Endüstriyel robot kullanımı dünya piyasasını bir süredir meşgul etmekte. İş gücüne hız katması, hata oranını en aza indirmesi robotun cazip edici özelliklerinden birkaçı. Zaman ve iş gücünden tasarruf sağlaması firmaların maddi yönden kazanım arttırmasını yardımcı oluyor. Robotların bu olumlu etkileri kullanımının fazlalaşmasına olanak sağlayıp üretimde yeni bir çağı başlatıyor.

Robot kullanımını benimseyen yerli firmalar robottan elde ettikleri en büyük kazancı zaman olarak yorumluyor. Manuel üretimlerde yaptıkları iş süresinin uzamasının önüne geçip süreyi yarı yarıya indirerek üretimde zamanın artmasına ve ürün meblağsının yükselmesini sağlıyor. Daha çok zaman, daha çok ürün demek.

Bir diğer olumlu veri de işçi güvenliği. Günümüzde halen bazı firmaların göz ardı ettiği, ama çalışma konusunda dikkat edilmesi gereken ciddi bir konu. Özellikle üretimde kaynak ve montajlama gibi bir eleman için önemli bir boyutta güvenlik önlemleri alınarak uygulanması gereken zorlu ve tehlike işler bulunuyor. Bu noktada ciddi iş kazaların yaşanabilme olasılığı artıyor. Türkiye’de endüstriyel robot kullanan firmalar, işçi güvenliği için robot kullanımını tavsiye ediyorlar. Robotlar, insan gücünün yetmediği ve tehlikeli çalışma alanlarında rahatlık oluşturuyor. İnsan için tehlikeli olan bir işi robota yaptırmak hem güvenliğini, hem de can sağlığını koruyarak üretimi arttırıyor.

Robotlu yatırımlar üretime hız katarak yüksek verimler elde edilmesine yardımcı oluyor. Manuel üretimlerde işçinin mola vermesi gerekir ve bu molanın süresi kısa dahi olsa üretimde yavaşlamaya sebebiyet veriyor. Bu durum, firmayı geride kalmaya mahkum ediyor. Robotlar bu olumsuz durumu olumluya çevirip üretimde hızı arttırarak firmanın piyasadaki konumunu sağlamlaştırmasına ve hızla ilerlemesine olanak sağlıyor. Robotların mola ihtiyaçları olmayacağı gibi tam gün durmaksızın çalışabilirler. Robotlar, üretim sürecinde insan kaynaklı hataların azaltılması ve üretimin hızlandırılmasını, yenilik ve esnek çözümlerini beraberinde getiriyor.

Robotik üretime geçen firmalar piyasadaki yerlerini güçlendirdiğini ve manuel üretimden yakalayamadıkları arasından hızı sağladığını belirtiyorlar. Endüstriyel robot kullanımı, otomotiv yan sanayinin büyük bir çoğunluğunda yer alıyor. Genel olarak paletlemede, kalıp içi etiketlemede, gazaltı kaynaklarında, kesim işlemlerinde, paketlemede kullanılıyor. Onun ardından plastik sanayi, makina, gıda, otomotiv, beyaz eşya, sac şekillendirme, mobilya aksesuarları, ısı ve elektrik sektörü geliyor. Türk üreticileri hem işçi güvenliğini, hem de piyasadaki konumlarını robotun avantajlarıyla elde ediyorlar. 

Robot yatırımında henüz bulunmayan üreticiler fizibilite çalışmaları içerisinde olduklarını, özellikle torbalama sisteminde ve yüklemenin belli kısımlarında bunun eksikliğini hissediliyor. İleriki dönemlerde robot yatırımının düşünüldüğü alanlar; ürün toplama, üretim enjeksiyon makinaları, dizme ve ambalajlama, kablo üretim, kaynak, montaj hatları. 2 yıl içinde robotik üretime geçmeyi hedeflemeyen üreticiler ise içinde bulundukları sektör nedeniyle böyle bir girişimde bulunmuyorlar.

Endüstriyel robot kullanımının Türkiye’de yavaş yavaş yerini almaya başladığını görebiliyoruz. Önümüzdeki 2 yıl içinde robot kullanmayan üreticilerin önemli bir oranının bu duruma sıcak bakıyor olmaları, robot kullanımına önemli bir katkı sağlayacaktır. 

Yorumlar

Yorumunu yaz