Üretim Sürecini Endüstri 4.0’a Entegre Edecek

Üretim Sürecini Endüstri 4.0’a Entegre Edecek

Termikel Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kaya: “Robotlu sistemlere geçerek maliyetlerimizi düşürmeye, daha az hata ile daha kaliteli üretim yapmaya mecburuz. Endüstri 4.0’ın da istediği gibi hepsini birbiriyle haberleştirmeliyiz. Sac dilme bölümündeki robottaki bilgi, pres bölümündeki bilgi, boyahane bilgisi, montaj bilgisi, hepsini toplayıp planlamayı o şekilde yapmaya mecburuz. Minimum stok ve en az hata ile makinalaşarak, otomasyon ağırlıklı olarak üretimi yapma hedefindeyiz.  “

Emaye fırınlarındaki bacayı , boyahanenin ısıtma sisteminden geçirerek onun sıcaklığından istifade ettiklerini ve böylece enerji verimliliği sağladıklarını söyleyen Ahmet Kaya, Kazien ve enerji verimliliği uygulamalarının üretimdeki sürdürülebilirliğe önemli katkılarda bulunduğunu kaydetti.

Termikel'i tanımak istiyoruz. Hangi özellikleri ile ne gibi ilklere imza attı?

Bir aile şirketi olan Termikel 1950 yılında Kayseri’de kuruldu. O zaman Türkiye’nin şartlarına baktığımızda sanayi pek fazla gelişmemiş, toplu iğnesini bile yurtdışından alan bir ülke ile karşı karşıyaydık. 1950 yılında babam ve 5 arkadaşı “düdüklü tencere” yapmak üzere bir araya gelmişler, yapılan çalışmalar sonunda 1957 yılında dökümden bir düdüklü tencere yapmayı başarmışlar. Düdüklü tencere üretimi yapacak fabrikanın açılışına da dönemin Başbakanı Adnan Menderes gelmiş.

O açılışta çekilmiş fotoğrafla baktığımızda düdüklü tencereyi çimento torbasına sarıp üzerine parlak iplik bağladıklarını görüyoruz ki o dönem Türkiye’de ambalaj sanayinin dahi hiç olmadığını anlıyoruz.

1969 yılında ise Ankara Siteler’de babam Türkiye’nin ilk köşeli elektrikli fırınını yapmış.  1984’te ise ilk motorlu sıkıcılı çamaşır makinasını hayata geçirdik. 1991’de gazlı soba, 1994 yılında ise farklı bir sektöre geçerek ön ödemeli doğalgaz ve su sayacı ürettik. Bu şekilde 1994 yılından bugüne kadar ulaştık. Şu an bulunduğumuz fabrikada 2008 yılında üretime başladık.

Haberin Tamamı ST Otomasyon Dergisi'nin Eylül 2017 Sayısında