Güvenlik kamera sistemi seçim ve uygulama detayları

Günümüzde gelir dağılımının en üst ve en alt kesimlerindeki mesafenin artması, rastgele aralıklarla oluşan küresel ve lokal ekonomik krizler, gibi çeşitli nedenlerle, gerek kişilerin, gerekse firmaların güvenlik ihtiyaçları her gün artmaktadır. 

Bir pazar boyutunun artmakta olduğu düşüncesi piyasaya hakim olduğunda, konu ile ilgili bilgi ve tecrübesi olsun olmasın, çok sayıda firma ya da kişinin bu pazardan kısa sürede kar elde etmek düşüncesiyle yer almaya çalışması kaçınılmazdır.

Bir sokakta çok iyi iş yapan bir market açıldığında kısa sürede aynı sokakta farklı marketlerin de ortaya çıkması ve sonuçta çoğunun kapanması gibi, güvenlik sektöründe aynı durum söz konusudur. Herhangi bir mahalle elektrikçisinin, bavulla kapıdan kapıya satış yapan kişilerin, kasabın, bakkalın kamera sistemi satabildiği bir ortamda en önemli nokta kullanıcıların bilinçlendirilmesidir.

Aşağıda çok ayrıntıya girmeden CCTV sistemlerine ilişkin özet bilgiler sunulmuştur

1-GİRİŞ:

Güvenlik kamera sistemi ( CCTV ), her biri bağımsız olarak ortama uygun tasarlanması gereken aşağıdaki kısımlardan oluşur:
1- Kameralar 2- Kayıt Cihazi ve Monitörler 3- Kablaj

İstenen verimi tam olarak sağlayan bir CCTV sistemi oluşturmak için, her birinin aşağıda verilen teknik özelliklere dikkat edilerek, ihtiyaca göre belirlenmesi gereklidir. Her zaman için en pahalı sistem ihtiyaca en uygun sistem olmadığı gibi, sadece en düşük fiyata bakılarak karar verilmesi de son derece yanlıştır. Aşağıda aşırı ayrıntıya girmeden, CCTV sistemi bileşenlerin seçim kriterleri anlatılmıştır.
 

2-KAMERA SEÇİMİ:

Kamera seçiminde dikkat edilmesi gereken temel özellikler aşağıdadır.

1 - Çözünürlük-netlik: Analog sistemde TVL ile gösterilir. Değer arttıkça görüntü netliği artar. (380, 420, 480, 540, 600 TVL vb…)Tatminkar bir görüntü için özellikle dış ortamda minimum 480 TVL kullanılmalıdır. Dijital - IP tabanlı sistemde ise çözünürlükler pixel cinsinden şu şekildedir: HD(1280x720 ), D1(720x576), VGA(640x480), 4CIF(704x576), CIF(325x288), QCIF(176x144) 

2 - Işık hassasiyeti: Lux ile gösterilir. Kameradan görüntü alınabilecek minimum ortam ışığını belirler. Değer düştükçe, kameranın karanlık ortamlarda verdiği görüntü kalitesi artar.  1 lüx loş ortamlarda kötü görüntü verirken, 0,01 lüx, çok az bir aydınlatmada bile tatminkar gece görüntüsü verir.
 
3 - Gece/Gündüz özelliği: Box (lensi değiştirilebilir) kameranın, gündüz iyi ışıkta renkli, gece düşük ışıkta ise siyah beyaz moda geçerek, her ışıkta ortamdan kaliteli görüntü alınmasını sağlama özelliğidir. Özellikle dış ortamda tercih edilir

4 - Görüntü boyutu:  Kameranın, gösterebildiği alanın maksimum boyutlarını belirler 1/3`` geniş bir alanı, 1/4`` ise daha dar bir alanı belirtir.

3- KAMERA TİPLERİ:

Tip-1: Dome Kameralar (Sabit Lensli)

En ekonomik tip kameralardır. Lensleri sabit olduğundan, kuruldukları noktayı değiştirmeden  farklı açılara ayarlama, belli bölgeye zoom yapma, kuvvetli ortam ışığı altında lenslerini kısıp ışık parlamasını engelleme, loş ışıkta-karanlıkta görüntü verme gibi özellikleri genellikle yoktur. Aşağıda kameranın gündüz(solda) ve gece hemen hemen tamamen karanlıkta verdiği görüntüler bulunmaktadır.

