Avrupa’da İlk Beş Dökümhane İçerisinde

Avrupa’da İlk Beş Dökümhane İçerisinde

İki dökümhane, üç talaşlı imalat fabrikası ve bir kaynaklı konstrüksiyon fabrikası olmak üzere altı ayrı tesiste 72 bin metrekare kapalı ve 127.000 metrekare açık alanda üretim faaliyetlerini sürdüren Akdaş Döküm’ün Genel Müdürü Mehmet Niyazi Akdaş, Akdaş Döküm’ün 35 bin tonluk kapasitesiyle sektöründe Türkiye’de lider konumunda, Avrupa’da ise ilk beş dökümhane içerisinde değerlendirildiğini belirtiyor.

Akdaş Döküm, yeniliğe ve teknolojiye önem veren firmalar arasında. Ajandasına taşıdığı yatırımlarla kapasitesini artırarak gücüne güç katan Akdaş Döküm’ün çalışmalarını, Genel Müdür Mehmet Niyazi Akdaş ile konuştuk. 

Sektörünün başarılı isimleri arasında yer alan Akdaş’ın çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

1982 yılında 500 ton/yıl kapasite ile kiralık bir sundurma altı mekanda üretime başladık. 1987 yılında Ankara-İstanbul Karayolunda inşa ettirdiğimiz ilk fabrikamıza taşınarak kapasitemizi 3000 ton/yıla yükselttik. 2000 yılında Ankara Organize Sanayi Bölgesi’nde reçineli kum teknolojisi ile donatılmış ikinci fabrikayı devreye aldık ve yıllık kapasitemizi 10 bin tona yükselttik. 2006 yılında Ankara-İstanbul Karayolundaki fabrikamızı kapatarak Ankara Organize Sanayi Bölgesi’nde modern kalıplama ve ergitme teknolojileri ile donatılmış yeni bir dökümhaneyi daha devreye alarak üretim kapasitemizi iki misline çıkardık. Bunu takiben 2011 yılında kapasitemizi ve teknik imkanlarımızı daha da arttırmaya karar verdik ve 2013 yılı sonu itibari ile tamamlanan bu yatırımızla Akdaş Döküm, 35 bin tonluk kapasitesi ile sektöründe Türkiye’de lider konumundadır. Avrupa’da ise ilk beş dökümhane içerisinde değerlendirilen firmamız iki dökümhane, üç talaşlı imalat fabrikası ve bir kaynaklı konstrüksiyon fabrikası olmak üzere altı ayrı tesiste 72 bin metrekare kapalı ve 127 bin metrekare açık alanda üretim faaliyetlerini sürdürmektedir. Üretim profilimiz yüzde 75 çelik, yüzde 15 sfero, yüzde 10 pik dökümdür.

Haberin Tamamı ST Ağır Sanayi Çözümleri Dergisi'nin Ağustos 2017 Sayısında

Yorumlar

Yorumunu yaz