Enerji Verimliliği Alanında Ödüllü Proje

Enerji Verimliliği Alanında Ödüllü Proje

Türkiye'nin en köklü gıda firması Tamek, üretimde sağladığı enerji verimliliği ile enerji yoğunluğunu iki yılda yüzde 66,9 oranında azalmayı başararak Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması (SENVER) kapsamında büyük ödüle değer görüldü.

“İki Yıl İçerisinde Enerji Verimliliğini Yüzde 66,9 Oranında Azalttık”

Gıda ve içecek ürünleri sunan Tamek, Bursa-Karacabey, Balıkesir-Manyas, Manisa-Salihli'de ve Kıbrıs’da bulunan fabrikalarında gerçekleştirdiği projelerle iki yıl içerisinde yüzde 66,9 oranında enerji verimliliği elde etti. 

Gelişmiş teknolojileri kullanarak yerli ve yabancı pazarlara gıda ve içecek ürünleri sunan Tamek, 1955 yılından beri sektördeki yerini sağlamlaştırarak ilerliyor. Bursa-Karacabey, Balıkesir-Manyas, Manisa-Salihli'de ve Kıbrıs’da bulunan fabrikalarında gerçekleştirdiği önemli projelerle yüksek oranda enerji verimliliği elde ediyor. Fabrikanın üretim miktarını, yeni dönem hedeflerini ve enerji verimliliği projelerini konuşmak için bir araya geldiğimiz Tamek Üretim Operasyonları Direktörü Semih Karadeniz “İki yıl içerisinde enerji verimliliğini yüzde 66,9 oranında azalttık” diyerek başlıyor konuşmasına. Bu orana nasıl ulaştıklarını ise şu sözlerle anlatıyor: “Süreç içinde enerji verimliliğini arttırmak amacıyla, üretim tesislerinde ısı yalıtımı, basınçlı hava sistemlerinde düşük basınçlı hava kullanımı, üretim sahalarında doğru aydınlatma kullanımı, eklenen otomasyon sistemleri ile üretim hatları ve yardımcı işletme ekipmanlarının enerji kullanımının minimize edilmesi, doğru üretim planlaması ve üretim hattı verimliliklerinin yükseltilmesi projelerini başarılı iş sonuçlarına taşıyarak, yüzde 66,9’luk enerji tasarrufunu gerçekleştirdi.” 

Haberin Tamamı ST Elektrik-Enerji Dergisi'nin Mart 2017 Sayısında

Yorumlar

Yorumunu yaz