Tip-2: Kendinden Gece Görüşlü Sabit Lensli Dome ya da Dış Ortam Kameralar

Tip-1 de verilen kameranın, üzerinde gece görüş aydınlatması bulunan dome ya da dış ortam tipidir. Dış ortamda kullanılanlarda kendinden dış ortam kasası bulunur. Gece tam karanlıkta, üzerlerindeki gece görüş aydınlatmalarını yakarak, tam önlerine çıkıp, ışığı yansıtan cisimleri
gösterebilir; ancak gece açıları gündüz kadar geniş değildir. İzleme mesafesi arttıkça, gece görüş açısı daha da azalır. Geniş bir açıklık alana monte edildiklerinde, önlerinde herhangi bir cisim ya da hareket yoksa, gündüzün aksine tamamen karanlık yada beyaz flu görüntü verir. Bu tip noktalarda Tip-3’te verilen gece-gündüz box kameralardan kullanılmalıdır.

  

Üstteki iki resimde gece görüşlü, sabit lensli kamera,  yerden 10m yukarıya monte edilmiştir ve önünde geniş bir alan vardır. Gece kameranın doğrudan önünden geçen bir cisim ya da hareket olmadığında, sağlıklı görüntü alınamaz.
Altta ise kamera iç ortamda dar açılı ve kısa görüş mesafeli bir alanda merdiven girişinde kullanılmaktadır

Tip-3: Lensi Değişebilir (Box) Kameralar

Bu tip kameraların gövde ve lensleri ayrıdır, lensleri farklı tiplerde seçilip değiştirilebilir, açıları ayarlanabilir, manuel ya da uzaktan zoom yapılabilir. Profesyonel çözümlerdir. Otoiris lens kullanıldığında, ortam ışığına göre lenslerini otomatik açıp kapatarak, çok loş ışıkta bile geniş açı ve tatminkar görüntü verir. Gece az miktarda ortam ışığı olan bir alanda, 480 TVL, 0,001 lüx, gece/gündüz tip otoiris lensli bir kamera iyi bir çözümdür. Dış ortamda kullanılacağı zaman, kamera ve lensin harici ortam kasası içine monte edilmeleri gerekir.

  

Üstteki iki resimde gece-gündüz tipi, otoiris lensli box kamera, gece ortamdaki sokak lambası gibi zayıf kaynakları kullanıp lensini otomatik açtığından, gece-gündüz net görüntü vermektedir.
Altta ise aynı kamera iç ortamda tam karanlıkta kullanılmaktadır. Kameranın yakınına bağımsız bir gece görüş aydınlatma spotu monte edildiğinden, ortam sadece kameranın görüp, insan gözünün göremeyeceği bir ışıkla aydınlatılmaktadır.

Tip-4: PTZ Speed Dome Hareketli - Zoomlu Kameralar:

Tek bir küresel kutu içinde gece-gündüz tip yüksek çözünürlüklü box kamera, motorlu zoom lens, yatay-dikey hareket motorundan oluşan hareketli, zoomlu, programlanabilen kameralardır. Tek bir noktadan çok geniş bir açıyla, özel klavyesindeki joystick, yada programlı tuşlar kullanılarak, istenen noktaya kamera hızla çevrilir, zoom yapılabilir. Kamera programlanarak çok sayıda tur - gözlem noktası belirlenebilir. Kamera bu noktalara sırayla döner, istendiği kadar zoom yapar, belli bir süre bekler ve sonra diğer noktaya geçer.

