Makina Destek Yazılım Çözümleri

Makina Destek Yazılım Çözümleri

Dünya genelinde 300 binden fazla kurulu robotu bulunan ABB’nin robotları, metal işleme alanındaki hemen hemen tüm makinalara entegre edilebiliyor. En çok tercih edilen uygulama alanlarını plazma ve lazer kesim, su jeti uygulamaları, taşlama, çapak alma, pres besleme, abkant büküm ve CNC besleme olarak sıralayan ABB Robot Bölümü Satış Teknik Destek mühendislerinden Semih Akkuş ile görüştük.

 

 

ABB endüstriyel robotlar, modüler üretim sistemleri ve servis konularında önde gelen global bir tedarikçidir. Güçlü çözümlere odaklanarak; üreticilerin verimliliğini, ürün kalitesini ve iş güvenliğini artırmaya yardımcı olan firmanın, dünya genelinde 300 binden fazla kurulu robotu bulunuyor.

 

Müşterilerinize mühendislik anlamında da yardımcı oluyor musunuz, genel itibariyle çözümlerinizden bahseder misiniz?

Robotların endüstride kullanım alanları her geçen gün artmaktadır. Sektörde robotlar kaynak, taşıma, paketleme, kesme, tezgah besleme, abkant büküm, yapıştırma, taşlama, montaj gibi uygulamalarda kullanılmaktadır. Bu uygulamalar için projelendirme, simülasyon hazırlama, tasarım, programlama, devreye alma ve satış sonrası destek konularında müşterilerimize, ABB Robotik Türkiye olarak Proje, Satış/Satış Destek ve Servis bölümlerimizde çalışan uzman mühendis kadromuzla destek olmaktayız. Müşterilerimize verdiğimiz teknik destek konuları arasında uygun robot tipi ve opsiyonlarının belirlenmesi var. Robotun kullanılacağı uygulama, taşıyacağı ağırlık, erişim mesafesi ve çalışacağı ortam göz önünde tutularak uygun robot ve opsiyonlarının seçimi yapılır. Örneğin; bu bir taşıma robotuysa gripper ve taşıyacağı yükün ağırlık merkezi bulunur ve bu datalar ABB RobotLoad programı kullanılarak her bir eksene gelen yük ve atalet momentleri hesaplanarak seçilen robotun uygunluğunun kontrolü yapılır. Erişim çalışması ve simülasyon hizmeti sunuyoruz. ABB’nin robotlar için geliştirdiği RobotStudio programına projede kullanılacak robotlar, pozisyonerler ve ekipmanlar çağrılarak yerleşim planı oluşturulur. Oluşturulan yerleşim planında erişim çalışmaları tamamlandıktan sonra simülasyon hazırlanır ve çevrim süresi analizi yapılır. Demo çalışmaları kapsamında sahamızda bulunan ark kaynağı (MIG/MAG), spot kaynağı, PickMaster, ICC, Scara, YuMi, paletleme, ForceControl demo hücrelerimizde müşterilerimizin uygulamalarına yönelik test çalışmaları yapmaktayız. Programlama desteği çözümlerimizde uygulanacak prosese göre robot arka plan programları yazılır ve standartlara uygun gerekli kütüphaneler hazırlanır. Devreye alma aşamasında robotik sistemlerin sahada kurulum ve devreye alma süreci vardır. Ayrıca satış sonrası hizmetler de sunuyoruz.

 

Metal işleme alanındaki hangi makinalara robotlar akuple edilebiliyor?

Metal işleme alanındaki hemen hemen tüm makinalara robotlar entegre edilebiliyor, en çok tercih edilen uygulama alanları arasında plazma kesim, lazer kesim, su jeti uygulamaları, taşlama, çapak alma, cilalama, talaş kaldırma, pres besleme, abkant büküm, CNC besleme olarak sayabiliriz.

 

Son yıllarda robot teknolojileri makina sektöründe de yaygın bir kullanım alanı buldu. Sac işleme sektöründeki robotların teknolojileri hakkında gelinen nokta nedir?

