Makinalar Arası İletişimde Devrim Yaratacak İşbirliği

Makinalar Arası İletişimde Devrim Yaratacak İşbirliği

CC-Link Partner Association (CLPA) ve PROFINET & PROFIBUS International (PI), Sanayicilere küresel faaliyetlerinde maksimum esneklik tanıyacak ve makineler arası iletişimde devrim yaratacak bir işbirliğine imza attı.

Asya ve Avrupa’nın en yaygın networking protokollerine imza atan CC-Link Partner Association (CLPA) ve PROFINET & PROFIBUS International (PI), devrim niteliğinde bir işbirliğine imza attı. Dünyanın pek çok farklı ülkesinden temin edilen farklı makineler ve sistemler arasında şeffaf bilgi akışı sağlayarak iletişimi kolaylaştıracak bu yeni işbirliği ile fabrikalardaki otomasyon sistemlerinin esnekliğinin artırılması hedefleniyor. Sektörde bir ilk olan bu çalışma, Sanayi 4.0 vizyonunu gerçeğe dönüştürme yolunda önemli bir adım olarak dikkat çekiyor. 

Günümüzde Sanayi 4.0 ve Endüstriyel Nesnelerin İnterneti’nin (IIoT) ivme kazanmasıyla birlikte otomasyon sektörü, makine üreticilerini ve networking uzmanlarını heyecanlandıran çok sayıda gelişmeye sahne oluyor. Son zamanların en önemli gelişmelerinden biri ise Asya ve Avrupa’nın en yaygın networking protokollerine imza atan CC-Link Partner Association (CLPA) ile PROFINET & PROFIBUS International (PI) arasında başlatılan işbirliği oldu. CC-Link IE ve PROFINET networkleri arasında tam bir entegrasyon sağlayan işbirliği, tüm dünyada fabrikalardaki makineler arası iletişimin kolaylaşması ve globalleşmesi adına yeni yollar ve olasılıklar sunan önemli bir adım olarak öne çıkıyor. Sektörde bir ilk olan bu çalışma, iki networking kuruluşu arasındaki işbirliğinin ilk aşaması olarak görülüyor.

Haberin Tamamı ST Endüstri 4.0 Dergisi'nin Ağustos 2017 Sayısında

Yorumlar

Yorumunu yaz