellik rastlantı olmasa gerek. Peki, ülkemiz geri dönüşümde nasıl bir konuma sahip? ST Ağır Sanayi Çözümleri’nin Mart sayısında bu sorunun peşine düştük. Atık üreticileri kağıttan plastiğe, hurdadan kablo atığına, tüm geri dönüştürülebilen malzemeleri bir firmanın eline teslim etmek istiyor. Kısaca geri dönüşüm sektöründe aranan özellik, entegre çözüm sunan firmalar. Türkiye, geri dönüşüm bilincini çok oturtamamış olsa da sektör anlamında kötü bir noktada değil. Presler, shredderlar, kesme makasları ve akla gelebilecek her türlü makinanın Türkiye’de üretimi mevcut. Bunun yanında tesis sökümleri, gemi sökümleri gibi hizmetler de sunuluyor. Demir çelik sanayisinin büyüklüğünü düşününce hurda/metal geri dönüşümün ne denli önemli olduğu ortaya çıkıyor. Bilindiği üzere, demir çelik fabrikalarımızın çok büyük çoğunluğu hammadde olarak hurda kullanıyor ve böylesi büyük bir sanayiyi beslemek çok zor. Bu nedenle ki; Türkiye dünyanın en büyük hurda ithalatçısı konumunda. Piyasanın yalnızca yüzde 25’lik hurda ihtiyacı iç pazardan sağlanıyor. Bununla birlikte hurdalarımızın kalitesinde sorun yok.

Kapak sayfalarımızı ayırdığımız geri dönüşümde sadece hurdaya bağlı kalmadan atık su geri dönüşümünden plastik geri dönüşüme her alanda hizmet sunan firmaların yetkilileriyle kapsamlı röportajlar yaptık.

Dergimizin ilk sayfalarında yer alan özel bölümümüzü ise bu kez, 2 Mart’ta başlayacak olan Eurosia Rail Fuarı sebebiyle tamamen demiryolu ve raylı sistemlere ayırdık. Tüdemsaş Genel Müdürü Yıldıray Koçarslan’ın kaleminden yerli ve milli vagonumuzun imalat hikayesini okumanızı tavsiye ederiz.

İnceleme sayfalarımızı ergitme fırınlarına, dosyamızı ise hidrolik pnömatik sektörüne ayırdık. İki bölümde de alanının yetkin isimleriyle yapılmış röportajlara ve uzmanlarca hazırlanmış makalelere dikkatinizi vermenizi öneririz.

ST Ağır Sanayi Çözümleri dergisi ekibi olarak; her ay olduğu gibi mart ayında da fabrikalarınızda, üretim tesislerinizde, toplantı odalarınızda sizlerin yanında olmaktan mutluluk duyar, keyifli okumalar dileriz.

Yorumlar

Yorumunu yaz