Otonom Gıda Robotları Çağa Ayak Uyduruyor

Otonom Gıda Robotları Çağa Ayak Uyduruyor

Yiyecek ve içecek sektöründeki üreticilerden, verimlilikten ödün vermeden, gittikçe çok daha fazla çeşit sunmaları isteniyor. Bu talepler hem yapılan test sayısını, hem de bu testlerin karmaşıklığını büyük oranda artırmış durumda. Omron'un Avrupa Mobil Projeler Direktörü Bruno Adam, akıllı mobil robotların gıda fabrikalarının geleceğe yönelik gereksinimlerine nasıl uyum sağladığını açıklıyor. 

Bugün dünyadaki pek çok farklı sektörde olduğu gibi, yiyecek ve içecek sektörü de maliyetleri düşük tutarken verimliliği ve satışları artırma konusunda büyük bir baskı altında. Bir üreticinin bu duruma normal tepkisi, üretimi artırmak olurdu. Ancak üreticilerin üzerinde, bu çözümün uygulanmasını zorlaştıran başka bir baskı daha var. Tüketiciler üreticilerin onlara sunduklarını kabul etmek yerine, çok daha geniş bir ürün yelpazesi talep ediyorlar. Bu baskı, yeni tatların, şekersiz veya glütensiz çeşitlerin ya da farklı porsiyon boyutlarında ürünlerin üretilmesini gerektirebilir. Üretimi artırmak artık bir zamanlar olduğu gibi basit bir çözüm değil. 

Birbiriyle çatışan bu baskılar, yiyecek ve içecek üreticilerini üretim hatlarını verimlilikten ödün vermeden müşterilerin taleplerini karşılayacak şekilde uyarlamaya zorunlu kılıyor. Bazı üreticiler küçük ve özel hatlar kurma yoluna giderken, diğerleri yeni hatlar ekleyerek üretimi artırmaya çalışıyor. Her iki durumda da, yapılması gereken test sayısı artıyor. Ayrıca, fabrika içinde daha küçük miktarlarda ürün taşıma konusunda da artan bir ihtiyaç mevcut. Bu ek karmaşıklık, mevcut üretim hatlarında bazı sorunlara yol açıyor.

Haberin Tamamı ST Robot Yatırımları Dergisi'nin Şubat 2018 Sayısında