Tip-5: Gizli Kameralar

Alarm hareket dedektörü, yangın duman dedektörü, kalem, düğme, vida, oda spreyi, kol saati şeklinde yada farklı eşyaların içine saklanabilir tipte kameralardır. Pinhole tip kameranın sadece iğne deliği kadar olan kısmının dış ortamı görmesi yeterlidir. Dolayısıyla mekandaki, koyu renkli tablo, vazo, asma tavan vb. iç dekorasyon malzemesinin içine de gizlenebilir.
Kendi içinde pili bulunan kablosuz, kayıt cihazının yakın bir odada ya da doğrudan cihazın içinde olduğu yada uzaktan canlı izlemek için monitörlü farklı tipleri de vardır.
UYARI: Gizli kamera ile görüntüleme yasal olarak sadece adli merciilerin yetkisinde olduğundan, mekana gizli kamera sistemi kurulduğunda, "Bu Mekan Görünür ya da Görünmez Kamera Sistemiyle İzlenmektedir" şeklinde bir uyarı asılması gerekir.

Tip-6: IP-Network Kameralar

Üstte verilen kameralardan farklı bir tip kamera olmayıp, sadece görüntülerini analog olarak DVR, TV ya da monitöre değil network ya da WEB üzerinden dijital olarak herhangi bir bilgisayara aktaran kameralardır. Genellikle kameranın IP numarası girildiğinde otomatik olarak kameranın içindeki izleme yazılım PCye yüklenerek izlenebilir. Ayrıca bazı IP kameralar ortamdaki bazı cihazların uzaktan açılıp kapatılmasına ve izlenmesine izin verir. (Aydınlatma, dış kapı, otopark bariyeri, kombi, klima, alarm, sulama vb...) Kamera yanından, lokal ağ ya da internet üzerindeki bir PC ile sesli görüşme yapılabilir, görüntülerde hareket tesbit edildiğinde kamera fotoğraf çekip e-mail atabilir vb… Üstte verilen tüm kamera tiplerinin analog yada IP-Network tipleri bulunmaktadır.

Tip-7: Özel Kameralar

Farklı kullanım alanları için tasarlanan kameralardır. (Sualtı araç vb...)
Örnek Araç İçi Kamera+Kayıt Cihazı: Araba, tekne ya da motorsikletlerin ön camına vantuzlu ayağıyla monte edilerek, gidilen yolun görüntüsünün ve harici yaka mikrofonundan araç
içi seslerin dahili karta kaydını yapan kamera + kayıt cihazı içeren tekparça cihazlardır. Özel yazılımıyla saat-tarih bazında görüntü ve sesler kolayca izlenip dinlenebilir, bir bilgisayara arşivlenerek, sesli-görüntülü bir tatil-gezi anı defteri oluşturulabilir. Cihaz sarsıntılardan en az etkilenecek şekilde tasarlanır. Ekstra monitör bağlanarak, aracın başka bir yerinden canlı olarak da izlenebilir. (Otobüs karavan vb..)

4- LENS TİPLERİ: Kendi aralarında farklı varyasyonları olmakla birlikte temel olarak sabit ve otoiris olarak iki tiptir.

 

1. Sabit lensler: Ucuzdur; ancak ortamdaki ışığı kameraya kontrolsüz şekilde birebir gönderir. Dolayısıyla çok aydınlık ortamlarda görüntü parlayabilir, loş ortamlarda ise görüntü kararır.
2. Otoiris Lens: Ortamdaki ışık şiddetine göre otomatik olarak açılıp kısılarak, kameraya giren ışığı ayarlar ve kameranın lüx değerine de bağlı olarak en loş ortamdan, en güneşli güne kadar aynı kalitede görüntü sağlayabilir.

Lenslerde bir başka özellik de, lens açısının ayarlanabilmesini ve elle görüntülenecek cisme zoom yapılmasını sağlayan varifokal özelliğidir. Her iki tip lenste de varifokal özellik bulunabilir. Ayrıca lens seçiminde CCD boyutu, görüş açısı, ışık geçirgenliği gibi bazı teknik parametreler de kullanılır. Görüntülenmesi istenen cisme istendiği kadar yaklaşılabilmesi, görüş açısının ayarlanabilmesi, çok loş ışıkta bile gündüze yakın kalitede görüntü alınabilmesi için farklı lens tipleri seçilebilir. Ancak bunun için kameranın da kendinden sabit lensli değil, box tip olması gereklidir.

