Üretim Sahasında IIoT için de Bir Uygulama Var

Üretim Sahasında IIoT için de Bir Uygulama Var

Rockwell Automation EMEA Bölgesi Bilişim Çözümleri Direktörü Michel Huy, makarna sosundan fabrika katına, ticari uygulamaların takım çalışmalarını nasıl kökten değiştirdiğini ve değişen sektörün içindeki yetkinlik eksiğini karşılayacak yetenekte yeni insan kaynağının sektörü içten nasıl değiştirdiğini ele alıyor.

Bir tüketici elektroniği devinin TV reklamlarında farklı senaryolar sunup “Onun için bir uygulama var!” demesinin üzerinden sadece sekiz yıl geçti. 

O günden beri özellikle gruplarla iletişimimiz çok değişti. Mesela şu aile senaryosuna göz atalım – muhtemelen siz de üzerine düşünmeden aynı şekilde davranıyorsunuz. 

Örneğin bir ebeveyn akşam yemeğini hazırlarken, genç çocuk da odasında ödev yapıyor ve diğer ebeveyn de genç kızlarını antrenmandan almaya gitmiş. Mutfaktaki ebeveyn önemli bir malzemenin bittiğini fark ettiği anda ilk aklına gelen mutfaktan çıkıp yukarı oğluna seslenmek değil, diğer ebeveyni aramak değil, aile sohbet grubuna yazmak oluyor: “Yardım edin! Sarımsağımız bitmiş.” 

Tenceredeki makarna sosunu karıştırırken çekilmiş bir selfie ile beraber…

Araçtaki kız bilgiyi yanındaki ebeveyne verir ve tepki birkaç saniyede verilir: 

“Eğer hala açıksa yol üzerindeki marketten alırız” 

Sonra odasında ödevini yapan ama belli ki olayları uzaktan ilgiyle izleyen gençten yanıt gelir: 

“Şimdi kontrol ettim internetten, market saat 8’e kadar açık – vakit var – lütfen akşam yemeğini mahvolmaktan kurtarın!”

Ayrıca çocuk süpermarket açılış kapanış saatlerinin, sarımsak ürün sayfasının linklerini ve (kimsenin anlamadığı) bir dolu smiley’i gönderir. 

Yani sadece bir mesajla sos tenceresinin başından ayrılmadan, yemek pişirmeye ara vermeden sorun çözüldü. Açık platformun sohbet ve görsel işlevleri, internetin uçsuz bucaksız bilgi kaynağı kullanarak 

Haberin Tamamı ST Ağır Sanayi Çözümleri Dergisi'nin Kasım 2017 Sayısında