Teknik servis Hizmetleri de Projeler Kadar Önemli

Teknik servis Hizmetleri de Projeler Kadar Önemli

Müşteri portföyünün genişletilmesi için kaliteden ödün vermeden sürekli kendilerini geliştirdiklerini ifade eden Sankotek Genel Müdürü İlker Akbulut, ilk kez çalışacakları markanın bir sonraki projesinde de kendileriyle çalışması için başarılı bir proje sonrası teknik servis hizmetlerinin kesintisiz olarak sürdürülmesinin bir o kadar önemli olduğunu altını çiziyor. 

Dozaj ve dolum sistemleri dosyamız kapsamında bu 4 yıllık serüveninde Sankotek’in portföyüne kattığı başarılı projelerin detaylarını ilk ağızdan markanın kurucusu ve Genel Müdürü İlker Akbulut’tan dinledik. 

İlker Bey sektörde ilk dönem faaliyetleriniz ve Sankotek’in bu kısa sürede elde ettiği başarıları sizden dinleyelim. 

2000 yılından beri endüstriyel otomasyon sektöründe özellikle reçete bazlı dozaj sistemleri ve proses otomasyonu konularında faaliyet göstermekteyiz, fakat Sankotek şirketimiz 2013 yılından beri sektörde var olan oldukça genç bir şirket. Genellikle ağırlıklı olarak çalışmakta olduğumuz sektörler; Kimya, Gıda, Cam, Kauçuk ve PVC sektörleri. Bu sektörlerin hemen hemen hepsinde son ürün belli miktarlarda hammadde veya yarı mamül karışımlarının belirli proseslerden geçmesinden sonra oluşmaktadır. Dozaj otomasyonu bu malzemelerin karışım reçetelerine göre istenilen miktarlarda otomatik olarak alınması , sonra belli proses ve operasyon adımlarından geçirilmesidir. Dozajı yapılacak malzemenin özellikleri, yapılacak dozaj miktarları ve istenilen tolerans değerlerine  göre dozaj ekipmanları ve otomasyon sistemi özellikleri belirlenmektedir.  Otomasyon sistemlerinde Siemens Çözümlerini kullanmaktayız. Hem PLC, hem Scada Sistemi olarak Siemens ürünlerini kullanmaktayız. Ama Loadcell Modülleri veya bazı durumlarda Dozaj Kontrolörleri olarak Baykon Firmasının ürünlerini kullanmaktayız. Çünkü Baykon sadece Loadcell ve Tartım ekipmanları alanında faaliyet gösteren bir firma ve tek odak noktası bu. Aynı zamanda sunmuş olduğu çözümler; Profibus ve Profinet gibi endüstriyel haberleşme protokollerini desteklemesi sebebiyle  kurguladığımız sistemlere kolayca  entegre olabilmektedirler. 

Ofisimiz İstanbul Tuzla’da , Projelendirme ve Pano Montaj ve imalatlarımızı  burada yapmaktayız. Müşterilerimiz genellikle İstanbul, Adapazarı, İzmir ve Ankara’da. Sankotek’ten önce Safmak firmasında çalışmaktaydım. 2000 yılından 2013 yılına kadar bu firmada görev aldım. Orada da benzer sektörlerde faaliyet gösteriyorduk bu yüzden müşteri profilimiz de benzerlik göstermektedir.