25 Milyar Dolar Yatırım

25 Milyar Dolar Yatırım

Proje bedeli 25 milyar dolar olan Bursa Teknoloji Sanayi Bölgesi’nin temeli Mayıs ayında atılıyor. ‘Yeni nesil sanayi bölgesi’ için Almanya’nın ticaretteki en aktif şehri Stuttgart, model olarak alındı.

Türkiye’yi 55 yıl önce ilk OSB ile tanıştıran Bursa, yine bir ilke imza atıyor. Proje bedeli 25 milyar doları bulan ve toplam 10 milyon metrekarelik alanda kurulacak olan Teknoloji Sanayi Bölgesi’nin (TEKNOSAB) temeli Mayıs’ta atılıyor. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) hayata geçireceği ‘Yeni nesil sanayi bölgesi’ için Almanya’nın ticaretteki en aktif şehri Stuttgart, model olarak alındı. Bu modelde yatırımcıya arsa satışı yapılmayacak. Tüm fabrika binaları yatırımcıya kiralama usulüyle tahsis edilecek. Proje kamu dışındaki en büyük yatırım olacak.

BTSO Başkanı İbrahim Burkay, düzenlediği sohbet toplantısında Mayıs ayında 700 milyon liralık alt yapı yatırımına başlayacaklarını belirterek “2018’de de yatırımcıları davet edeceğiz. Burada şirketlerle beraber yapılacak toplam yatırım tutarı 25 milyar dolar olacak.” dedi. 

Haberin Tamamı ST Makina Dergisi'nin Mayıs 2017 Sayısında


Yorumlar

Yorumunu yaz