Yılda 360 Bin TL Enerji Tasarrufu

Yılda 360 Bin TL Enerji Tasarrufu

Bursa merkezli tekstil firması Polyteks ile Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketi Enervis ile ortak yürütülen “Basınçlı Hava Hattı Revizyonu Projesi” sayesinde enerji harcamalarında yıllık 360 bin TL tasarruf edildi, 2500 ağaca eşdeğer karbondioksit salınımı engellendi.

“Basınçlı Hava Hattı Projesi ile Enerji Tasarrufu Sağlıyoruz” 

Türkiye sanayisi için örnek bir projeye imza atan Polyteks ve Enervis, hazırladıkları “Basınçlı Hava Hattı Revizyonu” projesi ile yılda 360 bin TL’lik enerji tasarrufu yapmaya hazırlanıyor. 

Bursa’nın önde gelen tekstil firmalarından Polyteks ile ortak gerçekleştirilen “Basınçlı Hava Hattı Revizyonu Projesi” ile ilk verilere göre, proje maliyeti 19 ayda amorti edilecek ve şirket elektrik faturalarına yılda 360.000 TL daha az para ödeyecek. Projenin temel hedefi, işletme içerisinde 7,5 Bar basınçta kullanılmakta olan basınçlı hava tesisatını, işletmenin daha düşük basınçta hava ihtiyacı olan üretim noktaları için ayırarak işletmedeki bazı kompresörleri daha düşük basınçta çalıştırmak suretiyle enerji verimliliği sağlamaktı. Bu amaçla işletmede kullanılmakta olan 11 adet kompresörün 8’i daha düşük basınçta çalıştırılacak şekilde tesisatta gerekli revizyonlar yapıldı. Aynı zamanda revize edilen basınçlı hava tesisatının tamamı spesifik enerji tüketimlerinin, sistemde meydana gelebilecek arızi durumların, sistemde tanımlanmış olan alarm durumlarının, sağlanan enerji tasarrufunun sürekli olarak izlenerek, yönetici ekranına anlık bilgi akışını sağlayacak şekilde izleme ve otomasyon sistemi kontrol altına alınması sağlandı. Projede kullanılan SCADA (Uzaktan Kontrol ve Gözlemleme Sistemi) sistemi sayesinde ise çalışmanın tüm süreçlerindeki kazanımların takibi ve kaydı yapılabilmektedir. Aynı işi daha az maliyet ve elektrik tüketimiyle yaparak enerji tasarrufu sağlayan “Basınçlı Hava Hattı Revizyonu Projesi”, hem kullanılan sistem ve ekipman kalitesi hem de uygulanan Enerji Performans Sözleşmesi (EPS) iş modeli açısından Türk sanayisi için örnek teşkil ediyor. Polyteks Makine Enerji Müdürü Seçkin Çakır ile bir araya geldik ve fabrikada uygulanan enerji tasarrufu yatırımı ile ilgili detayları konuştuk. Enerji tasarrufu için bu projenin haricinde LED Aydınlatma sistemine geçtiklerini ve pompa sistemleri içinde belli iyileştirmeler yaptıklarını söylüyor. Yeni dönemde ise Ar-Ge Merkezi kurmaya hazırlandıklarının altını çizen Çakır, bu proje için 100 Bin dolar yatırım yaptıklarını belirtiyor. 

   


Yorumlar

Yorumunu yaz