ABB’nin pazarda en güvenilir robot performansına ve teknolojisine sahip olmasının arkasında yatan en önemli neden, yazılımda akıllı hareket teknolojisi fonksiyonlarının gelişimine odaklanmış olmasıdır. Metal işleme proseslerinde hassasiyeti, kaliteyi artırmak, sürekliliği sağlamak ve devreye alma sürelerini kısaltmak için ABB bünyesinde geliştirilmiş birçok yazılım ve arayüzler bulunmaktadır. Özellikle metal işleme proseslerinde tercih edilenler: RobotWare Machine Tending, RobotStudio Machine Tending PowerPac, ForceControl, Absolute Accuracy, Advanced Robot Motion, SoftMove, Sensor Synchronization, Analog Synchronization, RobotWare Cutting gibidir. Bunlardan bazılarını açıklayalım:

RobotWare Machine Tending: Bağımsız, denetleyici tabanlı, programlama, konfigürasyon ve çalıştırma aracı olarak tasarlanmış aynı zamanda RobotStudio Machine Tending PowerPac ile sıkı bir şekilde entegre edilmiştir. Sezgisel ve özelleştirilebilir bir grafik kullanıcı arabirimi, kolay bir üretim takip ve kontrolünün yanı sıra otomatik program ve parça seçimi sağlar. Arayüz, daha az eğitim görmüş bireylerin bile en yaygın görevleri kontrol edebilecekleri şekilde tasarlanmış olmasına rağmen, yazılım daha gelişmiş kullanıcılar için güçlü RAPID kodlama araçlarına sınırsız erişime sahiptir.

RobotStudio Machine Tending PowerPac: ABB'nin güçlü basit PC tabanlı programlama aracı olan RobotStudio'nun eklentisi, 3D sanal ortamda makina destek robot hücrelerinin hızlı, kolay oluşturulması ve düzenlenmesi için bir platform sağlar. Sık kullanılan gripper ve istasyon türleri için bir kütüphane vardır ve sanal dünyada bir hücre kurmak ve çalıştırmak çok kolaydır. Buna ek olarak güvenlik; sanal bir ortamda güvenli Home pozisyonu tanımlama kabiliyeti ile basitleştirilmiştir.

Force Control: Kuvvet kontrolünün amacı robotu temas kuvvetlerine duyarlı kılmaktır. Bunun sonucunda robot malzeme yüzeyini “hissedebilir”. Yüzeyin kesin konumu bilinmese dahi robot yüzeye sabit bir kuvvet uygulayabilir. Metal malzemelerde, yüzeyden talaş kaldırma, çapak alma, parlatma, frezeleme, taşlama gibi uygulamalarda bu özellik sıkça kullanılır.

SoftMove: Bu opsiyonla robot boşta salınır ya da yay gibi davranacak şekilde ayarlanabilir. Boşta salınım modunda iken belirlenmiş bir yönde serbest yüzen şeklinde olur ve robot pozisyonu harici bir kuvvetle değiştirilebilir. Pres besleme, makinadan parça çıkarmada, şok kuvvetleri ve titreşimleri absorbe etmekte kullanılır.

Sensor Synchronization, Analog Synchronization: Robotun tezgahla senkronize olacak şekilde çalışmasını sağlar. Pres uygulamalarında, abkant büküm preslerinde, CNC tezgah beslemeleri gibi uygulamalarda sık kullanılan opsiyonlardır.

Advanced Robot Motion: Robotun bağlantı yerlerinde sürtünmeden kaynaklanan yörünge sapmalarını azaltmak, yörünge hassasiyetini artırmak amaçlı kullanılan bir opsiyondur. Düşük hızlı (10-100 mm/sn) kesme işlemlerinde kullanışlıdır. Örneğin; küçük çaptaki dairelerin kesilmesi…

Tüm ABB Robotik ürünleri, 53 ülkede ve 100'den fazla yerde ABB Robotik’in global satış ve servis organizasyonu tarafından tamamen desteklenmektedir.

 

Tezgah yükleme yahut boşaltma robotları üretim hızını artırarak, birim maliyetleri düşürüyor… Firmanız nazarında sağlanan avantajlardan bahseder misiniz?

Doğru projelendirilmiş bir robotik sistemin işletmeye kazandırdığı başlıca avantajlar arasında ürün kalitesinde sürekliliği ve standardı sağlamak, üretim hızını artırmak, işçilik maliyetlerini azaltmak, hataları en aza indirmek, verimliliği artırmak, prosesleri geliştirmek, üretimi iyileştirmek sıralanabilir.

 

Sac işleme alanındaki üreticilerin, tezgahlarda kullanılan robotlar hakkındaki bilgi düzeyi sizce nasıl?

Sektörde maalesef robotu bilen kalifiye eleman açığı bulunmaktadır. ABB Türkiye olarak sektördeki bu açığın farkındayız. ABB olarak hedefimiz pazara ABB robotlarını bilen, kalifiye eleman yetiştirmektir. ABB İstanbul lokasyonumuzda Temel ve İleri Seviye Robot, RAPID, Robot Studio, Programlama eğitimleri vermekteyiz ve sahamızda bulunan eğitim robotlarımızla da öğrenilen teorik bilgilerin pratiğe dökme imkanı sunmaktayız. Düzenlediğimiz müşteri günleriyle ve katıldığımız fuarlarla da müşterilerimizi bilinçlendiriyoruz.

