Boya Tesislerinde Vana Seçimi

Boya Tesislerinde Vana Seçimi

Boya tesislerinde süreç güvenliği ve sürdürülebilirliği giderek daha önemli hale geliyor. Yasal olarak yönetmelikler de tesislere yol gösteriyor. Bu kapsamda doğru vana seçimi büyük önem taşıyor. Aynı zamanda ekipmanın işletme maliyeti, bakım ve servis ihtiyacı konuları için de vananın kullanılacağı prosesin ve akışkanın özellikleri önem kazanıyor. 

Bu sebeple akışkanın kimyasal içeriği, pH değeri, viskozitesi,  var ise katı partikül oranı ve tane boyutu göz önünde bulundurulmalıdır. 

Sıvıda çözünen renk kimyasalı olan boyalar, genelde 3 bileşenden oluşuyor; pigment, tutkal (bağlayıcı madde) ve solvent (çözücü). Buna ek olarak boyanın kullanılacağı yere göre etkisini artırabilmek için farklı katkı maddeleri de eklenebiliyor. Artık sarf malzemesinden daha çok prosesin kalbi olarak konumlandırılan vanalar, sistemin optimizasyonunda önemli bir etken olarak kabul ediliyor. Bunun için prosese uygunluğu, katkısı için yalnızca ürün değil, proses bilgisiyle akışkan tipine en uygun çözümü sunabilen markalar öne çıkıyor. 

Tüm boya tesislerinde yüksek performanslı, düşük maliyetli ve geniş servis ağı olan vanalar öncelikli olarak tercih ediliyor. Metso, boya tesislerine en uygun vana çözümlerini sunuyor. Metso ile tanışın: https://www.metso.com/tr/metso-in-turkey/

- Operasyonel verimliliğiniz artsın

- Karlılığınız artsın

- Riskleriniz azalsın