100 Milyon Liraya Mal Olacak

100 Milyon Liraya Mal Olacak

GASKİ Genel Müdürlüğü kentin atık su sıkıntısını gidermek için 1 milyon nüfusa hizmet verecek, ileri teknoloji biyolojik “Atık su Arıtma Tesisi” yapıyor. Azot ve fosfor giderimli tesisin toplam maliyeti 100 milyon lira olacak ve maliyet finansmanının İller Bankası aracılığıyla Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansınca sağlanan krediden karşılanacak. 

GASKİ Genel Müdürlüğü kentin atık su sıkıntısını gidermek için 1 milyon nüfusa hizmet verecek, ileri teknoloji biyolojik "Atık su Arıtma Tesisi" yapıyor.

Humanızlı Mahallesinde merkez arıtma tesisinin yanı başında yeni bir arıtma tesisi daha yapan GASKİ Genel Müdürlüğü, bu tesis ile ortalama 1 milyon nüfusun 200 bin metreküp atık suyunu arıtacak. Arıtılan sular ise Sacır Deresi'ne verilecek. GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, günde 200 bin metreküp kapasiteli Merkez Atıksu Arıtma Tesisi inşaatında çalışmaların hızla devam ettiğini söyledi. Tesisin 2018 yılı sonunda tamamlanacağını ifade eden Sönmezler, Gaziantep'te her geçen gün artan nüfus yoğunluğuna göre çalışmalarını hızlandırdıklarını belirtti. İçme ve atıksu alanında nüfus yoğunluğunu göz önüne alarak hareket ettiklerini vurgulayan Sönmezler, öncelikle yeni yerleşim birimlerinin ihtiyaçlarını karışlamaya çalıştıklarını söyledi. Tesisin azot ve fosfor giderimli, "ileri biyolojik tipte", AB standartlarına uygun projelendirildiğini ifade eden Sönmezler, Toplam maliyeti 100 milyon lira olan tesisin finansmanının İller Bankası aracılığıyla Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansınca sağlanan krediden karşılanacağını kaydetti.

Haberin Tamamı ST Proses Otomasyonu Dergisi'nin Şubat 2018 Sayısında