Türkiye’nin maden yatakları açısından zengin bir ülke olduğu hepimizin malumu. Ama zengin rezervler tek başına yeterli mi, bunun tartışılması gerekiyor. Ülkemiz 50 çeşit madende kısmen yeterli kaynaklara sahipken, 27 maden ve mineralin günümüzde bilinen rezervleri ve kaliteleri ekonomik madencilik için yetersiz. İthalat ve ihracat konusunda dünyada iyi bir noktada olsak da sektörün birçok açıdan gelişmeye ihtiyacı olduğu tartışılmaz. Geçtiğimiz günlerde Eskişehir’de, Eskişehir Sanayi Odası öncülüğünde kurulan Madencilik Kümesi, bu anlamda doğru bir adım olabilir. Bu tr oluşumların tüm Türkiye’ye yayılmasını umuyoruz.

ST Ağır Sanayi Çözümleri’nin Kasım sayısında kapağımıza çok önemli bir sektörü, madenciliği taşıdık. Maden sektörüne dair en güncel gelişmeleri sunduğumuz bu özel sayımızda kapsamlı içeriğiyle maden raporu sayfalarımızı da özellikle beğeneceğinizi umuyoruz.

Kapağa geçmeden önce her zaman olduğu gibi iki özel konuğumuz sizlerin ilgisini bekliyor. İtalyan Dış Ticaret ve Tanıtım Ajansı Başkanı AnielloMusella ile hem İtalya demir çelik piyasasını, hem de Türkiye ile artırmayı planladıkları ilişkileri konuştuk. Musella, Ankiros 2017 ile birlikte Türkiye’deki demir çelik yatırımlarını arttıracaklarını söylüyor.

Çimento sanayisinin yeni yüzlerinden Medcem, başarıyla sürdürdükleri üretimlerinin detaylarını bizlerle paylaştı. Üretim Müdürü Deniz Özdil ile gerçekleştirdiğimiz bu ilgi çekici röportajı da keyifle okuyacağınızı umarız.

İnceleme sayfalarımızda sondaj sistemlerini tüm yönleriyle ele alıyoruz. Dosya sayfalarımızda ise her ağır sanayi kolunun eli ayağı olan ağır sanayi kabloları merceğimiz altında.

Kompresör, test ölçüm, emniyet… Ağır Sanayi Çözüm ve Uygulamaları sayfalarımız yine “ağır sanayiye dair ne varsa bizde de o var” mottomuza uygun şekilde dolu ve renkli.

Keyifli okumalar dilerim.

Yorumlar

Yorumunu yaz