Kağıt Sektöründe Enerji Tasarrufu

Kağıt Sektöründe Enerji Tasarrufu

Modern Karton, 540.000 m² açık 130.000 m² kapalı alan üzerine kurulu ve dünyanın en gelişmiş teknolojisi ile üretim gerçekleştiriyor ve üretimde %100 atık kağıt kullanarak yılda 5 milyon yetişkin ağacın kesilmesini önlemiş oluyor. Buna ek olarak kağıt sektöründe enerji tasarrufu sağlayan Permanent Magnet Drive teknolojisi ile önemli oranda enerji tasarrufu gerçekleştiriyor. Modern Karton, 15 milyon dolar yatırım ile kurulmuş arıtma tesisi ile fabrika tam bir çevre dostu rolü üstleniyor. Tesis yeni yılda yapılacak 280 milyon Euro’luk yatırım bedeli ile devreye alınacak ilave 400 bin ton kapasiteli hat ile 1.030.000 ton yıllık kapasiteye ulaşmış oldu. 

“Enerji Verimliliği İçin Projeler Geliştiriyoruz”

Kağıt sektöründe enerji tasarrufu sağlayan Permanent Magnet Drive teknolojisi ile önemli oranda tasarruf elde eden Modern Karton, bu alanda görev yapan 14 kişilik ekibiyle farklı projelerle geliştirmeye devam ediyor. 

Modern Karton tesislerinde kullanılan elektrik, otomasyon ve makina teknolojilerinin çağımızın son teknolojilerine sahip olduğunu ifade eden Modern Karton PM4 İşletme Müdürü Suat Ünsal, 2015 yılında gerçekleştirilen 5. Makina yatırımı ile yıllık 1 milyon tonun üzerinde üretim gerçekleştirilebildiğini, bu kapasitenin Avrupa’nın tek lokasyonda kurulu 2. büyük kapasitesi olduğunu belirtiyor. Ünsal, enerji verimliliği konusunda özel projelere imza attıklarının altını çizerken, 14 kişilik enerji grubu ile tüketimlerini değerlendirdiklerini ve verimlilik konusunda çalıştıklarını söylüyor.  

Haberin Tamamı ST Elektrik-Enerji Dergisi'nin Mart 2017 Sayısında

Yorumlar

Yorumunu yaz