 

Sizin robotlarınız sac işleme makinalarına entegre edildikten sonra bakım süreci nasıl işliyor?

Kurulumdan hizmet ömrünün sonuna kadar ABB olarak robotların sağlıklı çalışmasını önemsiyoruz. "Her şey için aynı" servis anlayışına inanmıyoruz. Müşteriyle birlikte hazırlanan ve müşteriye özel servis paketlerimizle performans, çalışma zamanı ve ürün ömrünün artırılmasını sağlıyoruz. Global olarak 53 ülke ve 100'den fazla noktada, bin 300 servis uzmanımızla hizmet sunmaktayız. Vaadimiz, ABB robot ve sistemleri dünyanın neresinde olursa olsun birinci kalite hizmet sunmak ve müşterilerimizin ABB robotlarını almaya devam etmesini sağlamaktır.

 

Son dönemde yaptığınız herhangi bir yatırım var mı ya da olacak mı?

ABB’nin ürün gamını genişletmek için yatırımları devam ediyor. ABB 2016 yılında merkezi İsveç Jönköping’de bulunan, makina destek uygulamalarının robotik hücre çözümlerinde hızla büyüyen ve pazarın önde gelen sağlayıcısı Svia’yı satın aldı. Makina destek prosesinde otomasyon çözümleri sunan Svia, CNC tezgahlara parça besleme ve ikincil proses olarak adlandırdığımız markalama, yıkama gibi uygulamalar için robotik hücreler üretmektedir. ABB, Svia’yı satın alarak, makina destek portföyünü otomotiv, plastik, elektronik gibi endüstriler için gelişmiş ve vizyonla bütünleştirilmiş çeşitli uygulamalarla genişletiyor. ABB, collaborative (iş birlikçi, insan ile beraber çalışabilen) robot alanında sunduğu hizmetleri genişletmek üzere Gomtec GmbH’ı satın aldı. Almanya'nın Münih kentinde bulunan Gomtec, 25 çalışanı ile farklı endüstrilerdeki müşterileri için mekatronik sistemler geliştiren, mekanik, elektrik, telekomünikasyon, kontrol ve bilgisayar mühendisliğini birleştiren özel bir şirkettir. Gomtec’in teknoloji platformu ile ABB’nin, koruyucu çit ve kafeslere ihtiyaç duyulmadan çalıştırılabilen, yeni uygulamaları üretmek için fırsatları genişleterek yeni nesil “güvenlik için tasarım” prensibiyle insan ile birlikte çalışabilen iş birlikçi robotların geliştirilmesini güçlendirecek. ABB ve Gomtec'in yenilikçilik ve robotik konusundaki ortak tutkusu, endüstrinin insan-robot iş birliğine bakış biçimini zorlayan yeni teknolojilerin oluşturulmasını sağlayacak.

 

Pazar payınızı artırmak için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz? Fuarlara katılım yeterli oluyor mu?

Her firma gibi pazar payımızı artırmak için çalışmalar yapıyoruz; ama bizim için önemli olan müşterimize yakın olmak ve beraber çalışma ruhunu yakalamaktır. Fuarlara katılım, özellikle yeni ürünlerimizi tanıtma ve ürünlerimizdeki teknolojik gelişimleri anlatmak için önemlidir. Pazar payını büyütme ve pazarlama stratejisini geliştirme için fuarlara katılımı ABB olarak önemsiyoruz. Fuarların haricinde zaten müşterilerimiz istedikleri her zaman bizlere ulaşabilmekteler.

 

2017 için stratejilerinizi belirlediniz mi?

2017 yılı için hedeflerimizi ve stratejilerimizi belirledik. ABB Türkiye Robot departmanı olarak Türkiye pazarından sorumluyuz; fakat entegratörlerimiz son yıllarda yurt dışındaki pazarlara da iş yapmaya başladılar ve bu durum bizleri mutlu etmektedir. 

 

 


SEMİH AKKUŞ KİMDİR?

Makina ve Uluslararası Kaynak Mühendisi olan Semih Akkuş, 1983 yılında doğdu. Çalışma hayatına 2004 yılında İzmir Şimşek Ambalaj firmasında başladı. ABB robotlarıyla tanışması, AB Rotech firmasında 2010 yılında oldu. Alman FEE GmbH firmasında Robot ve Simülasyon Bölümü’nde Robotik Mühendisi olarak çalışmaya başlayan Akkuş; Türkiye’de Ford projesinde, Almanya ve Çin’de BMW projelerinde görev aldı. Semih Akkuş, şu anda ABB Türkiye Robot Bölümü’nde Satış Teknik Destek Mühendisi olarak çalışmalarını yürütüyor.

Yorumlar

Yorumunu yaz