Enerji Geri Kazanım Sistemi Yatırımı

Enerji Geri Kazanım Sistemi Yatırımı

İzmir’de 1962 yılından beri bitkisel yağ üretimi yapan Altınyağ, ayda 1.300.000 Kwh elektrik tüketimini düşürmeyi hedefliyor. Bu hedefine ulaşabilmek için katı yakıtlı sanayi tipi buhar kazanında enerji geri kazanımı için atık blöf suyu enerjisinden enerji geri kazanım sistemi yatırımına başladı. Ayrıca kompanzasyon panolarını yenileyerek teknolojiye uygun hale getirildi ve bu şekilde elektrik enerjisinden tasarruf edildi.

Kömür Tüketimini Azaltmayı Hedefliyor

İzmir’de bitkisel yağ üretimi konusunda çalışmalarına devam eden Altınyağ, 20 milyon dolar yatırım yaparak bir yandan üretim kalitesini yükseltirken, bir yanda da üretim kapasitesini arttırıyor. Altınyağ, aynı zamanda gerçekleştirdiği yeni yatırımlarla hem kömür tüketimini azaltmayı hem de elektrik enerjisinde tasarruf etmeyi planlıyor. 

İzmir'in köklü sanayi kuruluşlarından birisi olan Altınyağ, 1962 yılından beri üretim faaliyetlerine devam ediyor. Uzun yıllar bitkisel yağ üretimi yapan Altınyağ, kuruluşunun 50’nci yılında Artı Yatırım Holding’in çatısı altına girdi ve üretim tesisini yenileme çalışmalarına 20 milyon dolar kaynak ayırdı. Altınyağ, yapılan yatırımlarla bir yandan üretim kalitesini yükseltirken, bir yanda da üretim kapasitesini arttırdı. Altınyağ Genel Müdürü İsmail Paslanmaz ile hem fabrikanın yeni yatırım gündemini hem de enerji tasarrufuna yönelik gerçekleştirdiği çalışmaları konuştuk.