Acıbadem-İstanbul’a Çözüm Sundu

Acıbadem-İstanbul’a Çözüm Sundu

Austrotherm geoBLOCK® ‘un bir ürün değil bir mühendislik çözümü olduğunu belirten Austrotherm İnşaat Mühendisliği Uygulamaları Sorumlusu Emre Akınay, şuan inşası devam eden Bağlantı Yolu Projesi- Acıbadem-İstanbul projesinde Austrotherm geoBLOCK® ürünlerinin uygulandığını söylüyor. 

Türkiye’de genleştirilmiş polistiren (EPS) blokların kullanıldığı yalnızca iki inşaat mühendisliği uygulamasının (Medipol Hastanesi,Bağcılar, İstanbul Otopark Üzeri hafif dolgu sistemi ve Adana – Pozantı Otoyolu güzergahında kaya düşmesine karşı imal edilen tünel koruma yapısının geri dolguları) kayda geçtiğini belirten İnşaat Mühendisliği Uygulamaları Sorumlusu Emre Akınay,  şuan inşası devam eden ve Austrotherm geoBLOCK® ürünlerinin uygulandığı üçüncü uygulamanın ise Bağlantı Yolu Projesi- Acıbadem-İstanbul projesi olduğunu açıklıyor.

Yöntemin avantajları ile ilgili ülke genelinde farkındalık faaliyetlerinin devam ettiğini belirten Akınay, “Her yeni teknolojide olduğu gibi, farkındalık yaratma sürecinde karşılaşılan uygulamaya karşı gösterilen gelenekçi ve tutucu direnç teknoloji ile ilgili lokal piyasada bilgi eksikliği ve kimi yanlışların doğru olarak bilinmesinden kaynaklanmaktadır. Örneğin, bazı potansiyel kullanıcılar EPS Blokların araç yükünü taşıyamayacağını ve deforme olacağını düşündüğünü ifade etmektedirler. Hâlbuki EPS, yoğunluğu ile birlikte basınç mukavemeti de artan bir malzemedir. Bir başka deyiş ile mukavemet/yoğunluk oranı yüksektir” diyor. 

Haberin Tamamı ST İnşaat ve Malzeme Dergisi'nin Mayıs 2017 Sayısında

Yorumlar

Yorumunu yaz