Etkili Fırın Yanma Kontrolü ve Proses Optimizasyonu

Etkili Fırın Yanma Kontrolü ve Proses Optimizasyonu

SICK daha dayanıklı bir prob çözümü geliştirmek için özel çözümler üretmiştir. SICK’in standart olarak sunduğu geri üfleme havası ile hem sonde hem de prob ucunun temizlenmesi sağlanır.

Etkili fırın proses kontrolünün önemi gün geçtikçe daha fazla artmaktadır. Yanma kontrolü optimizasyonu, klinker üretimindeki en büyük sermaye gideri olan yakıt tüketimini en aza indirirken üretimi de en yüksek seviyeye çıkarıyor. Büyük bir çimento fabrikası yıllık olarak yakıta 50 milyon avroya kadar harcama yapabilir, bu nedenle de optimizasyon elektrik faturasından tasarruf etmek adına hayati önem taşımaktadır. Döner fırın girişinde yapılan gaz analizi ölçümlerinden sürekli ve güvenilir bilgi almak oldukça zordur. Analiz sistemin çalışır vaziyette kalabilmesi için her vardiyada düzenli bakımlarının yapılması artık normal olarak kabul edilmektedir. 

Aşırı toz yüküyle (2000 gr/m3’e kadar) birleşen 1400°C’ye kadar çıkan işlem sıcaklıkları,  ve numune alma sisteminden beklentileri arttırmaktadır. Filtrelerdeki tıkanmalar oldukça yaygındır. Üzerinde ve çevresindeki oluşan sarmalar ile veya siklon katlarından düşebilecek parçaların yaratacağı mekanik zararlar ile karşı karşıyadır. Fabrika operatörlerinin günlük yoğun bakımı, sistemin çalışmasını devam ettirebilmek için kaçınılmaz bir gereklilik olduğunu kabul etmeleri gerekir.

Haberin Tamamı ST Ağır Sanayi Çözümleri Dergisi'nin Eylül 2017 Sayısında

Yorumlar

Yorumunu yaz