Hem Hızlı Hem Emniyetli Üretimi Sağlıyor

Hem Hızlı Hem Emniyetli Üretimi Sağlıyor

Emniyet çözümlerinin ergonomik şartlara göre, sistemin yapısına göre ve tamamen prosese göre seçilmesi gerektiğini söyleyen Omron Emniyet Uzmanları, standartların dışına çıkmayacak emniyet çözümleri ile verimliliği üst seviyeye çıkarmak adına, küçük dokunuşlar ile büyük faydalar sağlayabildiklerini kaydediyorlar. 

Türkiye’deki emniyet ürünlerinin seçiminin daha çok "algılama" konusunda ortaya çıktığını ancak tamamıyla ergonomik şartlara göre, sistemin yapısına göre ve tamamen prosese göre seçilmesi gerektiğini söyleyen Omron Türkiye Emniyet Uzmanı Mecnun Beycan ve Omron Türkiye Ürün Mühendisi Kaan Eroğlu ile dosya konumuz kapsamında Omron'un yeni binasında bir araya geldik.

Güvenlik-emniyet alanında dünyada geçen yılına damga vuran gelişme neydi? 

Mecnun Beycan: EN ISO 13849 standardının, kumanda sistemlerinin emniyet ile ilgili kısımları güncel elektronik sistemlere göre 2015 yılında tekrardan güncellendi. Elektronik komponentlerin (MTTFd) ilk arızaya kadar geçen süre için standart, 100 yıldan 2500 yıla kadar artırıldı. Bu değişikliğin akabinde bağlantı kategorilerinde farklı seri bağlantılı uygulamalar oluşturulabildi. Reset fonksiyonlarının emniyetli olarak değerlendirilmesi sağlandı. Biz de projelerimizde seçmiş olduğumuz emniyet komponentlerini ve cihazlarını bu standarda göre yorumluyoruz. Bunun dışında geçen yıl insanlarla birlikte çalışan robotlar ve bunların emniyeti ön plana çıktı. 

Yorumlar

Yorumunu yaz