5- KAYIT CİHAZLARI:
Kayıt sistemlerinde kullanılan bazı önemli parametreler aşağıda verilmiştir.

1-Hız: Kayıt ve canlı görüntülemede görüntünün saniyede kaç kare taranarak alınacağını belirler. FPS  (Saniyedeki kare adedi) ile ifade edilen değer, kayıt sistemi için verilen toplam fps değerin, kanal adedine bölünmesiyle bulunur. Örneğin 100 fps kayıt hızı olan 16 kanallı bir kayıt sistemi, kamera başına 6.25 fps hızda görüntü kaydeder. Kamera başına 25 fps, canlı görüntüyü, bunun altındaki değerler ise kısmen kesikli görüntüyü ifade eder. Bu değer çok düştüğünde, yürüyen bir kişi önce ekranın en sol tarafında, sonra en sağ tarafında görülüp kaybolabilir, hatta kameranın önünden geçmesine rağmen hiç yakalanamayabilir.

2-Sıkıştırma Formatı: Görüntülerin hard diske ne kalitede ve boyutta sıkıştırılarak kaydedileceğini belirler.  MJPEG eski bir format, MPEG4, H.264 ise daha yeni formatlardır.
Daha iyi sıkıştırma aynı hard diske daha uzun süre ve kaliteli kayıt demektir.

3-Görüntü Alanı: Kayıt edilen ya da canlı izlenen görüntülerin, ekranın ne kadarlık kısmını kaplayacağını gösterir. Pixel cinsinden verilir. Örnek: 704x576 (Maksimum), 704x288, 352x288, 160x112 (Min)  Değerin olabildiğince büyük olması istenir. HD(1280x720 ), D1(720x576), VGA(640x480), 4CIF(704x576), CIF(325x288), QCIF(176x144)

4-Diğer: Görüntülerin network ve internet üzerinden izlenebilmesi, network-WEB izlenme hızı, aynı anda izleyecek kullanıcı adedi, internetten bağlanıp lokal PCye kayıt alınabilmesi, görüntünün farklı monitörlere farklı formatlarda verilebilmesi, harekette bir cihazın, sirenin açılabilmesi gibi farklı özellikler de bulunur.

KAYIT VE GÖRÜNTÜLEME SİSTEMLERİ:

1-Bilgisayara takılan CCTV Kartları:


Kullanılabilecek uygun bir bilgisayar mevcutsa ekonomik bir çözümdür. Bilgisayar üzerinden kamera ışık, kayıt ve uzak erişim ayarları kolaylıkla yapılabilir, eski kayıtlar izlenip kaydedilebilir, uzaktan internet üzerinden sisteme erişilip tüm sistem kontrol edilip izlenebilir. Bu sistemin dezavantajı, Windows tabanlı bir PC de çalışması nedeniyle, kilitlenme-donma olabilmesi, virüslerden etkilenebilmesi, yetkisiz müdahale riskinin bulunması ve zamanla tekrar kurulum gerektirebilmesidir.

2-Bağımsız Kayıt Cihazı:

Tip-1’den farkı, bu iş için üretilmiş bir donanım-yazılım paketi olması, genelde Windows dışı işletim sistemi bulunup, donma-kilitlenme
olasılığının minimum olması, güvenilir olmasıdır. Dışardan yetkisiz müdahalelere karşı daha korumalıdır. Profesyonel bir çözümdür.
Seçim yaparken, hız, sıkıştırma formatı, görüntü alanı gibi noktalar önemlidir. İzlemek için TV-monitör gerekir. Kartlı çözüme göre pahalıdır.

