Süper Şok Hava Patlaçları

Süper Şok Hava Patlaçları

Yünel süperşok hava patlaçları istenilen yapışma ve tıkanmayı önleme görevini tam ve eksiksiz yaparken çok az miktarda hava kullanıyor, yıllarca hiçbir arıza yapmadan az bakımla hizmet sunuyor.

Öğütülebilir katı malzemelerin depolanıp, daha sonra taşınarak üretimde kullanılması hemen, hemen katı malzeme ile uğraşan tüm endüstrilerin üretim süreci içinde yer almaktadır. Bilindiği gibi; depolanan katı malzemeler fiziksel ve kimyasal özelliklerinden dolayı içinde bulundukları silo, bunker, siklon, şut ve bu türde yapılarda her çeşit yüzeye yapışma eğilimindedirler. Bu sebeplerin dışında bir de depolandıkları veya aktarma işlemi yapılan yerlerin geometrisinden dolayı da yapışma olayı, tıkanma sorununa kadar gelişir. Mal akışı istendiği gibi olmaz. Sonuçta taşınamayan malzeme de üretime verilemediğinden dolayı üretim azalır, hatta bu durum üretimi durma noktasına kadar getirebilir. 

Yapışma ve dolayısı ile tıkanma olayı katı malzeme ile uğraşan küçük büyük her tür endüstride yaşanabilir. Ancak günde on binlerce ton katı malzeme kullanan, kömür yakan termik santrallar, demir çelik işletmeleri veya çimento fabrikalarının silo ve bunkerlerinde ortaya çıktığında ise üretim kaybı çok büyük rakamlara ulaşır. Her işletme tesisi kurulurken yapılan tasarım ve proje çalışmasında kullanılacak hammaddenin tüm özellikleri dikkate alınır. Ancak zaman içinde dışarıdan temin edilen hammaddenin, sözgelimi Termik Santrallarda kömür veya çimento fabrikalarında kireç taşının özellikleri veya çevrenin yağış alma koşulları değişebilir. Bunun yaşanan örnekleri çoktur. Bütün bu veya diğer parametrelerin değişmesi sonucunda tasarlanmış olan üretim seviyesine ulaşmak çok zorlaşır, çünkü işlevsel noktalara malzeme aktarılamamaktadır. Tıkanıklığı açmak için duruş da gerekiyorsa kayıpların miktarı çok büyümektedir. Duran bir tesisin yeniden devreye alınıp, üretime geçmesi ise ayrı bir masraf kaynağı ve sorun doğuran durumdur.

Haberin Tamamı ST Ağır Sanayi Çözümleri Dergisi'nin Mart 2018 Sayısında