Başkente 200 Milyon Liralık Yatırım

Başkente 200 Milyon Liralık Yatırım

Türkiye’nin dünya devleri ile mücadele eden firması Astor Transformatör yeni fabrikasının açılışına hazırlanıyor. 200 milyon liralık yatırım planı ile yola çıkan Astor 100 bin metrekare alan üzerine kurulan ve devreye alınmak üzere olan yeni fabrikası ile  800 Kv 1000 MVA kapasiteli transformatör üretimine sahip olacak. 

60 ülkeye transformatör ihraç eden firma yeni fabrikasının devreye girmesiyle daha geniş bir ürün satış gamına ulaşmayı planlayan Astor, bu sayede ihracat miktarını çok daha ileri götürmeyi hedefliyor. Ayrıca yeni yatırımı ile kademeli olarak 700 kişiye istihdam sağlamaya ve kendi markası altında elektrik dağıtım sektörüne yönelik olarak beton köşk, orta gerilim kesici ve ayırıcı imalat ve satışına başlamaya hazırlanıyor. 

Türkiye’de, transformatör üretiminde robot teknolojisini ilk kullanan firma olan Astor Transformatör şu anda 2 bin adet dağıtım transformatörü üretim kapasitesi ile Türkiye’de ilk, dünyada ise ilk 5 üretici arasında yerini alıyor. 200 milyon TL’lik bir yatırım ile devreye girecek olan fabrika sayesinde mevcut fabrika koşullarında imalat ve satışı yapılamayan 400 kV ve üstü gerilim seviyesinde transformatör üretimi ve satışı yapılabilecek. Bu sayede ASTOR markası dünyada daha fazla bilinir hale gelecek. Tam kapasite ile yıllık 24 bin adet dağıtım transformatörü üretebilen Astor, Türkiye için rekor bir üretime sahip. 

Haberin Tamamı ST Elektrik-Enerji Dergisi'nin Aralık 2017 Sayısında