Üretim Tesislerine Kojenerasyon Yatırımı

Üretim Tesislerine Kojenerasyon Yatırımı

Saray Bisküvi, günümüz çağdaş enerji yönetimi teknikleri içinde ön sıralarda yer alan, yakıt tasarrufu ve enerji verimliliği elde edilmesini sağlayan kojenerasyon yatırımları gerçekleştiriyor. Kırklareli ve Karaman üretim fabrikaları içinde kurulumu başlayan kojenerasyon santralleri ile Saray Bisküvi aynı zamanda çevreye katkıda bulunuyor.


Aylık ortalama 700.000 kWh  elektrik tüketimi bulunan Saray Bisküvi, imalatın  yüksek olduğu dönemlerde aylık 950.000 kWh  tüketimlere ulaşıyor.  Enerji ihtiyacını Karaman OSB Müdürlüğü’nden karşılayan marka, yakın zamanda 2 megawatlık kojenerasyon sistemini devreye alarak yenilenebilir enerji ile maksimum verimlilik elde etmeyi hedefliyor. Saray Bisküvi’nin 2 milyon Euro yatırım bedeli ile hayata geçireceği proje sayesinde Türkiye’nin elektrik ve ısı ihtiyaçları çerçevesinde önemli tasarruflar gerçekleştirilmesi amaçlanıyor. Geleneksel elektrik üretim sistemlerinde verim yüzde 35-40 civarındayken, kojenerasyon sistemiyle üretilen enerji verimliliği yüzde 95'e, yakıt tasarrufu ise yüzde 40'a kadar çıkıyor.

Saray Bisküvi Üretim ve Yatırımlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Ertabak, “Kojenerasyon yatırımlarımızla üretimde verimliliği hedeflerken aynı zamanda da gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir çevre bırakılmasını amaçlıyoruz” diyor. 


Haberin Tamamı ST Elektrik Enerji Dergisi'nin Haziran 2016 Sayısında

Yorumlar

Yorumunu yaz