3-Kamera+DVR Birleşik Cihazlar:
Bu tip cihazlarda kamera+kayıt cihazı tek kasada toplanmıştır. Görüntüleme genellikle kamera içindeki çıkartılabilir karta yapılır. Görüntülere bir bilgisayardan USB port üzerinden ya da kart bir PC’ye takılarak ulaşılır. ( Bkz. Tip-7 Özel Kameralar )

6- MONTAJ:

1- Kablo:  Görüntü kalitesi için kullanılacak kablonun büyük önemi vardır. Çoğunlukla 1+4 CCTV kablosu kullanılır. Ucuzdur, 100-150 m’ye kadarki mesafelerde, iç ortamda ekonomik bir çözüm sağlar. Aynı kablodan hem görüntü, hem kamera beslemesi gönderilebilir ancak uzun mesafelerde, dış ortamda, RG59, RG6, RG9P, RG11P, RG6U6P vb. farklı görüntü kabloları ve ayrıca 3x1.5 gibi besleme kablosu çekilmesi gerekebilir. Kablo seçimi tamamen kamera-kayıt cihazı mesafesine ve kablo çekim ortamına bağlıdır. 

2- Enerji: Kamera enerjilerinin mutlaka ONLINE UPS üzerinden verilmesine ve topraklamaya dikkat edilmelidir.

3- Montaj Yeri: Kameraların olabildiğince saçak altı, gölge, doğrudan karşı ışık almayan, merdivensiz ulaşılamayan yerlere monte edilmesi tercih edilmelidir. Çoğu harici kasalı kameranın ısıtıcılı-fanlı sıcaklık koruması olmasına rağmen, doğrudan güneşin altına yerleştirilen bir kameranın, aşırı sıcak günlerde havalandırmasının yetersiz kalıp, görüntüsünü kesmesi mümkündür. Bu durumda kameraya ekstra bir gölge temin edilmelidir.

7- GENEL BİLGİLER:

Hemen hemen her tip kamera gündüz, düzgün ışık koşulları altında, görüntü netliklerine (çözünürlüklerine) bağlı olarak, tatminkar görüntü verebilir. Ancak kullanılacak ortamdaki netlik ihtiyacı,  görüntülenmesi istenen objeler, alan derinliği, gece görüş açısı, gece ışık parlamaları ve ortamdaki aydınlatmaya göre farklı kameralar seçilmesi gerekebilir. Kameranın çok ucuz ya da pahalı olması ana seçim kriteri olmamalıdır. Bazı montaj şartlarında çok ucuz bir kamera, pahalı bir kameranın sağladığı faydanın aynısını da sağlayabilir.

CCTV sistemi tasarım ve montajı bir mühendislik çalışması olduğundan sistem seçiminde en önemli nokta güvenilir üretici, ithalatçı ve montaj firması seçimidir. Günümüzde internetten, e-mail reklamlarıyla ya da kapıdan satış yoluyla çok sayıda kamera ve kayıt cihazı piyasada bulunmakta ancak bir yılı bulmadan ürün satıştan kaldırılmakta ya da garanti süresince sürekli arıza çıkartarak, garanti kavramını anlamsız kılmaktadır. Önerilen kameraların genellikle teknik özellikleri verilmemekte ya da kullanımda farklı performans sağlamakta, seçimde sadece fiyat öne çıkartılmaktadır.

Bir önemli nokta da markadır. Piyasada içinde SONY CCD ibaresi geçen kameralar son kullanıcı tarafından SONY marka olarak algılanmaktadır; ancak bu ibare sadece kameranın içinde yer alan ışık algılayan bir parçayı ifade etmektedir. Tamamen orijinal SONY bir CCTV kameranın fiyat mertebesi çok daha yüksektir.      

Sistem kurulumu sırasında keşif yapılmış bile olsa, tüm kameralar bir seferde sipariş edilmemeli, önce kablaj tamamlanıp kayıt cihazı alındıktan sonra, birkaç farklı tip kamera kritik alanlara monte edilip, gece-gündüz performansları görülmeli, buna göre diğerleri seçilmelidir. CCTV sisteminde ortaya çıkan işletme problemlerinin en önemlisi, bir süre kullanım sonrasında sistemde kamera seçim hatalarına rastlanmasıdır.    

