Verimli Bir Enerji Yönetimine Sahip

Verimli Bir Enerji Yönetimine Sahip

Kumru Ankara’nın dış cephesinde uygulanan taş yünü mantolamasına ve son kullanıcıların enerji sarfiyatlarının adaletli dağıtılmasının ise ısı pay ölçer ile sağlanmasına dikkat çeken Kumru Ankara Proje Müdürü Cumhur Nalcıoğlu, Kumru Ankara’nın verimli ve adaletli bir enerji yönetime sahip olduğunu vurguluyor.

Kumru Ankara ile ilgili sorularımızı cevaplayan Kumru Ankara Proje Müdürü Cumhur Nalcıoğlu, projenin tasarım ve uygulamalarının tamamında son kullanıcının gereksinim, güvenlik ve huzurunu ana kriter olarak kullandıklarının altını çiziyor. 

Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunu göz önünde bulundurursak yapıların güvenli bir şekilde inşa edilmesi önemli. Kumru Ankara projesinin yapımında bu konuda nelere dikkat edildi, nasıl bir çalışma gerçekleştirildi?

Bildiğiniz gibi Kumru Ankara projesi yüksek yapı sınıfında yer almakta olup, bu özelliği nedeni ile sıradan bir yapı değil mühendislik yapısı olarak kabul edilmektedir. Bilgisayar destekli sonlu elemanlar metodu ile deprem ve rüzgardan oluşacak olası yanal yük kombinasyonları altında yapılan analizlere dayalı tasarım, sahada İller Bankası ve Kuzu Grup mühendisleri tarafından temel kazıklarından, çatıya kadar sürekli denetlenmiştir. Ülkemizde ve dünya genelinde kabul gören, ciddi teknikler kullanılarak üretilen tasarım ile sahada üretilen yapı arasında fark olmaması, ciddi denetimler ile insan hatasının sıfıra indirilmesi için harcanan yoğun ilgi sonucunda Kumru Ankara’nın olası depremde can güvenliğini garanti etmesi sağlanmıştır.

Haberin Tamamı ST İnşaat Ve Malzeme Dergisi'nin Eylül 2017 Sayısında