Güvenli Hareket Kontrolü ile Kesintisiz Güvenli Süreçler

Güvenli Hareket Kontrolü ile Kesintisiz Güvenli Süreçler

“Güvenli Hareket Sistemi”, sürücülerin ve makina hareketlerinin güvenli bir şekilde kontrol edilmesi için geliştirilen yenilikçi güvenlik konseptlerini içeriyor. 

Günümüzde makina ve tesis operatörleri zorlu bir görevle karşı karşıya: İnsanların, makinaların ve tesislerin korunmalarını sağlarken yüksek seviyedeki otomasyonla esnek üretim akışlarını oluşturmak. Endüstriyel güvenlik teknolojisinin pazar ve teknoloji liderlerinden biri olarak, SICK, güvenlik çözümlerinin geniş bir yelpazesini sunan tek durak noktasıdır. Güvenli hareket kontrol sistemi “Güvenli Hareket Sistemi”, sürücülerin ve makina hareketlerinin güvenli bir şekilde kontrol edilmesi için geliştirilen yenilikçi güvenlik konseptlerini içermektedir. Bu da, yüksek seviyede güvenlik sağlarken, makinaların kullanılabilirliklerini ve verimliliklerini artırmaya olanak sağlamaktadır. 

İnsanlar ve makinalar arasındaki etkileşimi şekillendirme yöntemi geleceğin endüstriyel ortamlarında verim ve üretkenlik üzerinde önemli bir etki yaratacak şekilde düzenlenmektedir. Güvenli Hareket Kontrolü gibi yenilikçi güvenlik teknoloji konseptleri, her zaman makinanın hareketini kontrol eder ve makinalar ile onların operatörleri arasındaki güvenli etkileşimi garanti eder. Makinanın hızının, hareketinin ve ivmesinin güvenli kontrolü sayesinde, makinanın tehlikeli ve güvenli olan hareketleri arasındaki farkı kesin olarak söylemek mümkündür. Tehlikeli alana biri girdiği zaman ya da tehlikeli alanda bir kesinti oluştuğu zaman makina operatörünün gerçek bir tehlike altında olup olmadığı bilgisi oluşurken güvenlik sensörlerinden ve kumandalardan gelen tüm sinyaller birleştirilebilir. Bu proses devam ederken bile operatörlerin makinaya müdahale etmesine olanak sağlanmaktadır. Böylelikle, kesintiler engellenir, arıza süresi ve beklenmeyen durmalar en aza indirilir, çevrim süresinin arızası kesilir ve makinalar ile tesislerdeki verimlilik ve kullanılabilirlik artırılır. 

Haberin Tamamı ST Otomasyon Dergisi'nin Temmuz 2017 Sayısında