Yüzde 5 Enerji Tasarrufu Sağlıyor

Yüzde 5 Enerji Tasarrufu Sağlıyor

Sektörde 2010 yılından beri faaliyet gösteren Sançim Çimento, Bilecik’teki fabrikasında üretimine devam ediyor. Yıllık 1,15 milyon ton klinker, 1,35 milyon ton çimento üretim kapasitesi olan Sançim, enerji tasarrufu konusunda da önemli yatırımlar gerçekleştiriyor. Fabrikada yer alan 2 adet 132 kW kompresörlerden elde edilen atık ısı geri kazanım projesi ile fabrikanın ısınma ve sıcak su ihtiyacının tamamı karşılanmaktadır.

“Atık Isının Geri Kazanımı ile Enerji Tasarrufu Sağlıyoruz” 

Elektriğin yoğun kullanıldığı sektörlerden birinde faaliyet gösteren Sançim Çimento, Bilecik’teki fabrikasında enerji tasarrufuna yönelik projeler geliştirerek yatırım gerçekleştiriyor. Atık ısının geri kazanımı projesi ile yüzde 5 oranında tasarruf sağlayan Sançim, ekipman seçimine de dikkat ediyor.

“Fabrikamızda fan, kompresör ve blowerlarda sürücü uygulaması yaparak elektrik enerjisi tasarrufu yapılmaktadır. Fabrikanın önemli enerji tasarrufu projelerinden biri olan kompresör atık geri kazanım projesinde 2 adet 132 kW kompresörden elde edilen atık ısı geri kazanımı ile binalarımızdaki ısınma ihtiyacımızı ve işçi banyolarındaki sıcak su ihtiyacımızın tamamını karşılayabilmekteyiz.” Bu sözler Sançim Bakım Onarım Müdürü Mehmet Eren’e ait. Sançim Çimento’nun yıllık üretim kapasitesini ve enerji tasarrufunu konuşmak amacıyla bir araya geldiğimiz Eren, fabrika genelinde yapılan enerji tasarruf uygulamaları ile yaklaşık yüzde 10 oranında tasarruf sağladıklarını söylerken üretim süreci hakkında da önemli bilgileri bizlerle paylaştı. 

Haberin Tamamı ST Elektrik-Enerji Dergisi'nin Eylül 2017 Sayısında