Kapasite ve Verim Artışı

Kapasite ve Verim Artışı

2003 yılından beri İzmir’in Aliağa bölgesinde enerji faaliyetlerine devam eden Enka Doğalgaz Çevrim Santrali, 90 milyon dolar yatırımla hem verimini hem de kapasitesini artırdı. General Electric markasıyla birlikte yürütülen modernizasyon çalışmaları kapsamında santralin veriminin artırılması, kapasitenin yükseltilmesi ve yanma bozukluğu olmadan makinelerin yükünü düşürülebilmesi gibi temel amaçlar hayata geçirildi.  


“Modernizasyon çalışmaları için 90 milyon dolar yatırım bedeli ayrıldı” 


Enka Aliağa Doğalgaz Çevrim Santrali, hem verimi hem de kapasiteyi artırmak için General Electric ile birlikte modernizasyon çalışmasına imza attı. Toplamda 1520mw kurulu güce ulaşan santral, aynı zamanda verimliliğini 56’dan 57’ye yükseltti. 


Enka Aliağa Doğalgaz Çevrim Santrali’nin modernizasyon çalışmaları konusunda önemli bir ekip çalışmasına imza atıldığını ve santrali daha verimli bir noktaya getirildiğini anlatan Enka Aliağa Doğalgaz Çevrim Santrali İşletme Müdürü Tuncer Baççıoğlu, Enka’nın bu projeye 90 milyon dolar yatırım yaptığını ifade ediyor. Baççıoğlu modernizasyon çalışmalarıyla ilgili merak ettiklerimizi ise şu sözlerle özetliyor: “Projedeki temel amaç verimin artırılması, kapasitenin yükseltilmesi ve yanma bozukluğu olmadan makinelerin yükünün düşebilmesiydi. Bir diğer amacımız ise yanma ayarı denilen parametreleri doğru şekilde düzeltmekti. Biz bu işlemi sözlü olarak yapıyorduk. Uzman kişi bir takım parametreleri değiştirip yanmayı düzenliyordu. Bu proje kapsamında otomatik ayar sistemini öngördüler.” 


 Haberin Tamamı ST Elektrik Enerji Dergisi'nin Mart 2016 Sayısında

Yorumlar

Yorumunu yaz