8- SIK SORULAN SORULAR:

Soru- Kaç metreye kadar net görebilirim, yüz seçebilirim, plaka okuyabilirim ?
Cevap- Bu konu sadece kamera tipine bağlı olmayıp, aşağıdakilerin bir bütünüdür:

a- Kullanılan kameranın TVL ile ifade edilen netlik oranı
b- Kamera ile cisim arasındaki mesafe, izlenecek alanın metrekaresi
c- Kullanılan lens tipi (Zoom, otoiris vb...)
d- Kayıt cihazının ve kullanılan monitörün netliği (1280x800, 480TVL vb...)
e- Görüntülemek için TV yada CCTV monitörü kullanılması (Tüplü-CRT CCTV monitörleri TV ye göre yüksek netlik verir.)
f- Görüntünün kayıt cihazı yanından ya da LAN - İnternet üzerinden izleniyor olması
g- Ortamdaki ışık şiddeti ve ışığın gelme yönü gibi birçok konu düşünülmelidir

Dolayısıyla, genel bir alan görüntüsü mü yoksa ağırlıklı olarak yüz mü seçmek istendiğine karar verilmesi ve ortamda keşif yapıp uygun bir kamera tipi, adedi ve montaj yeri tesbit edilmesi gerekir.  Bir apartman kapısında basit bir dome kamerayla net bir yüz tesbiti yapılabilirken, 100m lik aydınlık bir site duvarında her 10m ye ucuz bir kamera kullanılması ya da bir noktaya hareketli-zoomlu kamera kullanılması da gerekebilir. Bölge gece loş yada karanlıksa uzun menzil gece görüşlü kameralar yada gece-gündüz box kamera ve ekstra bir gece görüş spotu kullanılarak gündüze yakın kalitede görüş sağlanabilir.

Herşeyden önce izlemek istediğiniz alanın genişliğini tespit etmeniz gereklidir. Örneğin, 1000 m2 bir otopark alanında, ideal şartlarda plaka veya yüz tanımlama yapabilecek detayı izlemek için; 30 adet analog cctv kamerasına, veya 7 adet 1,3 Megapixel network kamerasına, veya 3 adet 3,1 megapixel network kamerasına ihtiyaç vardır. Ancak ekonomik nedenlerle genelde giriş-çıkış gibi bazı noktalara önem verip, diğer kısımların genel olarak görüntülenmesi tercih edilir.
 
Soru- Sistem kaç günlük kayıt tutar?
Cevap-
İstenebilecek kayıt süresi kullanım yerine göre değişmekle birlikte (Banka, askeri tesis, apartman vb...) aşağıdakilere bağlıdır:

a- Kullanılan hard diskin kapasitesi (160 GByte, 500 GByte vb...)
b- Kameraların sürekli mi, sadece hareket durumunda mı kayıt yaptığı (Sürekli kayıt gereksiz yer tutar.)
c- Kayıt sistemin görüntü sıkıştırma formatı (MPEG4, MJPEG formatına göre daha verimlidir.)

Ancak genel olarak birçok sistemde hard disk arttırılabilir ve bilgisayarcılarda kolayca bulunabilir. Uygun hard disk kullanılarak yıllık kayıt tutulması bile mümkündür. Her durumda minimum 1 haftalık kayıt süresi olmalıdır

Soru- Birileri kamerayı yerinden sökerse ne olur?
Cevap- Çoğu sistemde görüntünün birden kaybolması durumunda bir siren çıkışı çalışmaya başlar ve güvenlik personeli bölgeye yönlendirilebilir. Ayrıca uygun bir kamera yerleşimi yapıldıysa, kamerayı söken kişinin görüntüsü de kayda girebilir.

Soru- İnternette çok ucuz bir kamera buldum. Sizin seçiminiz yerine bunu kullanabilir miyiz?
Cevap- En ucuz kamera bile gündüz çok iyi ışıkta, bir TVde iyi-kötü görüntü verir. Piyasadan 30-40 USD fiyatla bulabileceğiniz 380 TVL bir dome kamera sürekli aydınlık bir apartmanın iç kapısını ya da yan odada ışıkta uyuyan çocuğunuzu evde TVden seyretmek için yeterlidir ancak bir site giriş kapısı ya da dış duvarında kullanılacağı zaman, çöpe atılmış paradır. Gece güvenliğin en önemli olduğu zamanda görüntü vermez, bir kış geçirmeden arızalanır, garanti süresince sürekli firmaya yollayıp almak gerekebilir, sürekli kargo parası verebilirsiniz ve en sonunda uygun bir ürünle değişimi gerekir.
    
