Dijital Pazarlama ve Satış Daha çok Öne Çıkacak

Dijital Pazarlama ve Satış Daha çok Öne Çıkacak

Endüstri 4.0 dünyasının daha çok üretim alanına getirecekleri konuşulurken, "satış" alanında kazandıracağı ivmenin genellikle ıskalandığını kaydeden Phoenix Contact Türkiye Genel Müdürü Gökhan Yücel, "Satış tarafındaki Big Data ile tüketicilerin eğilimleri ve nasıl ürünler istedikleri önemli hale gelecek. Satış şirketleri olarak buna uyum sağlamamız lazım. Dijital pazarlama tarafında yeni gelişen Y kuşağına erişebilmenin yollarını bulmamız şart" dedi.

Endüstri 4.0'ın en önemli noktalardan birinin "endüstriyel haberleşme" olduğunu söyleyen Gökhan Yücel, "Ar-Ge aşamasından başlayarak ürünümüzü, Endüstri 4.0 vizyonlu üretime nasıl entegre edilebileceğini hesaplayarak geliştiriyoruz" diyor. Phoenix Contact'ın Endüstri 4.0 vizyonunu Gökhan Bey ile konuştuk. 

Endüstri 4.0 Almanya'nın öncülüğünde tüm dünyanın hazırlandığı yeni üretim devrimi. Önde gelen bir Alman markası olarak Phoenix Contact'ın Endüstri 4.0 vizyonunu öğrenebilir miyiz? 

Avrupa nüfusu hızlı bir şekilde yaşlanıyor, bu sebeple nitelikli göçmen arayışındalar; hatta Almanya'da IT tarafı ile ilgili yeşil kart bile çıkardılar.

Teknolojinin bugün ulaştığı noktayı da hesaba katarsak, nitelikli çalışan sayısı Avrupa'daki gibi yetersiz olan ülkelerde artık fabrikalar kendi kendilerini idare edebilecek noktalara gelebilirler. Dolayısıyla nitelikli nüfus sorunu yaşayan ülkeler için bu bir çıkış noktası olabilir. Endüstri 4.0 sadece üretim odaklı düşünülse de aslında üretimden satışa kadar düşünülmesi gereken bir kavram. İnsanlar istediği renk ve özellikte arabayı internet üzerinden sipariş edebilecekler, fabrika neye ihtiyaç var ise yedek parçasına kadar her şeyi sipariş edip, üretebilecek; 10-15 yıl sonra bu tür fabrikaları görebileceğiz. Deneme aşamasında fabrikalar ve üretim hatları hazihazırda mevcut, Phoenix Contact'ın Almanya fabrikası da buna birer örnek olarak verilebilir, ancak asıl fabrikaları önümüzdeki dönemde görebileceğiz. Üretimde robotların kullanımı ilerki dönemde daha da artacak. Bakımı da hesaplayıp üreten fabrikalar gündeme gelecek. Bu devrim, satışta da değişiklikler gösterecek, dijital pazarlama ve satış daha çok öne çıkacak. Belki de saha satış elemanları gibi bazı mesleklere pek ihtiyaç kalmayacak. Dolayısıyla satış şirketleri olarak mutlaka buna uyum sağlamamız lazım. Dijital pazarlama tarafında yeni gelişen Y kuşağına erişebilmenin yollarını bulmamız gerekiyor. Halen kataloglar basıp dağıtıyoruz ama ileride dijital katalog ve ortamlara daha fazla ihtiyaç olacak.

Bir de ülke olarak; Endüstri 4.0 dönüşümü sürecinde bize daha çok fayda sağlayabilecek, bakım ve enerji verimliliği gibi noktalara ağırlık vermemizin daha doğru olacağını düşünüyorum. 

Haberin Tamamı ST Endüstri 4.0 Dergisi'nin Mayıs 2017 Sayısında

Yorumlar

Yorumunu yaz