Özel Siparişler Üretim ve Lojistikte Esnekliğe İhtiyaç Duyarlar

Özel Siparişler Üretim ve Lojistikte Esnekliğe İhtiyaç Duyarlar

İnternette müşteriler rüya arabalarını bir kaç saniye içinde oluşturabilirler. Seçenekler sonsuzdur: Hangi model? Hangi renk? Donanım? Motor? Benzin mi dizel mi? Her zaman her bir detayı ihtiyaca göre ayarlayabilirsiniz. Ancak, bunun üretim konsepti üzerinde muazzam bir etkisi olacaktır. Bu etkinin en aza indirilmesi için gerekli olan tüm parçaların üretim hattı için hazır bulunması gerekmektedir, böylelikle müşterinin rüya otomobili mümkün olan en kısa sürede hazır olabilir. Buradaki gerçek zorluk, gerçekten de doğru parçaların olmaları gereken doğru zamanda hazır bulunduklarından emin olmaktır. SICK’in RFID (radyo frekansı ile tanımlama) çözümleri sayesinde bütün bunlar mümkündür. 

Düşük maliyetli imalatın ana ilkelerinden biri “savurganlığı ortadan kaldırmak, envanteri azaltmaktır”. Ne yazık ki, bu durum, esnek, sipariş üzerine yapılan üretim bantları için gerekli olan her şeye ters düşmektedir. Ancak, işletme ekipmanı ve malzemeleri gibi üretim faktörleri, üretim konsepti buna karşılık verecek kadar esnek olduğu takdirde ekonomik ve verimli bir şekilde kullanılabilirler.

Toplu üretim artık geçmişte kaldı. Günümüzde, ürünler sipariş üzerine müşteriye özel üretilmektedirler. Bu nedenle de, özel bir otomobil için seçilen bir ekipmanın, talep edildiği takdirde söz konusu üretim için yararlanılabilir olmaması riski her zaman ortaya çıkmaktadır.

Şimdi, otomatik tanımlama teknolojisi çözümlerinin doğru kombinasyonu kullanılarak, şirketler bir parçanın her zaman nerede olduğunu tam olarak bilebiliyorlar. Bu sayede, üretimde yaşanabilecek zaman aksaması en aza indirilebilmektedir.

Bir araçtaki kişisel istekler ne kadar fazlaysa, otomobil üreticisinin üretim sırasında toplaması, işlemesi ve değerlendirmesi gereken bilgi de o kadar fazla olacaktır. Taşıt montajındaki her bir aşama, hata payı bırakılmaksızın, kullanılan aynı türdeki teknolojinin gözlemlenmesini ve belgelendirilmesini gerektirmektedir. Ve çok kısa zaman öncesine kadar,  tüm aşamalar boyunca devamlılığın ve izlenilebilirliğin sağlanması ihtiyacı, taşıt üreticileri ve onların sensör tedarikçileri için gerçek bir zorluk içermekteydi.