Uygulandığı yere ve amaca uygun teknik özellikleri olan kamera ve sistem seçimi, uzman firmalara bırakılması gereken bir konudur. Kamera seçiminde tek kriter fiyat değildir. Sadece yandaki odada uyuyan çocuğunuzu gündüz TV’den seyretmek gibi bir amaçınız yoksa, üstte verilen teknik detaylara göre internet, bakkal, kasap ya da seyyar satıcıdan değil profesyonel bir güvenlik firmasından kamera sistemi, garanti ve çözüm birlikte satın alınmalıdır.

9- CCTV SİSTEM TİPLERİ :

Güvenlik Kamera Sistemleri (CCTV) temel olarak Analog ve Dijital-IP olarak iki tiptir. Dijital en son piyasaya çıkmış olan teknolojidir.

Analog CCTV Sistemi:

* Analog kameralardan bir dijital kayıt cihazına görüntüler birer kabloyla gelir.

* Kayıt cihazında bu görüntüler kaydedilir, monitöre yada TV’ye çeşitli formatlarda verilir (Tekli, dörtlü, 16lı, PIP vb...)

* Kayıt cihazından mevcut ağa, yada ADSL modemle internete bağlantı yapılarak, dijital ortamda da canlı ve eski görüntülere herhangi bir bilgisayar, PDA yada cep telefonundan ulaşılabilir.

* Sisteme sonradan yeni bir kamera eklemek için o noktadan kayıt cihazına kablo çekilmesi gerekir.

* Sistem ilk kurulum maliyet, özellikle orta ve büyük çaplı sistemlerde dijital sistemlere göre ucuzdur.

Dijital-IP CCTV Sistemi:* Dijital-IP kameralardan görüntüler mevcut ağa doğrudan dijital olarak gelir.

* Görüntüleri izlemek için lokal ağdan ya da internet üzerinden bir PC, PDA yada cep telefonundan kameraya I. Explorer ile bağlanmak yeterlidir.

* Görüntü kaydı için özel bir cihaz gerekmez, ağdaki bir PC kullanılabilir, bu PC’nin hard diskine kaydedilir, eski kayıtlar izlenir, sistem yönetilir.

* Her kamera bağımsız olarak ağ ya da internetteki herhangi bir bilgisayara ekstra yazılım satın almadan kaydedilir.

* Tek tek kameralara bağlanarak ya da tüm görüntülere ağdan yada internetten bir bilgisayar, PDA yada cep telefonundan ulaşılabilir.

* Uzaktan izlenecek her bir kamera için ayrı ayrı şifre tanımlanabilir. Dolayısıyla site sakinleri çocuk oyun alanını şifresiz görebilirken, çevre kameraları için şifre tanımlanabilir.

* Kameralardan analog sistem gibi belli bir noktaya (Kayıt Cihazı) ayrı ayrı kablo çekmeye gerek yoktur, en yakın network switch`e bağlantı yapılabilir.

* Sisteme sonradan yeni bir kamera eklemek için o noktadan en yakın switch`e kablo çekilmesi yeterlidir.

* Kamera yanından ağ yadaki internetteki herhangi bir PC ile:

1-Sesli videokonferans yapılabilir.
2- Kamera yanındaki bir lamba, siren çalıştırılabilir, kapı açılabilir.
3- Yakındaki bir kapı açıldığında, kamera otomatik olarak kayda girebilir, fotoğraf çekip e-mail atabilir.

 

 
HABERİN DEVAMI İÇİN AŞAÐIDAKİ LİNKLERİ TIKLAYINIZ:

IP kamera tercih etmenin 10 nedeni?

IP kameralar ve hayatımıza getirdiği kolaylıklar


Türkiye’nin ilk ve tek IP kamera üreticisiyiz


Bosch’tan uzun mesafe hepsi-bir-arada gündüz/gece kamerası

Samsung 7.Geleneksel CCTV Ürün Semineri İstanbul Kalyon Otel’de gerçekleştirildi

Güvenlik kamera sistemi seçim ve uygulama detayları